10 Trendet e Flokëve dhe Grimit të Para 5 Viteve, e që Duhet t’i Harroni

©Depositphotos.com, ©Depositphotos.com,

Moda është kapriçoze dhe gjithnjë në ndryshim dhe natyra e saj nuk ndryshon nëse flasim për rroba apo për grim.

Ne kemi marrë përsipër të ju informojmë se cilat tendenca të flokëve dhe grimit e kanë humbur statusin e tyre që në vitin 2016, si dhe me çfarë i kemi zëvendësuar ato përgjatë këtyre viteve për të mbërritur në 2021.

Vetullat natyrale në vend të atyre të pikturuara

© Aaron P / Bauer Griffin / East News, © Vogue

Nëse viti 2016 ishte viti kur keni pyetur veten nëse duhet të zgjidhni trajtimin e vetullave të pikturuara, por tani e kemi harruar këtë në mënyrë të sigurt. Në 2017 e vijim, vetullat natyrale dhe madje paksa të çrregullta kanë vendosur të zëvendësojnë linjat e dikurshme perfekte të konturuara. Trashësia, nga ana tjetër, do të mbetet ende idealja.

Qerpikët si kukulla vijnë, ato natyrale ikin

2017 u vendosur të ishte viti i qerpikëve të gjatë, të kthyer, si kukulla, e që vazhdon të jetë në trend edhe në 2021.

Penel i ndritshëm në vend të toneve pastel

© Sergey Rogov Photography, © Beautyisboring

Grimi “nudo” që ishte kaq popullor gradualisht i dha vendin diçkaje krejtësisht të ndryshme. Në vend të të gjitha llojeve të hijeve rozë dhe hijeve të tjera të saj, kemi parë ngjyra ultra-të ndritshme dhe penel në një pozicion të shquar.

Një ton i barabartë i fytyrës në vend të konturimit

© Fashionstylemag, © Wella

Këtu keni disa lajme të mira për të gjithë ata që nuk u përpoqën kurrë të zotëronin artin e konturimit më parë (dhe për ata që ende nuk e dinë se çfarë është): në 2017 e vijim, filluan të vendoseshin tonet natyrale të fytyrës pa ndonjë model kompleks. Theksimi i ngjyrës tuaj natyrale të lëkurës mund të bëhet duke përdorur highlighter ose një ruzhë për pak “skuqje”.

Buzëkuqi me shkëlqim do të zëvendësojë buzëkuqin mat

© Livingly, © Runwayday

Buzët mat, të cilat i pamë dikur të shkëlqenin në çdo pistë, u zëvendësuan me buzëkuq me shkëlqim. Këto me siguri u japin vëllim buzëve dhe i bëjnë ato të duken edhe më joshëse.

Kaçurrela të bukur në vend të valëve retro

© Hair-sublime, © Fashionistaswonderland

Një nga tendencat kryesore kur bëhet fjalë për flokët në vitet pas 2016 thuhet se janë kaçurrelat dhe valët e vogla të krijuara duke përdorur mjete me diametër të vogël.

Ngjyra të qeta për flokët tuaj në vend të atyre ultra-të ndritshme

© Fashion-daily, © Cherin Choi/ instagram.com

Mania për flokë të ndritshëm që kishim parë para disa vitesh gradualisht u zbeh. Fuschia dhe ultramarine u zëvendësuan nga hije shumë më të qeta, por ende të bukura.

Flokë të mbështjellë fort në vend të stilit të çrregullt

© Andy Kropa/Invision/AP/Fotolink, © ddp images/PPE/Nieboer/EAST NEWS

Nëse ndërrimi i ngjyrave të ndritshme me ato më të qeta nuk është problem, atëherë, përkundrazi, një tjetër pritshmëri e ardhshme në botën e modeleve të flokëve mund të jetë e vështirë për shumë vajza: flokë në formë të simiteve të çrregullta që ne i gëzonim para 2016 nuk ishin më në modë më vonë. E vetmja gjë që do të mbetet është një version shumë më i ngushtë, si dhe flokët në formën e guaskës.

Një manikyr i ndritshëm në stilin francez në vend të një manikuri “hënë”

© Jenn Moran Beauty, © thenailtrail/ instagram.com

Manikyri i ashtuquajtur “hënë” (ku baza e thoit është ose me ngjyrë në një hije tjetër ose nuk është ngjyrosur fare) erdhi gjithë bujë. Vite më vonë, kjo u zëvendësua nga diçka krejtësisht e ndryshme – një manikyr french i ndritshëm.