11 Arsyet pse Turistët Zhgënjehen nga Parisi

©depositphotos

Ndërsa fraza e famshme “Vetëm të shoh Parisin dhe pastaj të vdes” me të vërtetë do të thotë që dikush më në fund ka arritur ëndrrën e tyre përfundimtare për të parë qytetin dhe tani mund të vdesë i lumtur, njerëzit sot po e marrin këtë frazë në kuptimin e saj direkt.

Ata janë aq të zhgënjyer nga qyteti, saqë pothuajse duan të vdesin prej peripecive të vizitës në Paris. Nuk është qyteti që ata kishin parë nëpër filma, lexuar në libra dhe dëgjuar në agjencitë e udhëtimit. Dhe rezulton se ky është një fenomen mbarëbotëror.

Ne jemi zhgënjyer vërtet kur zbuluam se ekziston edhe një i ashtuquajtur sindromi i Parisit – një çrregullim psikologjik te njerëzit e zhgënjyer nga kryeqyteti i Francës. Ne do ta përshkruajmë atë në detaje në bonus.

Rradhë të gjata në kuvertën e vëzhgimit të Kullës Eifel dhe bar i rralluar në lëndinë

© Associated Press / EAST NEWS

Para se të udhëtojnë në Paris, të gjithë ëndërrojnë të shohin pamjen më të rëndësishme në qytet – Kullën Eifel. Shumë turistë gjithashtu duan të shkojnë në kuvertën e vëzhgimit.

Pritja e parë e dështuar është kur futeni në një rradhë të madhe turistësh që duan të vizitojnë edhe kullën. Zhgënjimi i dytë është kur rojet ju kontrollojnë në hyrje, sikur të jeni përsëri në aeroport. Do të përfundoni duke kaluar disa orë në rradhë para se të dilni përfundimisht në kuvertë.

Pas gjithë këtij stresi, ju mund të dëshironi të pushoni dhe të bëni një piknik në bar. Por mos jini shumë të shpejtë. Ka disa zbulime të tjera të pakëndshme që vijnë në rrugën tuaj. Për shembull, perimetri i lëndinës mund të rrethohet nga një gardh nëse ka një lloj ngjarjeje, ose edhe më keq, një demonstrim publik.

Është më mirë të shijoni pamjen e Kullës Eifel nga një distancë. Kjo është arsyeja pse ne rekomandojmë të shkoni në rrethin Montmartre dhe të ngjitni shkallët Sacré-Cœur. Kjo është një pikë e madhe vëzhgimi nga e cila mund të shihni të gjithë qytetin.

Turma të mëdha në hyrjen e Luvrit

 

© SERGE ATTAL / AFP / EAST NEWS, © Depositphotos

Sigurisht, një vend tjetër popullor është Luvri. Shumë udhëtar që nuk blenë biletat paraprakisht kanë rekomanduar të futeni në rradhë para se të hapet muzeu. Sigurisht, kjo ka kuptim, por akoma nuk do të thotë që nuk do të kaloni shumë orë duke qëndruar në atë linjë. Kjo është me të vërtetë rraskapitëse dhe është e vështirë të shijosh artin pas një rradhe kaq sfiduese. Pas rreshtit, nuk mund të mbani mend edhe pse erdhët në Louvre në radhë të parë.

Është më mirë të blini një biletë në internet paraprakisht, në mënyrë që të jeni në rresht për vizitorët që kanë biletat e tyre. Një tjetër mundësi është të blini bileta paraprakisht, por në stendat e rregullta që ndodhen në të gjithë qytetin. Ata shesin bileta në shumë muze në Paris.

Por nëse nuk mund ta bësh këtë, ekziston një truk që duhet të dini: mund të futeni në muze pothuajse pa ndenjtur në rresht, në qendrën tregtare Carrousel du Louvre. Në La Civette Du Carrousel, ju mund të blini biletat në Louvre dhe muzetë e tjera shumë më shpejt se kudo tjetër. Pastaj, ndiqni shenjat që do t’ju çojnë në piramidën e përmbysur dhe hyrja e muzeut është para saj.

Një numër i madh i njerëzve janë duke u munduar të bëjnë një foto të Mona Lisë-s.

© Piero Oliosi / Polaris / EAST NEWS

Pasi të jenë vizituar rradhët për në Louvre, njerëzit nxitojnë të shohin vajzën misterioze të buzëqeshur – Mona Lisa. Natyrisht, të gjithë duan ta shohin pikturën nga afër. Por kjo është e vështirë sepse ka shumë njerëz që përpiqen të bëjnë një foto të pikturës ose t’i afrohen më shumë. Kur i afroheni përfundimisht pikturës, do të shihni se shkëlqimi në xhamin mbrojtës nuk do t’ju lejojë ta fotografoni atë. Gjetja e këndit të duhur është praktikisht e pamundur. Për më tepër, në jetën reale, piktura është e vogël dhe nuk mund të afroheni aq sa duhet për të shijuar plotësisht kryeveprën.

