10 Vende të Bukura që u Bënë të Famshme Prej Banorëve të Tyre

©Wikimedia Commons,©NotiVallarta

Në botë ka vende të bukura që, në shumë raste, nuk bëhen shumë të njohura në nivel turistik.

Nga ana tjetër, ka edhe vende ku të gjithë udhëtarët duan të shkojnë, por jo për shkak të bukurisë së tyre natyrore, por për shkak të historisë së tyre ose për shkak të diçkaje që i bën ata të dallohen nga të tjerët.

Ky është rasti i qyteteve që do t’ju tregojmë sot, që po të mos ishte për vendasit e tyre, të cilët u dhanë atë pak prekje gjeniale që u mungonte, do të ishin vende pa asnjë atraksion turistik.

Ju ftojmë të bëni një udhëtim virtual për të zbuluar këto kënde të veçanta dhe dekorimet e tyre fantastike, falë të cilave ata marrin një numër të madh vizitorësh çdo vit.

Qielli i thurur i Etzatlan (Meksikë)

©NotiVallarta

Pëlhura më e madhe dekorative në botë varet si një tendë mbi rrugët e këtij qyteti të vogël në Jalisco. Gati tre mijë metra katrorë të saj u punua me dorë nga 200 njerëz që punuan për tetë muaj për ta përfunduar atë.

Ajo përbëhet nga më shumë se 8,000 qilima gjashtëkëndor me ngjyra që zbukurojnë qiellin e katër rrugëve kryesore të qytetit. Që nga viti 2019, falë përmasave të tij, ky krijim është bërë pjesë e Librit të Rekordeve Botërore Guinness, i cili tërheq qindra shikues dhe turistë.

Porti i Nyhavn (Danimarkë)

©Wikimedia Commons

Ishte një traditë në vendet skandinave që ndërtesat të pikturoheshin me tone të ngrohta. Këto fasada shumëngjyrëshe nuk kishin vetëm një objektiv dekorativ: përveç tërheqjes së nxehtësisë, boja përdorej për t’i dhënë mbrojtje shtesë mureve të drurit dhe suvasë, të cilat duhej të përballonin kushtet e vështira klimatike të zonës, si reshjet e borës dhe shirat e bollshëm.

Kishte gjithashtu një kohë kur ngjyrat diferenconin statuse të ndryshme shoqërore. Disa nuanca ishin më të shtrenjta se të tjerat, dhe mbajtja e tyre pasqyronte një pozicion komandues. Sido që të jetë, ato ditë na kanë lënë një trashëgimi të çmuar, panoramën e saj aktuale shumëngjyrëshe.

Chefchaouen, qyteti blu (Marok)

©Wikimedia Commons

Si të ishte një det, ky qytet është i zhytur tërësisht në nuancat e blusë. Nuk ka asnjë version zyrtar se pse, por ka disa teori. Njëri prej tyre thotë se kjo traditë ka lindur nga nevoja për të mbajtur shtëpitë të freskëta dhe për të larguar mushkonjat, të cilat zakonisht qëndrojnë larg trupave të mëdhenj të ujit.

Që nga viti 2010, qeveria filloi të mbështesë ruajtjen e këtij vendi përmes një festivali të quajtur Laouacher, gjatë të cilit shpërndahen mijëra litra bojë mes banorëve dhe vullnetarëve për fasadat e qytetit me ngjyrë indigo.

Qyteti Rainbow (Tajvan)

© FotoGraphik / Depositphotos.com, © FotoGraphik / Depositphotos.com

Ky qytet dikur kishte deri në 1200 shtëpi, por me kalimin e kohës shumë familje u larguan dhe kompanitë e ndërtimit u ofruan të blinin shtëpitë e tyre për të disponuar tokën e tyre. Një nga qytetarët e tij të fundit, Huang Yong-fu, 84 vjeç, mësoi se edhe shtëpia e tij do të prishej dhe si lamtumirë, ai filloi të pikturonte dhe të bënte shkarravina mbi të pa e ditur se kjo do të ndryshonte gjithçka.

Nga një moment në tjetrin, historia e tij udhëtoi botën përmes internetit, u bë virale dhe motivoi një fushatë të madhe për të shpëtuar qytetin nga rrënimi i tij total. Dhe kështu ndodhi që në vitin 2014 qeveria pranoi kërkesën dhe e ktheu atë në një park publik.

Huang, i njohur tashmë si gjyshi i ylberit, mundi të qëndronte në të dhe të vazhdonte punën e tij artistike, duke pikturuar çdo cep të tij.

