12 unaza fejese me histori më të mëdha se filmat

Tradita e mbajtjes së unazave të martesës daton që nga Roma e lashtë.

Që atëherë, ky aksesor ka marrë një domethënie të veçantë dhe shumëllojshmëria e bizhuterive sigurisht që ka rrëzuar terrenin nga këmbët e shumë kërkuesve. Në fund të fundit, gratë shpesh ëndërrojnë për një dekorim të veçantë.

Ne vendosëm të mësojmë për unazat vërtet unike që janë bërë histori.

Unaza e Elizabeth II

© John Rainford / WENN.com / agefotostock / East News , © East News

Mbretëresha Elizabeth II dhe vjehrra e saj, Princesha Alice.

Princi Philip i propozoi Elizabeth II në vitin 1946 dhe mbretëresha e mban ende unazën. Historia e saj është unike. E vetëdijshme për qëllimin e djalit të saj për t’u martuar, nëna e Filipit, Alice, i dha atij diademën e saj, e cila i ishte dhënë për martesë. Nga ajo, Filipi mori diamante dhe përveç kësaj bëri një byzylyk për nusen e tij.

Unaza e Princeshës Diana dhe Kate Middleton

© Chris Jackson / Chris Jackson Collection / Getty Images , © Tim Graham / Tim Graham Photo Library / Getty Images , © Allstar Picture Library / Mary Evans Picture Library / East News

Dihet se princesha Diana mbante një unazë të pazakontë përpara Kate. Në vitin 1981, kur Diana dhe Charles u fejuan, bizhuteritë bënë bujë. Fakti është se unaza është blerë në një dyqan për 60,000 dollarë dhe nuk është bërë me porosi, siç duhet të ishte për anëtarët e familjes mbretërore. Dhe kushdo mund të blinte të njëjtën gjë, gjë që ishte në kundërshtim me traditat e familjes.

Por historia e unazës është interesante jo vetëm për këtë. Besohet se Charles u frymëzua nga karfica e nënës së tij kur zgjodhi një unazë për Dianën. Dhe kjo karficë është një relike e vërtetë që i përket familjes që nga mesi i shekullit të 19-të.

Unaza Camilla Parker-Bowles

© ASSOCIATED PRESS / East News

Romanca e Camilla dhe Charles zgjati për shumë vite, edhe kur ata të dy ishin të martuar me të tjerë. Në vitin 2005, çifti më në fund ishte në gjendje të legalizonte lidhjen e tyre dhe princi i dhuroi Camilla-s një unazë mbresëlënëse diamanti. Në vitet 1980, nëna e Elizabeth II mbante të njëjtën unazë.

Se kujt i përkiste xhevahiri më herët nuk dihet me siguri. Në vitin 2005, sendi i çmuar u quajt trashëgimi familjare, por historia e tij nuk u zbulua kurrë.

Unaza e Meghan Markle

© George Rogers / SIPA / East News , © Kristin Callahan / Everett Collection / East News

Unaza origjinale e Meganit ishte 3 diamante në një brez ari: 1 i madh në mes dhe 2 më të vegjël në skaje. Këta të 2 dikur i përkisnin princeshës Diana. Në 2019 Markle i ribëri bizhuteritë: buza u hollua dhe u mbulua me gurë të vegjël.

Versioni origjinal i unazës

Pas rimodelimit.

Unaza u ribë ​​pak përpara se Harry dhe Meghan të shpallnin vendimin e tyre për të bërë një jetë të pavarur. Shumë panë një kuptim të fshehur në këtë. Sidoqoftë, besohet se gruaja që lindi kohët e fundit thjesht duhej të rriste madhësinë e unazës, dhe në të njëjtën kohë ajo ndryshoi paksa dizajnin. Plus, Markle filloi të mbante edhe 2 unaza të holla së bashku me unazën e saj të fejesës.

Unaza e Sarah Ferguson

© Ivan Vdovin / agefotostock / East News

Ish-nusja e Elizabeth II, e cila ishte e martuar me djalin e dytë të Mbretëreshës, mbante një unazë fejese të pazakontë. Ishte një rubin i zjarrtë në formë ovale, i rrethuar me diamante. U përfol se Princi Andrew zgjodhi këtë gur sepse përputhej me flokët e kuq të të fejuarës së tij.

