10 Veshje që Do Ju Bëjnë të Ndjeheni Mirë Nëse i Blini Numër më të Madh

©shutterstock,©shutterstock

Ndoshta ju ka ndodhur – ju shkoni në qendër tregtare për të blerë diçka specifike, por përfundoni me shumë gjëra që nuk keni menduar kurrë t’i blini.

Thjesht provoni diçka, madhësia është e duhur dhe dorëzoni kartën tuaj bankare. Por ne rrallë mendojmë se si do të sillet kjo veshje gjatë veshjes dhe larjes.

Ne vendosëm të zbulojmë se cilat veshje ia vlen të blini një madhësi më të madhe për të shmangur problemet gjatë veshjes.

Bluza me mëngë të shkurtra

©shutterstock

Është më mirë të blini bluza të thjeshta që janë prej pambuku në përmasa pak më të mëdha. Në këtë mënyrë, nuk do të duhet të keni frikë se bluza juaj do të tkurret nëse e thani me tharje. Ju mund të balanconi një bluzë të gjerë me një fund të ngushtë.

Këmisha

©shutterstock

Këmishat janë bërë shpesh nga pëlhura natyrale, kështu që ato gjithashtu priren të tkurren, megjithëse jo aq shumë sa bluzat. Por e veçanta është se ju nuk mund ta dini saktësisht se ku mund të tkurret – në mëngë, jakë ose shpatulla. Në të njëjtën kohë, një këmishë me një përshtatje të relaksuar ju jep një pamje sa elegante dhe të lehtë.

Fustan Bodycon

©shutterstock

Problemi i zakonshëm me fustanet bodycon, të cilat i blini në madhësinë tuaj, është se të brendshmet tuaja mund të shikohen përmes tyre. Për të shmangur këtë, provoni të merrni një fustan një madhësi më të madhe. Një përshtatje më e lirë do të duket më mirë në kthesat e trupit tuaj pa shtrëngim. Gjithashtu lejon trupin të marrë frymë.

Pulovër leshi

Është ndoshta një fakt i njohur që pulovrat priren të tkurren shumë, veçanërisht nëse zgjidhni ciklin e gabuar gjatë larjes. Kjo është arsyeja pse është më mirë të blini një triko me një përshtatje më të lirë. Përveç kësaj, është shumë më komode në këtë mënyrë.

Pallto

©shutterstock

Duke qenë se ne priremi të veshim një pallto në pranverë me një këmishë ose një fustan poshtë (dhe ndonjëherë diçka edhe më të ngrohtë), është një ide e mirë që të merrni një pallto me një madhësi më të madhe. Atëherë mund të vishni lehtësisht shtresa shtesë veshjesh nëse moti është i ftohtë.

Çorapet

Meqenëse shumica e çorapeve janë bërë nga pambuku, tkurrja është një problem i zakonshëm. Kjo është arsyeja pse ia vlen të merrni çorape që janë pak më të mëdha. Në këtë mënyrë, edhe nëse zvogëlohen gjatë larjes, nuk do të bëhen shumë të vogla ose nuk do t’ju ndërpresin qarkullimin.

Blazer

©shutterstock

Nëse dëshironi të përditësoni garderobën tuaj, mënyra më e thjeshtë për ta bërë këtë është të blini një xhaketë sportive me përmasa më të mëdha. Mund ta vishni me pantallona ose me fustan. Dhe kjo mund ta bëjë pamjen tuaj të duket shumë moderne.

Fustane vere

Fustani veror është një tjetër artikull veshjesh që mund të tkurret gjatë larjes. Pra, është një ide e mirë për të marrë një të një madhësie më të madhe në mënyrë që të mos humbni një ose 2 centimetër nga skaji ose diku tjetër.

Xhaketa xhins

©shutterstock

Një xhaketë xhins nuk duhet të jetë e tepërt, përndryshe pamja juaj do të duket shumë e zbardhur. Por është mirë të marrësh një xhaketë xhins një madhësi më të madhe, pasi në këtë mënyrë mund të veshësh një kapuç ose disa shtresa veshjesh poshtë saj.

Takat

Kur zgjidhni takat, mbani në mend se sa më e lartë të jetë thembra, aq më shumë këmbët tuaja do të shtyhen përpara në këpucë. Pra, është një ide e mirë që këpucët të jenë gjysmë numri më të mëdha.