12 Veshje në Pamje me Stil, që Sado t’i Lavdërojë Dikush, Ato Duken si 3 Lekshe

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com,© Depositphotos.com

Përditësimi i veshjeve tuaja është një punë e madhe. Unë dua që rrobat të zgjasin sa më gjatë që të jetë e mundur, por në të njëjtën kohë të jenë elegante, moderne dhe të kombinuara në mënyrë të përsosur me gjëra të tjera.

Shumë veta, në përpjekje për të arritur këto qëllime, shpenzojnë shuma të konsiderueshme për veshjet. Por nganjëherë nuk funksionon: ne humbasim disa detaje të rëndësishme dhe e gjithë puna për krijimin e një imazhi në modë zehet.

Ne kemi studiuar një numër botimesh të modës dhe kemi zbuluar se cilat gjëra me të vërtetë duken të lira, pa marrë parasysh se sa shpenzoni për to.

Bluza me ngushtim

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Një bluzë me ngushtim rezultoi të ishte një gjë absolutisht e papërshtatshme për një gardërobë me stil. Së pari, vetë lidhja e tërheqjes shpesh është e qepur gabimisht. Për shkak të kësaj, silueta duket joproporcionale, dhe theksi nga beli dhe gjoksi zhvendoset në palosjet e panevojshme. Së dyti, është e vështirë të kombinosh një bluzë të tillë me sende të tjera veshjesh: nuk mund ta fusësh atë në pantallona, dhe një lidhëse “pa pronar” mund të prishë edhe një imazh e mbledhur në mënyrë të përsosur.

Veshje me zinxhirë dekorativë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Vetëm 5 vjet më parë, zinxhirët e hapur ishin pothuajse trendi kryesor i modës: ato ishin të qepura në fustane, funde, bluza dhe madje edhe shalle. Besohej se një element i tillë i dekorit mund të shtojë aromë në imazhin më të mërzitshëm.

Sot, moda për zinxhirë të hapur gradualisht po bëhet një gjë e së kaluarës. Për ata që kërkojnë një pamje me të vërtetë luksoze, ekspertët e modës rekomandojnë të kërkojnë mbyllje më elegante të tilla si butona dhe rripa.

Jelekë me mëngë të vogla

© Depositphotos.com , © Colin’s

Një jelek i ngushtë me mëngë të vogla duket pak i çuditshëm: diçka mes një këmishë me mëngë të shkurtra dhe një xhakete të dëmtuar. Për ata që duan të duken elegant dhe të shtrenjtë, ekspertët rekomandojnë të shikojnë modele më aktuale, të shkurtra dhe të zgjatura, por pa mëngë.

Këmisha dhe bluza të dekoruara tepër

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Eleganca qëndron në thjeshtësi – kështu mendonte Coco Chanel. Bollëku i dekoreve të panevojshëm, qofshin rhinestones, rruaza, apo shirita, zvogëlon shumë koston e imazhit. Është më mirë të preferoni gjëra të ngjashme me prerje të thjeshtë pa detaje të panevojshme përpara bluzave dhe këmishave artistike.

Dollakë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Nuk ka asgjë të keqe me vetë streçet, pyetja e vetme është sa e përshtatshme është t’i veshësh ato në një situatë të caktuar. Ekspertët e stilimit besojnë se veshja e streçeve dhe veshjeve të tjera sportive në jetën e përditshme është një gabim i papranueshëm. Këto artikuj veshjesh janë të përshtatshme vetëm për sporte.

Mbase ato me të vërtetë janë shumë të rehatshme, por kjo nuk do të thotë aspak se ato duhet të vishen si në një festë ashtu edhe në botë.

Fustane dhe funde me qepje të dukshme makinerie në buzë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Cilësia e qepjeve është një nga detajet kryesore që duhet t’i kushtoni vëmendje kur blini rrobat që ju pëlqejnë. Një shtresë e lirshme makine në skaj, sythe të dukshme, fije të spikatura – e gjithë kjo prish çdo gjë, edhe nëse pritet sipas modës së fundit. Shtresa duhet të jetë e pastër, e sheshtë dhe mezi e dukshme.

Gjetje me shkëlqim metali

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Një sasi e tepruar e zinxhirëve dhe aksesorëve me shkëlqim e bën më të lirë një çantë të bërë prej lëkure të mirëfilltë me cilësi të lartë. Masa duhet të jetë në gjithçka, përfshirë pajisjet shtesë: sa më pak, aq më mirë.

Tunikë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Tunikat, kaq të njohura në fillimin e viteve 2000, kanë zënë vend në listën e anti-trendeve kryesore. Kaq të zhurmshme, ato duken disi të parëndësishme. Përveç kësaj, ato janë të vështira për t’u kombinuar me sende të tjera të veshjet. Mund të zëvendësoni tunikën e modës me një jelek të zgjatur. Është e shkëlqyeshme për sezonin e ngrohtë, më e hollë, më e lehtë për t’u kombinuar me gjëra të tjera.

Fund elastik me palosje

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Fundet e gjëra me palosje do të mbeten përgjithmonë një pjesë e domosdoshme e veshjet themelore: është i lehtë për ta kombinuar atë me bluza të thjeshta, si dhe me triko dhe këmisha elegante.

Sidoqoftë, kur zgjidhni një fund të tillë, vlen të kujtohet se një brez elastik i maskuar zvogëlon ndjeshëm koston e imazhit. Duke gërmuar në trup, krijon vëllime të panevojshme. Është më mirë të zëvendësoni një fund me një brez elastik me një gjë të ngjashme, vetëm me një rrip të gjerë të sheshtë.

Printime të dobëta

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Çdo gjë duket e lirë nëse një model nuk bashkohet në anën tjetër. Në prodhimin masiv, kjo zakonisht harrohet: për të kursyer para, pëlhura pritet në mënyrë që modeli i produktit shpesh të mos përputhet. Duhet një rrobaqepës me përvojë për të qepur një veshje pa këto të meta. Përndryshe, rrobat e bëra edhe nga pëlhura më e shtrenjtë do të duken të lira.

Çanta lëkure me shkëlqim

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Cilësia është kritike për sa mirë duket një çantë. Një produkt me shkëlqim prej lëkure që imiton një analog të shtrenjtë zbulon menjëherë buxhetin e kufizuar të pronarit të tij. Çantat e bëra prej lëkure artificiale të lëmuar, kamoshi ose të stampuar duken shumë më përfaqësuese.

Këpucë të bardha

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Tradicionalisht, këpucët e bardha janë këpucët e nuseve. Në jetën e zakonshme, këpucë të tilla duken të çuditshme dhe të papërshtatshme. Mund të jetë jashtëzakonisht e vështirë për ta inkorporuar atë në mënyrë harmonike në një pamje të përditshme, dhe nuk është aspak e lehtë të mbash bardhësinë e këpucëve.

Ekspertët rekomandojnë të zgjedhini këpucë me nuanca të zeza, gri dhe ngjyrë bezhë, të cilat kombinohen në mënyrë ideale me pothuajse të gjitha sendet e gardërobës.