Kjo pikturë nuk është e vetmja gjë që ka ky muze: Louvre ka një koleksion të madh të artit botëror, në të cilin mund të kaloni orë të tëra duke parë. Shumë prej pjesëve të tyre janë vërtet të lehta për tu parë. Për më tepër, muzeu në vetvete ia vlen të shijohet: brendësia, tavani dhe pamjet nga dritaret janë mahnitëse. Dhe gjithashtu, ka stola afër dritareve që do t’ju lejojnë të pushoni dhe të shijoni pamjen.

Gratë e vërteta franceze nuk duken aspak si ato që tregojnë në filma.

© Stephen Lock / Polaris Images / EAST NEWS, © THOMAS SAMSON / AFP / EAST NEWS

Filmat me aktoret franceze i bëjnë ato të duken si vajza misterioze elegante dhe simpatike. Ata veshin rroba të përsosura (me një beretë), ato janë të pavarura dhe duken mahnitëse. Shumë vajza duan të duken si gratë franceze, ata duan të mësojnë diçka nga stili i tyre. Dhe vërtet janë hutuar kur, në Paris, shohin gra që veshin rroba të rregullta, pa grim dhe pa manikyr.

Në jetën reale, ato janë gra të zakonshme që nuk janë të fiksuara me paraqitjen e tyre. Por ka një korrigjim të rëndësishëm: vajzat e reja franceze janë si këto, por deri në moshën 50 vjeç, ata pësojnë një transformim. Ata fillojnë të veshin rroba elegante, ata vendosin grim dhe bëjnë thonjtë. Dhe ato janë vërtet janë mahnitëse dhe kanë diçka për t’u mësuar të tjerave.

Disa pamje ose janë hequr ose janë duke u rinovuar.

© Apaydin Alain / ABACA / EAST NEWS

E mrekullueshmja Le Pont des Arts është një vend i cili tërhiq jo vetëm turistët por edhe njerëzit e dashuruar. Ata kishin një traditë të vendosnin drynin e dasurisë në të. Me kalimin e kohës, ura kishte mijëra të tillë që formësonin pamjen e saj unike që përdorte për të tërhequr njerëz si një magnet.

Pesha e bravave ishte 45 ton dhe ekzistonte rreziku që ajo të binte. Kështu që, në 2015, autoritetet e qytetit vendosën të heqin pothuajse të gjitha bravat. Ata kishin lënë vetëm disa prej tyre për të qenë një kujtesë e asaj që duke më parë. Por njerëzit e painformuar janë akoma të zhgënjyer sepse presin ta shohin të mbuluar me drynj.

Para udhëtimit, duhet të bëni një listë të gjërave që dëshironi të shihni dhe të zbuloni nëse disa nga pamjet janë nën rindërtim ose janë hequr plotësisht. Ju mund të ecni në urë dhe ka stola nga të cilat mund të shijoni një pamje të bukur të qytetit.

Ka pak vende ku njerëzit flasin anglisht.

 

Francezët flasin shumë mirë anglisht, por për ndonjë arsye të panjohur, ata jo gjithmonë duan ta flasin atë. Mund të ndodhë që stafi në një restorant të mos flasë anglisht ose të flasë me theks që do ta vështirësojë të kuptuarit. Gjithashtu, nuk mund të ketë menu në anglisht, vetëm ekskluzivisht në frëngjisht, kështu që ju do të duhet të mendoni se çfarë është çfarë. Të paktën nuk do të jetë e mërzitshme.

Para së gjithash, provoni të flisni anglisht. Nëse nuk ju kuptojnë, duhet të keni një plan B: shkarkoni një fjalor anglisht-frëngjisht në telefonin tuaj. Dhe edhe më mirë, nëse mësoni disa fraza të thjeshta që do t’ju ndihmojnë të fitoni besimin e personit. Dhe kur një kamerier shikon që po përpiqeni të flisni gjuhën e tyre, ata do të bëjnë gjithçka që munden për të siguruar që të kaloni një kohë të shkëlqyeshme.

Shërbimet në restorante janë të vogla dhe ushqimi është i shtrenjtë.

© Daria Shevtsova / Pexels

Mos prisni të hani tepër në një restorant francez. Pjesët atje janë shumë të vogla dhe shumë të shtrenjta.

Ekzistojnë disa zgjidhje të mundshme për këtë problem: nga një piknik i zakonshëm me verë, djathë dhe një baguetë në një truk të vërtetë. Në restorante, gjithmonë ekziston një speciale e përditshme që kushton më pak se pjatat e tjera. Gjithashtu, mos shkoni në kafenetë e vendosura në qendër të qytetit dhe sigurohuni që nuk ka ndonjë pamje popullore përreth.

Për shembull, një kafe me një ëmbëlsirë afër Luvrit do t’ju kushtojë rreth 18 €. Dhe e njëjta porositje do t’ju kushtojë rreth 7 € diku afër Panteonit në Paris. Por gjithashtu mund të gjeni vende më të lira sepse, në atë zonë, ka shumë institucione arsimore, përfshirë Sorbonne. Ka shumë studentë në zonë, kështu që ka kafene të lira.

