11 Gjëra në Dukje të Pafajshme por që Dëmtojnë Jetën Tuaj

©pixabay

E kujt nuk i pëlqen të kujtojë ditët e bukura të dikurshme, kur çokollata ishte më e shijshme dhe njerëzit ishin më të lumtur.

Në fakt, kjo pikëpamje është larg së vërtetës. Në shumë mënyra, jeta jonë është bërë më e lehtë dhe më e përshtatshme. Numri i orëve të punës është në rënie, gjithnjë e më shumë pajisje shfaqen në jetën e përditshme që na ndihmojnë nëpër shtëpi dhe na lisrojnë orë falas për hobi të ndryshëm. Por gjithë ky përparim ka ende një dobësi.

Ne kemi përpiluar një listë të gjërave që na rrethojnë kudo. Dhe vazhdimisht na shkaktojnë acarim të shurdhër, edhe nëse nuk e vërejmë.

Pajisjet shtëpiake prishen shumë më shpejt

© Pixabay , © Pixabay

Në atë kohë, blinim pajisje shtëpiake me mendimin se do t’i mbanim përgjithmonë në shtëpi. Apo ndoshta do t’i trashëgonim gjithashtu. Pajisjet moderne nuk janë aq të qëndrueshme. Sigurisht, kjo varet nga prodhuesi, por jeta e tyre mesatare është 6-15 vjet. Tenxheret elektrike janë krijesat më të brishta. Ato zakonisht dëmtohen pas një viti përdorimi.

Telefonat celularë zakonisht jetojnë vetëm disa vjet. Riparimi i një pajisje të vjetëruar është një punë e padobishme. Nëse telefoni celular ka ndaluar së shkarkuari azhurnimet, atëherë është më mirë të merrni një tjetër.

Në fakt, brishtësia e pajisjeve ka përparësitë e saj. Kompanitë janë duke punuar vazhdimisht për çështje të tilla si kursimi i energjisë elektrike dhe ujit. Prandaj, ekziston një mundësi që pajisja e re të konsumojë më pak burime. Në përgjithësi është më fitimprurëse të ndërrosh celularët një herë në vit. Modelet e vjetra mund të shiten për rreth gjysmën e çmimit dhe ju mund të kurseni më shumë para për një të ri.

Ne marrim vendime bazuar në mendimin e njerëzve plotësisht të panjohur.

© Black Mirror / Netflix

Kanë kaluar shumë kohë që kur ne këshilloheshim vetëm me miq dhe të njohur para se të bënim një zgjedhje. Siç tregohet nga studimet, 97% e konsumatorëve të moshës 18 deri 34 vjeç lexojnë përshtypjet në internet. Prej tyre, 85% u besojnë mendimeve të njerëzve krejtësisht të panjohur. Edhe shoferi i taksisë mund t’ju japë një vlerësim pas udhëtimit dhe të zvogëlojë rezultatet thjesht sepse nuk biseduat shumë me të gjatë rrugës.

Por nuk është gjithçka kaq keq. Për pronarët e bizneseve, kjo është një mënyrë e mirë për të përmirësuar shërbimin, si dhe për të vërtetuar vlerësimet e mira. Nëse një kompani ka të paktën disa vlerësime negative nga klientët, atëherë atyre pozitivëve u besohet më shumë.

Ne e kalojmë kohën vetëm duke zgjedhur filma dhe shfaqje televizive

©Netflix

Ardhja e shërbimeve të reja streaming si Netflix ka bërë që jeta jonë të jetë më e ndritshme. Dhe krejt papritur më e vështirë. Kërkimi i një filmi për mbrëmjen zgjat nga 7 deri në 9 minuta në ditë. Për më tepër, 21% e shikuesve thjesht fikin televizorin, sepse nuk mund të vendosnin. Sa më shumë filma dhe seri televizive të shfaqen në shërbime të ndryshme, aq më e vështirë është për shikuesit të bëjnë zgjedhjen e tyre.

Kjo situatë dëmton vetë kanalet. Kështu që kompanitë do të vazhdojnë të punojnë për të përmirësuar programin e personalizimit.

Gjithnjë e më shumë rroba në dyqane, por cilësia është më e keqe.

©pixabay

Për momentin, 80 miliardë veshje të reja prodhohen çdo vit në botë. Ne blejmë 400% më shumë gjëra sesa 20 vjet më parë. Për më tepër, shumë preferojnë marka të lira. Pse të shpenzosh shumë para për diçka që ende nuk do të shkojë askund brenda një sezoni?