Unaza e Princeshës Eugenie.

© AP / East News

Në vitin 2018, Princesha Eugenie, mbante një unazë fejese shumë të ngjashme me atë të nënës së saj. Por ndryshimi kryesor i saj është se nuk është një rubin, por një safir me një hije të ngjashme.

Ekziston një legjendë që rubinët u sjellin fatkeqësi anëtarëve të familjes mbretërore. Mary of Teck mbante një unazë me gurë të tillë, i fejuari i saj vdiq para dasmës në moshën 28-vjeçare. Princesha Margaret, besohet se ishte e pakënaqur në martesë dhe vdiq herët. Ajo mbante edhe një unazë rubini. E treta ishte Sarah Ferguson, e cila u divorcua nga princi. Që atëherë, rubinët nuk janë mbajtur me nderim të lartë nga Windsors.

Unaza e Mbretëreshës Maksima

© 0000436 / Reporter / East News

Mbretëresha Maxima e Holandës mban një unazë fejese të rrallë me diamant portokalli. Kjo ngjyrë e gurit u zgjodh nga burri i saj jo rastësisht: është një referencë për Shtëpinë e Orange-Nassau, së cilës i përket dinastia sunduese.

Është e çuditshme që Maxima e vendos unazën në të majtë, pastaj në të djathtë. Besohet se arsyeja për këtë është përzierja e traditave që kanë ndodhur në martesë, sepse mbretëresha e Holandës është nga Argjentina.

Unaza e Josephine

© Firmin Massot / Portrait of the Empress Josephine of France / Wikimedia Commons

Kur Napoleoni 26-vjeçar i propozoi një të veje me dy fëmijë, e cila ishte gjithashtu 6 vjet më e madhe se ai, familja e dhëndrit u befasua në mënyrë të pakëndshme. Megjithatë, ai e donte Jozefinën me aq nderim, saqë edhe pas një divorci të detyruar, ai këmbënguli të mbante titullin e saj të perandoreshës dhe të siguronte jetesën për të dhe fëmijët e saj nga martesa e saj e parë.

© TheGoldDoc / Etsy

Replika e unazës së Josephine.

Unaza e fejesës pasqyronte gjithashtu shtrirjen e dashurisë së Napoleonit për Jozefinën. Ishte mjaft modeste, sepse atëherë mbante një post të ulët, por sentimentale dhe ekstravagante për ato kohë. Dekorimi përbëhej nga dy gurë në formë dardhe: një safir dhe një diamant, që simbolizonin dy të dashuruar.

Më pas, Josephine ia dha unazën vajzës së saj dhe për 2 shekuj të tjerë xhevahiri u trashëgua nga pasardhësit e Perandoreshës. Dhe në vitin 2013 u shit në ankand. Çmimi fillestar ishte 20,000 dollarë, por bizhuteritë u blenë deri në 950,000 dollarë.

Unaza Audrey Hepburn

Burri i parë i aktores mori parasysh stilin e saj konservator dhe elegant dhe i dhuroi asaj unaza të ngjashme. Po, pikërisht unazat: ishin 3 të tilla në set. Njëra është në ngjyrë rozë, e dyta është në të verdhë dhe e treta është në ngjyrë të bardhë, e mbuluar me diamante. Një përzierje e tillë e metaleve atëherë dukej si e pakuptimtë, Audrey ishte përpara modës për të paktën gjysmë shekulli.

Por shpeshherë Hepburn mbante unaza një nga një, gjë që flet edhe një herë për dashurinë e saj për një stil të rreptë dhe elegant. Deri më sot, kostoja e një grupi të tillë bizhuterish është rreth 10 mijë dollarë, që është mjaft modeste për një yll të madhësisë së parë.

