12 Gjëra të Vogla për të Cilat të Ftuarve u Vjen Zor të Flasin, Por më Pas ia Thonë Çdokujt

©oexels, ©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Urtësia popullore thotë se duhet të hyni në shtëpinë e dikujt si të verbër dhe të dilni si memec. Por ne të gjithë jemi njerëz të vërtetë dhe shpesh nuk mund t’i rezistojmë dëshirës për të shqyrtuar atmosferën e banesës së dikujt.

Në lidhje me këtë situatë ne do të listojmë 12 zakone që nuk janë në përputhje me mikpritjen e vërtetë.

Libra specifik të lënë në sfond

©unsplash

Duket se ju jeni thjesht të varur nga leximi i librave rreth hipnozës ose shërimit, dhe disa të ftuar tashmë po ju shikojnë me dyshim. Ju nuk mund t’i fshihni pasionet tuaja nga miqtë tuaj më të mirë, por para ardhjes së njerëzve, disa gjëra duhet të hiqen.

Nja dy vjet më parë u përpoqa të krijoj miqësi me një nga të njohurit e mi. Ne komunikuan normalisht deri në momentin kur më ftoi në shtëpi: “Shkoj në dhomën e tij dhe në shtrat ishtë një libër mbi terapinë e urinës. Si duhet të komunikoj me të tani? “

Mungesa e gjërave të vogla të nevojshme në tualet

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Personazhet e filmave mund të ulen për gjysmë dite në shtëpinë e dikujt dhe të mos shkojnë në tualet, por njerëzit e vërtetë kanë nevoja fiziologjike. Të shkosh në banjën e dikujt tjetër, ku nuk ka furçë tualeti ose aromatizues, nuk do t’ja uronit as armikut.

Mysafiri nuk duhet të pastrojë komodinat e natës në kërkim të një mjeti që do ta ndihmojë atë të fshehë gjurmët e “krimit në tualet”. Një pronar i mirë do t’i lërë gjërat e nevojshme në sytë e thjeshtë ose thjesht do të shpjegojë se ku janë. Nëse një person gjen vetëm letër higjienike në tualet (nëse është me fat), mendime të ndryshme i përshkojnë. Pronarët duan ta turpërojnë? A nuk e përdorin ata vetë furçën?

Ngrohësi ose ftohtësi

©unsplash

Kush prej nesh nuk ka hasur në pasagjerë kundërshtarë të mikrobusëve: njëri fryn gjatë gjithë kohës, tjetri ka shumë vapë … Dhe ata i bezdisin edhe të tjerët në të njëjtën mënyrë.

Temperatura e rehatshme për shumicën e njerëzve është 20–22,2 ° С. Ju mund ta merrni atë si një pikë referimi dhe thjesht të shikoni mysafirët: nëse një person ka shumë të nxehtë ose të ftohtë, është e lehtë të vërehet.

Përpjekjet për t’i “bërë miq” me forcë me kafshët shtëpiake

© Depositphotos.com

Jo të gjithë mysafirët do të jenë të kënaqur me faktin se një mace e bardhë me gëzof u ul në pantallonat e tyre të zeza. Disa njerëz në përgjithësi kanë frikë nga kafshët, dhe kontakti i ngushtë edhe me një Chihuahua të vogël mund t’i stresojë ato. Shumë mace dhe qen gjithashtu urrejnë të mbahen në krahët e një të huaji. Ndonjëherë, për të mirën e të gjithëve, është më mirë të mbyllni kafshën në një dhomë tjetër.

Po vizitonim të afërmit e burrit tim. Ata më ulën në një kolltuk, vunë çaj dhe biskota në tryezë. Unë ulem duke pirë çajin, pastaj një mace me gëzof kërcen në tryezë dhe vë bishtin e saj në një pjatën me biskota. Pronarët janë miqësisht të admirueshëm, por unë nuk jam aspak e kënaqur. Unë u thashë: “Ai u shtri në biskota”. Ata më përgjigjen: “Kjo është tryeza e tij, vendi i tij, ai GJITHMON shtrihet aty”. Pra, ata e vendosin çajin tim në anë të një maceje, ky është kulmi i mosrespektimit për mysafirët.

Sende tepër personale në vendet më të spikatura

©pexels

Vizitori nuk ka nevojë të dijë që pronari i apartamentit mban brekë me Smurfs, dhe zonja e shtëpisë preferon lines me aromë kamomili. Produktet e higjienës personale mund të fshihen përkohësisht në komedinën e shtratit apo në një dhomë tjetër.

Krehëri meriton një përmendje të veçantë. Një vajzë postoi një video në TikTok se si pastron dhe lan furçat e flokëve. Në fund të videos, ajo pyeti ndjekësit nëse po bënin të njëjtën gjë. Disa komentatorë thanë se ishin të tronditur që disa njerëz nuk kujdesen për pastërtinë e krehërve. Kështu që lënia e një furçe me tufa flokësh të mbetura në banjë mund të hutojë shumë të ftuar.