Dritat e Krishtlindjeve Colmar (Francë)

©shutterstock

Ky qytet simpatik francez u bë jashtëzakonisht i popullarizuar falë ndriçimit të mrekullueshëm dhe dekorimeve të Krishtlindjeve. Gjatë gjashtë javëve që zgjat kjo festë, rrugët e saj mbushen me drita me ngjyra, yje dhe veshtulla, duke krijuar një atmosferë unike shumë të kërkuar nga udhëtarët nga të gjitha trevat.

Nga ana tjetër, bashkia organizon edhe tregje, koncerte dhe aktivitete të tjera që lidhen me vigjiljen, të cilat rrisin më tej interesin e të gjithë atyre që kërkojnë të jetojnë frymën e Krishtlindjes me gjithë shkëlqimin e saj.

Fshati Nubian (Egjipt)

©Plan Egypt Tours

Pavarësisht se nuk ekzistonin gjeografikisht si popull, nubianët krijuan një nga vendbanimet e tyre kryesore në qytetin e Aswanit, në brigjet e lumit Nil. Shtëpitë e tyre tradicionale zakonisht ruajnë tokat ranore të shkretëtirës dhe bëhen me dorë, pa konstruksione metalike apo drurë dhe pa përdorur mjete mekanike.

Megjithëse janë ndërtime shumë të thjeshta, banorët e tyre zakonisht i dekorojnë në mënyra shumë ikonike dhe karakteristike të kulturës nubiane, unike dhe krejtësisht të ndryshme nga pjesa tjetër e Egjiptit. Ngjyrat e ndezura me bollëk, vizatimet pak a shumë të përpunuara me duar dhe pëlhura me modele kudo krijojnë një atmosferë të tillë mikpritëse dhe relaksuese sa nuk lë asnjë të huaj indiferent.

Caminito (Argjentinë)

©shutterstock

Ky vend që kushdo që viziton Buenos Aires-in do ta njohë thuajse në mënyrë të detyrueshme është frymëzuar nga tango e famshme “Caminito”. Forma e saj ndjek një rrugë hekurudhore që kalonte aty. Në një moment hekurudha ndryshoi rrjedhën e saj dhe zona u braktis plotësisht dhe u grumbulluan mbeturina.

Në vitin 1950 një grup artistësh vendosën të rimarrin vendin. Ata e restauruan dhe e dekoruan në atë mënyrë të veçantë bohemiane që mund ta shohim sot, dhe në vitin 1959, qeveria e shpalli “rrugë muze”. Që atëherë, popullariteti i saj nuk ka ndalur së rrituri, dhe sot është një nga vendet më emblematike në qytetin e Buenos Aires.

Plazhi i Costa Nova do Prado (Portugali)

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Këto shtëpi të vogla shumëngjyrëshe që shohim në imazhe përdoren për të strehuar mijëra turistë gjatë gjithë vitit, por ato nuk janë bërë për të përmbushur këtë funksion. Më parë, kjo ishte një zonë peshkimi dhe ndërtesat e thjeshta, të quajtura “kashtë”, ishin magazinat ku peshkatarët ruanin varkat dhe materialet e tjera të punës.

Me kalimin e kohës ato filluan të shndërrohen në shtëpi të vogla, me veçantinë se ishin lyer me vija. Ideja ishte t’u jepnim atyre një stil më për plazh, prandaj u pikturuan duke imituar kasollet e kanavacës që dikur ishin në plazh për t’u larë për të ndërruar rrobat.

Muralet e Penelles (Spanjë)

©Wikimedia Commons

Penelles është një qytet i vogël spanjoll që ndodhet në mes të një zone bujqësore. Aty, në vitin 2016, u zhvillua edicioni i parë i Festivalit Gargar, Festivali i Muraleve dhe Artit Rural. Premisa ishte të bashkonte artistë të gatshëm t’i jepnin jetë rrugëve publike të qytetit përmes krijimeve të tyre.

Më shumë se 900 m2 mure u organizuan si një kanavacë, dhe qindra të tjerë u shtuan më vonë, në pesë botimet e tij pasuese. Aktualisht, qyteti, plot me art në të gjitha anët e tij, është kthyer në një muze në ajër të hapur me një mjedis të veçantë dhe bukuri rurale.

Ishulli Procida (Itali)

© Dudlajzov / Depositphotos.com

Ky ishull italian, fqinj me Ischia dhe Capri, njihet lehtësisht falë ngjyrave të tij spektakolare. Ndërsa tek fqinjët e saj mbizotëron toni i bardhë, Procida është lyer nga e gjithë paleta e ngjyrave.

Historia thotë se në kohët e vjetra ishin peshkatarët dhe familjet e tyre që banonin në ishull dhe ishte mes tyre që lindi tradita e lyerjes së shtëpive me ngjyra të ndezura. Qëllimi i këtij zakoni ishte që të mund të dallonin shtëpitë e tyre nga larg, kur ata shikonin nga deti drejt qytetit.