Unaza Marilyn Monroe

© CSU Archives / Everett Collection / East News

Në vitin 1954, Monroe pranoi një ofertë nga lojtari i bejsbollit Joe DiMaggio. Unaza dukej shumë origjinale për atë kohë. Ajo nuk kishte një gur të madh qendror, ajo përbëhej tërësisht nga diamante të ngushta të prera në baguette të shtrira përgjatë gjithë diametrit. Në vitin 1999, bizhuteritë u shitën në ankand për 772.5 mijë dollarë.

Është për t’u çuditur që ekziston një supozim që Joe i dhuroi Marilyn fillimisht një unazë, dhe më pas e zëvendësoi atë me një tjetër. Mbështetësit e kësaj hipoteze vendosën se bizhuteria e parë ishte trashëgimi familjare e një lojtari bejsbolli dhe ai ia dha me nxitim, sepse propozimi për martesë u bë mjaft i nxituar. Besohet se Joe e la këtë unazë me të, dhe më pas i dha gruas së tij një tjetër, e cila u shit në ankand.

Unaza e Grace Kelly

© East News

Unaza e parë.

Në vitin 1955, Princi Rainier III i Monakos i propozoi Kelly-t. Megjithatë, ai i dhuroi asaj një unazë krejtësisht të ndryshme, e cila më pas shkëlqeu në fotografi dhe mahniti imagjinatën. Dekorimi ishte mjaft modest dhe përbëhej nga rubinët e alternuar dhe diamante të vegjël. Kombinimi i kuq dhe i bardhë simbolizonte flamurin Monegask, dhe gurët ishin marrë nga koleksioni i familjes.

© High Society / MGM

Unaza e dytë

Në atë kohë, Grace po përfundonte xhirimet në foton e fundit, pas së cilës ajo do të linte kinemanë dhe do të shkonte te burri i saj. Sipas komplotit të filmit, heroina mbante një unazë martese, vetëm jo aq të vogël, dhe veshjet morën një bizhuteri të rreme për aktoren. Princi Rainier III vendosi që kjo nuk do të funksiononte dhe i dhuroi gruas së tij një unazë të re nga Cartier me një diamant të madh 10 karatësh. Kjo ka hyrë në histori.

Unaza Jacqueline Kennedy

© AP / East News

Kur Jacqueline dhe John F. Kennedy njoftuan fejesën e tyre në 1953, gazetarët kërkuan të shihnin unazën. Por Jacqueline nuk kishte një unazë. Fakti ishte se të porsamartuarit nuk mund të gjenin të duhurën.

© Thuo Jewelery / Etsy

Replika e unazës së Jacqueline Kennedy.

Më në fund, Jacqueline zgjodhi një pjesë me dy gurë të mëdhenj, një smerald dhe një diamant dhe shumë gurë të vegjël të prerë në baguette. Unaza dukej pompoze dhe ekstravagante, por kur ajo u bë zonja e parë, Jackie vendosi të ndryshojë dizajnin e saj. Ajo shtoi disa diamante ovale të vendosura në formën e një kurore dafine.

Kjo është ndoshta një nga unazat më të pazakonta të fejesës në historinë moderne. Sot, xhevahiri ndodhet në muze.

Unaza e Elizabeth Taylor

Ylli i filmit ishte martuar 8 herë, dhe secili bashkëshort dukej se po përpiqej të tejkalonte madhësinë e mëparshme të unazës së fejesës. Aktori Richard Burton, me të cilin Taylor u martua dy herë dhe u divorcua dy herë, i dhuroi asaj një unazë diamanti 33 karatësh.

© AP / East News

Besohet se ky diamant është prerë para vitit 1920. Pronarja e parë ishte Vera Krupp, por në vitin 1959 ferma e saj u grabit. Dhe sigurisht, ata rrëmbyen një unazë me një diamant të madh. Humbja u zbulua dhe xhevahiri iu kthye pronarit. Pas incidentit, Vera e lidhi unazën në sytjena.

Pas vdekjes së Krupp, bizhuteritë u nxorën në ankand, ku Richard Burton e bleu për 305,000 dollarë. Taylor tregoi me krenari një unazë elegante kudo. Pas vdekjes së yllit, unaza u emërua sipas saj dhe u shit për 8.8 milion dollarë.

Si duhet të duket unaza juaj e ëndrrave?