Ëndërra të thyera për fotografi në vende të boshatisura

© Dominique ROELLINGER / Pexels

Mijëra turistë do të jenë në vendet afër të gjitha pamjeve në qytet. Sajti Trocadéro që ofron pamjen më të mirë të Kullës Eifel është gjithmonë e mbushur me njerëz, e njëjta gjë është e vërtetë për Notre-Dame de Paris. Dhe ka shumë pak njerëz që arrijnë të bëjnë një fotografi pa shumë njerëz atje.

Nëse doni të merrni një pamje të bukur, jini të gatshëm të bëni një sakrificë. Në këtë rast, do të duhet të sakrifikoni gjumin tuaj sepse këto vende janë relativisht bosh vetëm në mëngjes herët ose në mbrëmje shumë vonë. Por kush kujdeset për gjumin kur ekziston mundësia për të marrë një pamje të shkëlqyeshme. Gjithashtu, ky është një udhëtim që nuk zgjat përgjithmonë, kështu që duhet të shfrytëzoni çdo shans që ju jepet.

Urinale të vendosura në rrugët qendrore

© AFP / EAST NEWS

Vizitorët e qytetit janë të shokuar nga urinalet në rrugë që ndodhen pikërisht në mes të rrugëve. Për shembull, ka disa urinale që nuk janë larg nga Notre-Dame de Paris. Këto tualete publike janë një gjë relativisht e re për Parisin. Ato u shfaqën në 2018 si një përpjekje për të mbrojtur pastërtinë e rrugëve. Sigurisht, qytetet e tjera evropiane gjithashtu i kanë këto urinale, por nuk i bëjnë ato më tërheqës. Pyetja më e madhe është kjo: pse urinalet e reja janë kaq minimaliste dhe të hapura? Historia e tualeteve publike në qytet kishte versione shumë më të mira.

Ka shumë plehra në Paris.

© VOISIN / PHANIE / EAST NEWS

Shumë turistë ankohen se Parisi është i ndotur. Edhe rrugët qendrore janë të grumbulluara me plehra që askush nuk dëshiron ta heqë.

Ndoshta duhet të përpiqemi dhe të mos i kushtojmë shumë vëmendje plehrave që grumbullohen deri në fund të ditës. Por nëse kjo ju shqetëson shumë, filloni të ecni nëpër qytet në mëngjes. Kjo është koha kur qyteti është pastruar plotësisht.

Ndjenja pasigurie

© PhotoNonStop RM / EAST NEWS, © Artur Widak / Sipa USA / EAST NEWS

Në qytet, ka një numër të madh të emigrantëve të kombësive të ndryshme. Disa prej tyre shqetësojnë turistët, duke u përpjekur të shesin të gjitha llojet e sendeve të padobishme për ta. Dhe ata zemërohen vërtet nëse askush nuk blen asgjë. Kjo në të vërtetë nuk është shumë e rrezikshme. Por ka rrethe në të cilat nuk duhet të futeni kurrë. Vendet më të rrezikshme janë zonat e stacionit hekurudhor të Veriut (Gare du Nord) dhe Lindjes (Gare de L’Est) dhe Saint-Denis.

Nëse ecni nëpër rrugët më të njohura turistike, më së shumti do të shihni turistë si vetja. Por patjetër që duhet të shkoni në rrethet ku banojnë fisnikët francezë: Tempulli (arrondissement i 3-të), Hôtel de Ville (arondissement i 4-të), Luksemburgu (arrondissement i 6-të), Palais Bourbon (arrondissement i 7-të), dhe Passy (arrondissement i 16-të).

Sindromi i Parisit dhe pritshmëritë e dështuara

Shumë udhëtarë pranojnë që Parisi nuk është qyteti më mikpritës në botë. Njerëzit shpesh shohin që stafi në Paris nuk është shumë mikpritës. Këtu lindi sindroma e Parisit. Turistët kanë shpresa të mëdha për qytetin dhe banorët e tij. Ky çrregullim psikologjik u diagnostikua për herë të parë në vitin 1986 nga psikiatri japonez Hiroaki Ota. Ajo është më së shumti e përhapur në mesin e turistëve japonezë që nuk janë të gatshëm të shohin frëngjishten e padëshiruar.

Mos harroni se Parisi është një qytet i mahnitshëm me një histori të pasur, arkitekturë të patëmetë dhe sharmin e vet. Edhe nëse nuk dashuroheni me të, patjetër që duhet ta vizitoni atë të paktën një herë. Dhe përpiquni të mos i kushtoni vëmendje gjërave të vogla, sepse jeni në një nga qytetet më të bukura në botë.

“Parisi është kaq domethënës dhe madhështor sepse bota e ka dashur atë për breza edhe pse njerëzit nuk e njohin atë me të vërtetë,” tha dikur Mikhail German.