Zakoni i pastrimit gjatë rrugës

© Pixabay

Nëse nikoqiri ngrihet në mes të një feste për të larë enët, ose gjithë panik kap një leckë kur një thërrime bie prej tryezës, të ftuarit mund të mos ndihen rehat.  Në mënyrë që të mos vendosni askënd në një pozitë të pakëndshme, është më mirë të relaksoheni dhe të shijoni komunikimin, dhe të bëni pastrimin kur të gjithë të kenë ikur.

Gjëra të shpërndara dhe mungesa e rafteve boshe

©pexels

Nëse mysafiri po qëndron një natë tek ju, do të jetë e sjellshme t’i sigurojmë atij një raft ose tavolinë pranë shtratit ku ai mund të vendosë gjërat e tij. Nuk ka gjasa që dikush të jetë i kënaqur me mundësinë e palosjes së rrobave në dysheme ose shpërndarjen e gjërave për të vendosur të tyret.

Nëse një person po vjen për të qëndruar për disa orë, ia vlen të bëni vend për veshjet dhe këpucët e tij të jashtme.

Enë të paparaqitshme

©oexels, ©pexels

Ditët kur pjatat më të bukura në shtëpi kishin për qëllim mysafirët gradualisht po zhduken. Por kjo nuk do të thotë që një person do të jetë i kënaqur të hajë në një pjatë të larë keq ose të pijë nga një filxhan me njolla kafe. Meqë ra fjala, mbetjet e çajit dhe kafesë mund të hiqen lehtësisht me sodë buke.

Sapo isha duke vizituar një shoqe, ajo mori pjatën time, e vuri në dysheme dhe thirri qenin. Qeni erdhi duke vrapuar dhe filloi të lëpinte këtë pjatë. Nuk shkoj më atje. 

Rrëmujë me peshqirë

© Depositphotos.com

Kur një person hyn në banjën e dikujt tjetër për herë të parë, shumë pyetje vijnë në kokën e tij. Si t’i thaj duart? A është në rregull të marr atë peshqirin e madh me gëzof apo është ajo leckë kafe e destinuar për të huajt në këtë shtëpi?

Varni një peshqir të veçantë të pastër në banjë para se të vijnë mysafirët. Idealisht, nëse e vendosni afër lavamanit, menjëherë do të bëhet e qartë se mund të përdoret.

Korridor i rrëmujshëm

© Depositphotos.com

Imagjinoni: ju hyni në banesën e dikujt, pengoheni mbi këpucët e shpërndara, përplaseni me një biçikletë të mbështetur në mur dhe përfundoni fluturimin tuaj duke rrotulluar me një vazo lulesh. Jo kështu nuk fillojnë mbledhjet e zakonshme miqësore.

Pronari duhet të lirojë hapësirën në korridor paraprakisht, dhe nëse po flasim për një shtëpi private, atëherë pastroni verandën. Nuk do të jetë e tepërt të fshini dorëzën e derës, sepse është pothuajse gjithmonë më e ndyrë se sa duket.

Kërkesa të vazhdueshme faljeje për rrëmujën

© Depositphotos.com

Ndonjëherë na duket se apartamenti mund të ishte larë me një shkëlqim verbues, por ne nuk duhet ta përqendrojmë vëmendjen e të ftuarve tek kjo pjesë. Fraza si “Na falni për rrëmujën” ose “Na falni, fëmija i shpërndau përsëri lodrat” shkaktojnë konfuzion. Një person mund të ndihet fajtor për pushtimin e territorit të dikujt tjetër në një kohë të gabuar.

Një fqinjë gjithmonë e ftonte familjen tonë në pushime, por gjithsesi ishte kënaqësi ta vizitoja. Me nota agresioni pasiv, ajo komentonte çdo gjë të vogël dhe të shpërndarë me një falje. “Na vjen keq, të dashur mysafirë, nuk kisha kohë për të larë tualetin. Unë u përgatita aq shumë për ardhjen tuaj, askush nuk më ndihmoi. Por mos i kushtoni vëmendje, ju mund të fshini ndenjësen e tualetit me një leckë “.

Rregulli i pathënë “të gjithë janë këtu”

© Ocdp / Wikimedia Commons

Disa njerëz nuk hezitojnë të lajnë kutinë e mbetjeve të maceve në lavamanin e kuzhinës ndërsa mysafiri është ulur në tryezë dhe përpiqet të mos mbytet me tortën. Ne duam të besojmë se mikpritës të tillë janë me pakicë, por ndonjëherë duhet të jemi të gatshëm për gjithçka kur vizitojmë të afërm.

Ne shkuam për të vizituar një të afërm të burrit tim, që sapo kishin lindur një fëmijë. Dhe në mes të festës në një moment e zonja e shtëpisë thirri me gëzim: “Kush e ka këtë pelenë të rëndë këtu?” Nga lëvizjet e saj të mëtejshme, ne kuptuam se ajo do të ndryshonte pelenën këtu dhe tani. Pothuajse të gjithë të ftuarit menjëherë gjetën një justifikim për t’u ngritur nga tavolina. Burri im dhe unë ramë dakord që do të vinim tek ai i afërm kur fëmija të rritet.