Duke parë këtë, markat e njohura po përpiqen të ulin çmimin edhe më shumë, duke kursyer në kostot e punës dhe cilësinë e materialeve. Prodhimi i rrobave të tilla jo vetëm që ngre shumë ankesa nga konsumatorët, por gjithashtu dëmton mjedisin.

Kjo nuk do të thotë që gjërat e mira janë zhdukur plotësisht nga dyqanet. Thjesht në sfondin e një sasie të madhe veshjesh me cilësi të dobët, ato janë të humbura. As marka me zë dhe as një çmim i lartë nuk janë tregues në këtë drejtim.

Për të zbuluar se sa do të jetojë një send, duhet të bëni disa teste: kontrolloni cilësinë e qepjeve vlerësoni dendësinë e pëlhurës, shtrijini dhe shikoni nëse kthehet në formën e saj. Prania e një zinxhiri metalik dhe butonave rezervë është gjithashtu një plus.

Bisedat u zhvendosën online

© Pixabay , © Depositphotos

Ju shkruani mesazhin “Çfarë u kerkohet fëmijëve në matematikë?” dhe rastësisht e dërgoni atë në bisedën e punës në vend që t’ia dërgoni prindit.

Një histori e njohur – shumë çështje diskutohen tani jo gjatë takimeve personale, por në biseda në internet. Në çdo telefon, ka shumë të ngjarë, të jeni pjesë e disa grupeve në të njëjtën kohë. Nga njëra anë, problemet zgjidhen shumë më shpejt. Nga ana tjetër, gjetja e ndonjë informacioni në këtë rrjedhë të pafund mesazhesh është shpesh e vështirë.

Vlen të vendosen kufizime të caktuara në grupet e punës. Kërkojuni punonjësve të mos shkruajnë për gjëra të vogla, por të krijojnë një vend të veçantë për shaka dhe meme. Edhe shikoni me kujdes se çfarë dhe në cilin grup shkruani. Zakonisht, një mesazh mund të fshihet shpejt nëse kuptohet se është dërguar gabimisht.

Duhet të krijojmë fjalëkalime. Dhe pastaj i harrojmë ato

Shumë aplikacione dhe pajisje tani kërkojnë fjalëkalime. Ata na japin mundësinë e përdorimit të telefonave, llogarive të ndryshme, kartave bankare, postës, etj. Ekspertët rekomandojnë që të hartojmë këto fjalë “magjike” nga kombinime të ndryshme të shkronjave dhe numrave, duke mos përdorur të njëjtat fjalëkalime për të gjitha rastet dhe duke i ndryshuar ato çdo disa muaj. Si rezultat, ju duhet të mësoni përmendësh kombinime të shumta. Shumica e tyre mund të rikujtohen, por nganjëherë harresa çon në situata të papritura dhe jo shumë të këndshme.

Për të mos vuajtur me shpikjen e fjalëkalimeve të reja, mund të instaloni një program të veçantë në pajisje që gjeneron dhe memorizon kombinime të ndryshme. Nëse nuk doni të shpenzoni para për këtë, merrni fletore speciale dhe mbajini në një vend të sigurt në punë dhe në shtëpi. Nuk ka asgjë të rrezikshme në një hyrje të tillë të fjalëkalimit. Gjëja kryesore është që copa e letrës të mos qëndrojë në një vend të dukshëm.

Paketimi i ushqimit po zvogëlohet në madhësi nga viti në vit

©pixabay

Ndonjëherë vëmë re se produktet me të cilat jemi mësuar – limonada, qumështi, gjiza, pijet – u është zvogëluar disi vëllimi. Në të njëjtën kohë, çmimi për ta mbeti i njëjtë. Kjo është disi e bezdisshme, sepse për të njëjtat para jemi mësuar të marrim më shumë ushqim.

Gjëegjëza ka një përgjigje mjaft të thjeshtë. Tregtarët kanë zbuluar se një rënie në vëllimin e një produkti duke ruajtur vlerën e tij perceptohet nga blerësit shumë më qetësisht sesa një rritje në çmim. Prandaj, nëse për ndonjë arsye tarifa duhet të rritet (ndryshimi i kursit të këmbimit, etj.), Atëherë është më lehtë të zvogëloni madhësinë e paketimit.

Mbetet të siguroni veten se vëllimi i produkteve nuk mund të ndryshojë përgjithmonë. Nuk ka gjasa që dikush të blejë një kanaçe pije me gaz ose një kuti kartoni 100 ml qumësht. Dhe numrat e zakonshëm në etiketat e çmimeve janë shumë më të këndshëm për t’u parë.

