12 Këshilla për Ambient të Bukur dhe të Mos Dukeni me Ekonomi të Dobët

Shumë njerëz e lidhin fjalën “riparim” me shpenzime të mëdha – të përkohshme dhe monetare.

Sidoqoftë, shpesh në mënyrë që të rifreskoni brendësinë, nuk është aspak e nevojshme të shpenzoni shumë kohë dhe para.

Ndonjëherë është e mjaftueshme për të shtuar disa prekje, dhe ambienti juaj i brendshëm do të shkëlqejë me ngjyra të reja dhe do të duket i shtrenjtë dhe luksoz.

Ne vendosëm të zbulojmë se çfarë trukesh mund të përdorni për ta bërë apartamentin tuaj të duket më i sofistikuar pa punësimin e një projektuesi dhe shpenzimin e parave të mëdha.

Lule të freskëta

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Sigurisht, sot ka një përzgjedhje të madhe të luleve artificiale. Disa prej tyre janë bërë me cilësi shumë të lartë, dhe ka një tundim të madh për të dekoruar brendësinë tuaj me një buqetë të tillë “të përjetshme”. Sidoqoftë, dizajnerët nuk rekomandojnë përdorimin e një dekori të tillë, por këshillojnë t’i kushtojnë vëmendje luleve dhe bimëve të freskëta që menjëherë do të rifreskojnë pamjen e përgjithshme.

Gjithashtu lulet do të mbushin dhomën tuaj me një aromë unike. Për këtë nuk është aspak e nevojshme të blini lule të prera çdo herë. Merrni parasysh të blini një buqetë të thatë si livando ose eukalipt – ato do të zgjasin shumë më gjatë.

Gjithashtu një zgjidhje e shkëlqyeshme është të vendosni një orkide në një vazo në brendësi. Lule mund të vendosen jo vetëm në tavolina, por edhe në banjo, në sirtarë, në tavolinën pranë shtratit – në përgjithësi, kudo.

Një tjetër truk jetësor: mos blini lule në dyqan, por pritni një degë të vogël të një peme në rrugë – një gjelbërim i tillë do të zbukurojë menjëherë hapësirën.

Një pikturë e madhe

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com
Për të dekoruar murin, mund të varni disa piktura të vogla dhe fotografi të kornizuara në të. Sidoqoftë, në këtë rast, ekziston rreziku që hapësira të bëhet e rrëmujshme dhe kaotike. Plus, posterat nga dyqanet mund të duken shumë të thjeshta dhe të lira. Prandaj, dizajnerët këshillohen të dekorojnë murin me një foto të madhe.
Do të duket shumë më e shtrenjtë dhe menjëherë do ta bëjë pamjen e përgjithshme të rregullt dhe të plotë. Ju gjithashtu mund të tregoni krijimtarinë tuaj dhe të krijoni një pamje vetë, pasi tani në dyqanet e artit ekziston një përzgjedhje e madhe e kanavacave dhe bojrave.

Karrige të theksuara

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Sa i përket mobiljeve në përmasa të mëdha, ekspertët ju këshillojnë të zgjidhni ngjyrat neutrale dhe format klasike. Gjëra të tilla nuk dalin nga moda për një kohë të gjatë dhe do t’ju shërbejnë për shumë vite. Sidoqoftë, lehtë mund të ndryshoni pamjen e një dhome duke shtuar një karrige në një formë jo standarde ose ngjyrë të ndritshme në brendësi.

Ajo menjëherë i shton hapësirës një prekje elegante dhe sofistikimi. Kjo është një mënyrë mjaft e thjeshtë për të shtuar kontrastin dhe personalitetin në një dhomë. Seti i zakonshëm i butë, i përbërë nga një divan dhe 2 kolltuqe, është praktik, por i zakonshëm. Ju mund të eksperimentoni dhe të zgjidhni karrige të ndryshme për një divan të një forme ose hije klasike.

Perde në dysheme dhe korniza të larta

Perdet e duhura mund të shtojnë menjëherë njëqind pikë në çdo hapësirë. Sidoqoftë, ekziston një rregull kryesor nga dizajnerët e brendshëm: kurrë nuk duhet të blini perde shumë të shkurtra. Ato duken të lira dhe thjeshtojnë të gjithë brendësinë.

Perdet e gjata, përkundrazi, duken luksoze dhe të sofistikuara. Nuk ka problem nëse ato shtrihen pjesërisht në dysheme. Sa i përket kornizave, ekspertët rekomandojnë të zgjedhin ato më të thjeshtat që nuk tërheqin vëmendjen dhe nuk bien në sy.

Ju gjithashtu duhet t’i kushtoni vëmendje kornizave. Nëse e varni kornizën sa më afër tavanit, mund të krijoni iluzionin e një tavani më të lartë. Gjithashtu, dizajnerët këshillojnë të shtoni perde të tejdukshme për të zbutur dritën depërtuese dhe për të mbushur dhomën me ngrohtësi dhe rehati.

Metalikë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Projektuesit sigurojnë se një theks i vogël në brendësi në formën e një objekti me një shkëlqim metalik është një zgjidhje e shkëlqyeshme dhe e thjeshtë për t’i dhënë dhomës një bukuri të veçantë. Mund të jetë një shandan bronzi, një vazo metalike e pikturuar, një tabaka e pasqyruar, një orë tryeze me shkëlqim mat, llamba të zbukuruara me metal, çfarëdo që të jetë. Këto pajisje të theksuara pasqyrojnë bukur dritën dhe e bëjnë hapësirën të duket më joshëse dhe e sofistikuar.

