10 Veshje Verore që i Kanë Lodhur të Gjithë Duke i Parë Çdo Vit

©marymarkevich/freepic/©shutterstock

Në stinën e verës, dëshira për t’u veshur sjell shpesh edhe përtëritje të energjive.

Por shpeshherë të gjitha imazhet në fund zbresin në gjëra krejtësisht të njohura që veshim nga raftet tona vit pas viti.

Ne vendosëm të zbulonim se cilët artikuj të garderobës verore duhet të rifreskohen paksa.

Bluza të ngushta

©shutterstock,©shutterstock

Ky model nuk është më një T-shirt verore në modë dhe nuk i përshtatet asnjë figure. Bluzat më të bollshme duken shumë më të favorshme: thjesht duhet t’i kushtoni vëmendje cilësisë së pëlhurës, mungesës së printimeve, zgjidhni një rreth të mirë të qafës dhe gjatësinë e mëngëve. Një bluzë e tillë do të bëhet një bazë e domosdoshme për shumë pamje.

Fustan xhup

©shutterstock

Ekziston një keqkuptim i zakonshëm që rrobat e gjera dhe të mëdha e bëjnë një person më të hollë, por kjo nuk është aspak e vërtetë. Nëse gjatë verës dëshironi të dukeni elegante, jo pa formë, është më mirë t’i jepni përparësi veshjeve që theksojnë figurën (të mos ngatërrohen me të ngushta). Dhe fustanet xhup, në çdo rast, tashmë janë klasifikuar si anti-trende.

Fundet me kopsa

Fundet e shkurtra prej kadifeje me kopsa janë një nga gjërat që nuk ka gjasa të zhduken plotësisht nga rrugët, por janë bërë shumë dhe ia vlen të kujtojmë se ka shumë alternativa të tjera. Për shembull, një shumëllojshmëri e fundeve me gjatësi midi mund të konsiderohen një klasik i përhershëm – me qasjen e duhur, ato mund të bëhen edhe baza e një pamjeje rruge dhe një bazë ideale zyre.

Fustanet këmishë

©marymarkevich/freepic,©shutterstock

Fustanet këmishë janë një element i rehatshëm dhe i bukur i veshjes, i cili, për fat të keq, është bërë shumë i njohur, pasi në një kohë çdo e dyta grua i vesh ato. Për fat të mirë, ekziston një përzgjedhje e gjerë e modeleve më aktuale. Për shembull, nëse dëshironi të dukeni elegante dhe femërore, mund t’i kushtoni vëmendje fustaneve të ajrosura, veçanërisht atyre me mëngë të fryra.

Syzet me kornizë të ngushtë

Syzet e diellit moderne janë plot me korniza shumëngjyrëshe dhe ekspresive, por ajo që definitivisht nuk mund të gjeni në listat e modeleve në trend janë syzet e ngushta. Interesi më i madh tani nuk është i vogël, por, përkundrazi, pikërisht theksi, figurativisht dhe në disa vende edhe kornizat futuriste, si dhe eksperimentet e guximshme me ngjyra – duke përfshirë lentet.

Pantallona të shkurtra për çiklizëm

Në një moment, pantallonat e shkurtra të çiklizmit migruan nga pasarelat në jetën tonë dhe pothuajse të gjithë filluan t’i veshin ato. Megjithatë, le të jemi të sinqertë, këto janë ende veshje të përshtatshme për sport, dhe jo për qytetin. Në jetën e përditshme, Bermudat, modelet prej lëkure, si dhe pantallonat e gjera duken shumë më të përshtatshme – do t’ju bëjnë të ndiheni jo më pak të relaksuar pa dëmtuar stilin tuaj.

Kapele kashte

Moda për kapele kashte gjithashtu është zhytur në harresë. Lajmi i mirë është se një valë e re popullariteti ka përfshirë kapelat e vjetra dhe të mira të bejsbollit – ato u panë në shumë shfaqje pranverë-verë 2022. Ky aksesor, ndryshe nga kapelet e kashtës, është shumë më i gjithanshëm – shkon pothuajse me çdo gjë dhe përshtatet në mënyrë të përkryer me stilin urban.

Fustane me mëngë të shkurtra

©shutterstock

Pak kohë më parë, fustanet bluza ishin në kulmin e popullaritetit. Gjë që nuk është aspak befasuese, sepse kjo është ndoshta një nga gjërat më të thjeshta dhe më komode që mund të imagjinoni. Megjithatë, tani ato janë zëvendësuar me modele të tjera. Për shembull, një klasik i paharrueshëm është rikthyer në formën e sarafanëve të montuar, në formë A dhe shumë të tjera.

Pantallona të shkurtra xhins të prera

Pantallonat e shkurtra janë një nga elementët e garderobës që veshin të gjithë në verë, por kjo nuk ka kohë që është në modë. Pantallonat e shkurtra me prerje të lirshme të lehta dhe të zgjatura duken më elegante dhe organike.

Deri më tani, vetëm disa mund të zëvendësohen, por më kot, sepse ato janë universale dhe ju lejojnë të krijoni një pamje shëtitëse dhe një të përshtatshme për zyrën. Për më tepër, ato janë objektivisht shumë më të rehatshme për t’u veshur, pasi nuk kapin asgjë.

Sandale me majë të rrumbullakëta

©shutterstock,©depositphotos

Gishti i rrumbullakët është konsideruar prej kohësh opsioni më i mirë klasik për çdo lloj këpucësh. Sidoqoftë, në sfondin e produkteve të reja të freskëta, sandalet standarde të rrumbullakëta perceptohen në mënyrë të pashmangshme si diçka nga shekulli i kaluar.

Dhe kjo është pikërisht ajo që ndodhi këtë herë, falë sandaleve me majë katrore që kanë rrëmbyer zemrat e fashionisteve në mbarë botën. Dhe nuk është çudi, sepse ato janë të gjithanshme dhe duken shumë të lezetshme si me xhinse ashtu edhe me një fustan mbrëmjeje.