Tani shumë persona jo vetëm që lajnë mollët, por edhe i qërojnë

©shutterstock, ©shutterstock

Kur blejmë mollë, dardha dhe tranguj në dyqan, ne nuk ngutemi të kafshojmë frutat. Së pari, ato jo vetëm që duhet të lahen, por edhe të pastrohen. Kjo duket si një ide e mirë pasi mund të kenë pesticide. Për më tepër, lëvorja në vetvete përmban më shumë vitamina dhe lëndë ushqyese sesa pulpa. Kjo pjesë e frutave përbëhet kryesisht nga fibra, të cilat kontribuojnë në ngopjen më të shpejtë.

Nëse blini produkte bujqësore, mund të zvogëloni gjasat e pesticideve në fruta. Shumica e substancave mund të hiqen nga sipërfaqja duke përdorur ujë të ngrohtë dhe një furçë. Nëse kësaj i shtoni një përzierje të uthullës dhe sodës së bukës, mund të hiqni edhe produkte më të dëmshme.

Shkarkimi baterisë së smartfonit është një makth

©shutterstock,©shutterstock

Ne tashmë jemi mësuar të shohim nivelin e karikimit të telefonit me njëfarë frike, duke vëzhguar rënien e shpejtë të tij me një tmerr. Sipas një studimi nga LG, rreth 90% e njerëzve përjetojnë ankth prej kësaj. Shenjat më të dukshme: një person u drejtohet të huajve me një kërkesë për të karikuar telefonin, hyn në një restorant apo kafene vetëm për të vendosur telefonin celular në karikim, koleksioni i tij ka më shumë se 3 tela dhe ai thjesht përpiqet që rastësisht të “huazojë” një shtesë prej 32%. Shumë prej të anketuarve ishin të gatshëm të lënë gjithçka dhe menjëherë të shkojnë në shtëpi për ta rikthyer telefonin në jetë.

Përballja me këtë fobi nuk është e lehtë. Për më tepër, në botën moderne, si në punë ashtu edhe në shtëpi, një person priret të jetë në kontakt gjatë gjithë kohës. Kjo do të thotë që mbetet vetëm të jesh më i kujdesshëm me nivelin e karikimit. Mjafton vetëm të mbyllni aplikacionet në kohë, të zvogëloni nivelin e ndriçimit dhe të fikni modalitetin mobile të paktën natën. Dhe për të zvogëluar varësinë, herë pas here rregulloni për veten tuaj ditë pa një telefon.

Spam-e pafund në telefon

© Balakate / Depositphotos

Ne tashmë jemi mësuar me faktin që mesazhet dhe thirrjet për ne vijnë më shpesh nga kompani të ndryshme që ofrojnë shërbimet e tyre sesa nga miqtë dhe të afërmit. Sipas hulumtimit, numri i postave të padëshiruara telefonike u rrit me 18% në 2019, dhe kjo tendencë nuk ngutet të ndryshojë. Një fenomen i tillë nuk është aspak i padëmshëm. Jo vetëm që është e bezdisshme dhe humbet kohë të vlefshme, por kjo metodë përdoret gjithnjë e më shumë nga mashtruesit.

Për të hequr qafe mesazhet e bezdisshme, duhet të bëni disa hapa. Para së gjithash, ju mund të bllokoni ato numra nga të cilët keni marrë tashmë informacion të padëshiruar. Ju gjithashtu mund të njoftoni ofruesin për praninë e postës së bezdisshme. Cilindo telefon që përdorim, Android ose Apple, ka një filtër spam tek cilësimet. Ekzistojnë edhe programe speciale (zakonisht me pagesë) që bllokojnë thirrje dhe mesazhe të tilla.

Kuletat nuk janë të fryra nga paratë, por nga kartat e zbritjeve

© Depositphotos

Pothuajse çdo zinxhir i madh dyqanesh, kafenesh dhe biznesesh të tjera, shërbimet e të cilëve ne përdorim kanë programin e tyre të besnikërisë. Ai përfshin lëshimin e një karte dhe bonuse të tjera të ndryshme për klientin. Pra, para se të dilni nga shtëpia, duhet të kontrolloni nëse keni harruar të vendosni në portofolin tuaj jo vetëm para, por edhe të gjitha kartat dhe kuponat e nevojshëm.

Para se të bashkoheni në programin e besnikërisë, duhet të lexoni me kujdes marrëveshjen dhe të shihni se çfarë informacioni personal kërkon kompania, përndryshe telefoni do të bllokohet nga posta e bezdisshme. Ju mund të bëni një hulumtim të vogël për të kuptuar se cilat karta ju ndihmojnë vërtet të kurseni para dhe të hidhni pjesën tjetër.