10 Gjërat që i Ndodhin Trupit Tuaj Kur Bëheni Veganë

©shutterstock,©shutterstock

Sot, gjithnjë e më shumë njerëz vendosin të bëhen veganë.

Jo vetëm që kjo mund të ndryshojë trupin tuaj, por gjithashtu mund të ketë një ndikim pozitiv në planet.

Personat që zgjedhin të bëhen veganë mund të përjetojnë disa gjëra ndryshe nga ata që hanë mish apo vegjetarianët, nga shëndeti i nyjeve dhe kockave tuaja deri tek ajo se sa mirë flini natën.

Ne dëshirojmë të ndajmë me ju saktësisht se çfarë na ndodh kur bëhemi veganë, dhe rezultatet janë pozitive dhe negative të kësaj zgjedhjeje.

Ju mund të flini më mirë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Kjo sepse veganët, në përgjithësi, hanë më shumë ushqime fibroze dhe më pak yndyrë të ngopur. Një studim ka zbuluar se kjo mund të jetë receta e përsosur për një gjumë të mirë. Me një dietë me bazë bimore, ju ndoshta hani karbohidrate më komplekse që stimulojnë çlirimin e serotoninës, e cila ju ndihmon të flini.

Kjo do të thotë që ngrënia e ushqimeve me niseshte, si orizi dhe patatet, para gjumit mund t’ju ndihmojë të bëni një pushim më të mirë gjatë natës.

Mund të humbni peshë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Disa studime kanë treguar që veganizimi ka ndikim në peshën tuaj. Në një studim, të rriturit dhe fëmijët që ndoqën një dietë vegane konsumuan më pak proteina, kolesterol dhe yndyrë të ngopur. Në fakt, fëmijët që ndoqën dietën vegane humbën 3.1 kg, mesatarisht, gjatë periudhës së studimit.

Hormonet tuaja mund të ndryshojnë

Ndërsa soja mund të jetë një zëvendësues i mirë për mishin, ngrënia e tepërt mund të ketë efekte negative në trupin tuaj. Kjo mund të ndodhë nëse zëvendësoni rregullisht proteinën e sojës me proteina të mishit. Ngrënia e sasive të mëdha të sojës është zbuluar se prish gjëndrën tiroide, e cila është përgjegjëse për kontrollin dhe ekuilibrin hormonal. Kjo mund të çojë në çekuilibër, që do të thotë se mund të jetë më e shëndetshme të gjeni zëvendësues të tjerë.

Nyjet nuk do të dhembin më

© Depositphotos.com

Ushqimet si gjalpi, djathi dhe hamburgerët mund të shkaktojnë inflamacion të kyçeve sepse kanë shumë yndyrë të ngopur. Studimi i ri tregon se një dietë me bazë bimore, posaçërisht ajo vegane, mund të ndihmojë në simptomat e artritit reumatoid. Kjo pjesërisht sepse nuk do të hani më shumë yndyrë të ngopur dhe gjithashtu sepse do të hani më shumë ushqime që në të vërtetë luftojnë inflamacionin.

Ju i shijoni gjërat ndryshe

Kalimi nga një dietë me ushqime të thata dhe produkte shtazore me shumë kripë, yndyrë dhe sheqer mund të ndikojë në receptorët tuaja të shijes. Ndjeshmëria e receptorëve tuaj të shijes ndryshon kur filloni një dietë me bazë bimore dhe eliminoni produktet shtazore dhe yndyrnat. Kjo mund të thotë që ju do të zbuloni një shije të re për një ushqim që nuk ju ka pëlqyer kurrë më parë.

Do të ndiheni më të fryrë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Të hash shumë perime si brokoli dhe lakër mund të thotë që stomaku të mbushet me gaz të tepërt. Kjo mund t’ju lërë të fryrë, pasi trupi juaj nuk mund të përpunojë të gjitha fibrat. Prandaj, rekomandohet që të pini shumë ujë në një dietë vegane për të siguruar që sistemi juaj i tretjes po tret ushqimin në një mënyrë të shëndetshme.

Lëkura juaj mund të pastrohet

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Ajo që hamë mund të ndikojë drejtpërdrejt në lëkurën tonë. Studimet sugjerojnë që dietat me bazë bimore mund të pastrojnë aknet dhe përgjithësisht përmirësojnë shëndetin e lëkurës. Duke kufizuar marrjen e qumështit dhe duke ngrënë më shumë ushqime që janë antioksidantë natyralë, ju mund t’i bëni një favor lëkurës suaj. Duket se ngrënia e shumë produkteve të qumështit mund të ndikojë negativisht në lëkurë për shkak të hormoneve dhe steroideve të pranishme natyrshëm në to.

Era e trupit tuaj ndryshon

Edhe pse ngrënia e mishit mund të bëjë që të lëshoni toksina me erë të fortë, perimet dhe drithërat gjithashtu ndryshojnë erën tuaj. Disa perime përmbajnë shumë squfur natyral, si lakra dhe qepa. Kur dieta juaj përfshin shumë nga këto, djersa dhe fryma juaj mund të fillojnë të nuhasin ushqim të prishur në trupin tuaj.

Do të keni më shumë energji

Duket se një dietë vegane mund të ndihmojë në nivelet tuaja të energjisë. Dietat me bazë bimore treten më lehtë për trupin tuaj, që do të thotë se nuk jeni aq të mbingarkuar. Kur sistemi juaj tretës punon shumë, ju mund të ndjeheni letargjik dhe me energji të ulët. Prandaj, ndjekja e një diete vegane mund të nënkuptojë që nivelet tuaja të energjisë do të jenë më të larta dhe mund të vini re se jeni më produktiv gjatë ditës.