Dyert e kontrastit

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Kontrasti është një tjetër hile që e bën hapësirën vizualisht më elegante dhe të paharrueshme. Për shembull, kjo funksionon shumë mirë me mure ose dysheme. Sidoqoftë, për të bërë një përpjekje minimale dhe për të mos lyer të gjithë dhomën, mund të përdorni një truk të dizajnit dhe të vendosni dyer me ngjyra të kundërta. Ekspertët këshillojnë që të mos kenë frikë nga eksperimentet dhe rekomandojnë lyerjen e derës me një ngjyrë radikale, si blu e zezë ose e errët. Ky ndryshim i thjeshtë mund të sjellë një ndryshim të madh në atmosferën e përgjithshme në shtëpinë tuaj.

Pajisje dhe miksera 

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Shpesh, janë detajet e vogla që mund të luajnë një rol kryesor në perceptimin e të gjithë dhomës. Mund të duket se gjërat e vogla si dorezat e derës, dorezat e dollapit të kuzhinës, rubinetat e banjës dhe kuzhinës janë gjëra të parëndësishme që nuk duhet t’i kushtohet vëmendje e veçantë. Por ky nuk është rasti.

Dizajnerët e brendshëm tregojnë se janë detajet ato që i japin shtëpisë tuaj stilin e vet unik. Prandaj, nëse doni të freskoni brendësinë, thjesht duhet të azhurnoni pajisjet dhe të zëvendësoni çezmat e vjetra – hapësira do të shkëlqejë menjëherë me ngjyra të reja.

Për shembull, një rubinet standard banjo duket mjaft i lirë dhe aspak origjinal, megjithatë, duke e zëvendësuar atë me një më të përpunuar dhe elegant, do të merrni një rezultat të dukshëm, e gjithë dhoma do të duket më elegante. Plus, me ndihmën e detajeve të tilla të vogla, ju mund të krijoni stilin tuaj personal në shtëpi.

Qirinj

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Qirinjtë mund të ndihmojnë në krijimin e një atmosfere më mikpritëse dhe ndriçimit të theksuar, si dhe do të ndriçojnë disa cepa të banesës suaj. Përveç kësaj, ndezja e një qiri aromatik pas një dite të lodhshme është një luks i disponueshëm për të gjithë. Sot dyqanet e parfumeve kanë një përzgjedhje të madhe qirinjsh me aroma mahnitëse, delikate për çdo shije. Kjo aromaterapi nuk do të godasë buxhetin tuaj, por do të sjellë shumë emocione pozitive. Këshillë: vendosni qirinj në shandanë qelqi. Ato reflektojnë bukur dritën dhe mbrojnë mobiljet tuaja nga dylli.

Pasqyra

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Pasqyrat ndihmojnë jo vetëm në zgjerimin vizual të hapësirës, por edhe e bëjnë atë më të sofistikuar. Gjëja kryesore është të zgjidhni pasqyrat e duhura dhe t’i vendosni ato në mënyrë korrekte. Projektuesit thonë se vendi më i mirë për një pasqyrë është para dritares. Kjo do të reflektojë dritën më të madhe. Sa i përket dizajnit, ekspertët këshillojnë të shikoni për pasqyra me një kornizë të gjerë ose skaje të ndriçuara.

Llamba të varura

Fakti që ndriçimi i duhur luan një rol të madh në hartimin e një dhome nuk ka qenë prej kohësh sekret. Për ndriçimin e tavanit, projektuesit rekomandojnë përdorimin e llambave varëse. Ato do t’ju lejojnë të ekuilibroni me kompetencë hapësirën dhe të përqendroheni në zona të caktuara.

Të njëjtat llamba varëse mbi një tryezë drejtkëndëshe duken veçanërisht luksoze dhe të shtrenjta kur vendosen në një rresht. Gjëja më e rëndësishme është të siguroheni që stili i llambave tuaja përputhet me stilin e të gjithë dhomës në të cilën ndodhen.

Një këshillë tjetër është ta bëni ndriçimin tuaj të errët. Kjo do t’ju lejojë të personalizoni llambat tuaja për ta mbajtur shtëpinë tuaj të ngrohtë dhe komode.

Jastëkët origjinal

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Sipas disenjatorëve, një nga mënyrat më të lehta dhe më të lira për të dekoruar një dhomë është vendosja e jastëkëve të ndritshëm në një kolltuk ose divan përveç atyre që ishin përfshirë tashmë në mobilim Për më tepër, nuk është e nevojshme t’i blini ato – mjafton të shkoni në një dyqan pëlhurash dhe të blini mbetje të materialeve të ndryshme: lesh, mëndafsh, pëlhura me zbukurime origjinale.

Si rregull, pjesët e mbetura shiten me një zbritje të madhe. Atëherë ju vetëm duhet të merrni jastëkët e vjetër në atelie dhe t’i kërkoni të qepin mbulesa të reja mbi to – voila! – detajet luksoze të brendshme janë gati.

Gjithashtu, ekspertët këshillojnë që mos ta vendosni batanijen në një komo ose gardërobë, por rastësisht hidheni atë në divan. Përzierja e teksteve të ndryshme do t’i japë dhomës një pamje më spektakolare.

Qilimat e mëdhenj

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Qilimat e vegjël nuk janë zgjidhja më e mirë për dhomat. Projektuesit pretendojnë se është më mirë të preferoni një qilim të madh dhe pak më të kushtueshëm sesa një qilim të shtrenjtë, por të vogël. Një tapet i vogël është shumë i thjeshtë dhe i zakonshëm, por me një më të madh dhoma do të duket më e gjërë, që do të thotë se do të duket e shtrenjtë.

Për më tepër, një qilim i tillë do t’ju lejojë të “bashkoni” mobiljet dhe të krijoni një ansambël harmonik. Kështu që ky detaj i brendshëm nuk bën një vrimë në buxhet, ju mund të shikoni nga afër qilimat e jutës – është kaq e këndshme të ecësh mbi to.