13 Gjëra në Një Apartament që Mbajnë Gjithmonë Pluhur, pa Marrë Parasysh sa i Pastroni

©my_ photos/shutterstock©KPad/shutterstock

Rezulton që 60% e pluhurit futet në apartament nga rruga: ne e sjellim atë në këpucët tona, e kalojmë nëpër dritare dhe dyer. Nga vjen 40% e mbetur… Nga rrobat, orenditë, qilimat dhe gjërat e tjera që lëshojnë mikropjesëza në ajër, të cilat më pas bëhen pluhur.

Ne kemi kuptuar shumë kohë më parë se është e pamundur të heqim qafe pluhurin, veçanërisht pasi ndonjëherë e kërkojmë atë në vendin e gabuar. Nëse edhe ju jeni lodhur nga fakti që pasi të fshini rafte librash dhe të keni hequr jastëkët me pendë, shtëpia nuk po bëhet më e pastër, ju këshillojmë të rishikoni listën tonë.

Lagështuesi i ajrit

© Devanath / Pixabay

Marimangat e pluhurit jo vetëm që jetojnë në pluhur, por gjithashtu marrin pjesë aktive në prodhimin e tij. Ato gjithashtu shkaktojnë reaksione alergjike. Këto mikroorganizma e duan lagështinë, kështu që një apartament me një lagështues është parajsa për ta.

Për të mos bërë një vendpushim me “të gjitha të përfshira”, është më mirë të mos e ndizni pajisjen në maksimum, por të ruani lagështinë në 40-50%.

Meqë ra fjala, lagështuesit tejzanor dhe mekanik krijojnë pluhur në vetvete. Në procesin e avullimit të ujit me pajisjen të ndezur, mineralet e tretura në të fillojnë dhe mbulojnë mobiljet dhe sipërfaqet e tjera në dhomë.

Lavanderi me ajër të kondicionuar

Çdo pëlhurë përbëhet nga fibra që thërrmohen me kalimin e kohës dhe bëhen pluhur. Nëse grimcat e disa substancave mbeten në fije, procesi është më aktiv. Kjo është pikërisht ajo që ndodh kur lani gjërat me tharje. Produkti depërton në fijet e pëlhurës, shtresave dhe shkërmoqet. Pra, ndonjëherë është më mirë të bëhet pa zbutës.

Bimët shtëpiake

© Fusionstudio / Shutterstock

Po, lulet e shtëpisë pastrojnë ajrin dhe zvogëlojnë pluhurin në dhoma. Ideja është se ata nuk thithin grimca të mëdha dhe përfundimisht ndoten vetë. Pluhuri i akumuluar dëmton vetitë filtruese të bimës dhe ndërhyn në rrjedhën normale të procesit të fotosintezës. Sasia e klorofilit në gjethe zvogëlohet dhe tani lulja e dashur nuk pastron më ajrin, por vepron si mbledhëse pluhuri. Për të parandaluar që kjo të ndodhë, bimët duhet të lahen në mënyrë periodike.

Letër dhe karton

©Unsplash

Fijet e letrës shkërmoqen dhe krijojnë pluhur. Kjo është arsyeja pse ju duhet të fshini raftet tuaja të librave aq shpesh. Por ka burime të tjera letre pluhuri në shtëpi: gazeta dhe revista të vjetra, kuti me pajisje dhe këpucë, pako nga peceta. Letra e mbetur duhet të ruhet jashtë banesës dhe në rastin ideal, ajo duhet të merret rregullisht për riciklim.

Shtrati

©pixabay

Një shtrat i ngrohtë është një habitat i përshtatshëm për të gjitha marimangat e pluhurit. Nëse është e mundur, ia vlen të zëvendësoni jastëkët, batanijet, dyshekët dhe pendët natyrore me produkte me mbushës sintetikë. Për të arritur efektin më të mirë, mund të përdorni veshje mbrojtëse dyshekësh dhe mbulesa sustë të kutive.

TV në kuzhinë

©reddit

Të gjitha pajisjet elektronike tërheqin pluhurin, dhe pjesët e sipërme të mobiljeve dhe pajisjeve zakonisht janë të papastra. Pra, TV në frigorifer është një kombinim i vërtetë pluhuri.

Mundohuni ta shikoni apartamentin tuaj me një sy të freskët: mbase keni edhe pajisje që askush nuk i përdor, por duart tuaja nuk arrijnë t’i hedhin, shesin ose dhurojnë.

Qilima të mëdhenj ose me gëzof në çdo dhomë

© PxHere

Ato janë shumë më pluhur dhe alergjike. Jo vetëm që qilimat tërheqin në mënyrë aktive papastërtitë, ato gjithashtu lëshojnë mikropjesëza dhe përbërje të paqëndrueshme në ajër. Prandaj, është më mirë të zgjidhni modele me një grumbull të shkurtër, mos e mbuloni dyshemenë nga muri në mur dhe në mënyrë ideale mos e mbuloni dhomën e gjumit me qilim krejtësisht. Kështu që të paktën gjatë gjumit nuk do të merrni frymë pluhuri.

Veshjet

Xhaketat e dimrit dhe sendet e tjera në dollapin e pasmë nuk varen aty. Ata mbledhin pluhur nga ajri dhe shpërndajnë fijet e tyre përreth. Pra, ka kuptim të vendosësh rroba që askush nuk i ka veshur tani në çanta hermetike ose në çanta të varura.

Grilat

Një pjesë e madhe e pluhurit hyn në apartament përmes dritares, kështu që blindet, të cilave në këtë rast u është caktuar roli i një barriere, bëhen shpejt të ndotura. Ndihmoni në zgjidhjen e problemit të blindave, të cilat pastrohen më lehtë.

Në vend të blindave standarde me pllaka që shpejt mbulohen me pluhur, ka kuptim të varen të paktën blinde më praktike. Alternativa të tjera janë blinde jo të endura poliestër, blinde huall mjalti, blinde romake.

Mobilje dhe tekstile të veshur me susta

©Unsplash

Mobiljet e veshura me susta, si një sfungjer, thithin pluhurin, kështu që ekspertët këshillojnë të zgjedhin produkte të bëra prej druri, metali, plastike, lëkure.

Sa më pak tapiceri dhe pëlhura në dhomë, aq më mirë. Mbi të gjitha, tekstilet jo vetëm që grumbullojnë pluhur, por edhe e prodhojnë atë. Por divanet dhe kolltuqet mund të kursehen duke forcuar tej mase tapiceritë ose duke blerë mbulesa kundër pluhurit.

Perde të rënda

©pixabay

Për ta bërë më të lehtë frymëmarrjen në shtëpi, mund të provoni të zëvendësoni perdet e rënda me perde pambuku ose sintetike. Ato mbajnë më pak papastërti dhe mund të lahen me makinë.

Dhe kështu që në parim më pak pluhur futet në dhomë, është më mirë të mos hapni dritare në mëngjes herët dhe natën vonë, si dhe në mot me shi dhe të nxehtë. Koha ideale për ajrosje është nga mesdita në mbrëmje.

Radiatori

Kushdo që është përpjekur të pastrojë lojëra elektronike në grilën e radiatorit ka parë se sa pluhur dhe rrjetë grumbullohen atje. Situata mund të përmirësohet nga kutitë dhe panelet, të cilat jo vetëm që duken bukur në brendësi, por gjithashtu ndihmojnë në mbajtjen e baterive të pastra.

Pluhuri dhe papastërtia nuk vendosen në ndarëse, të cilat nganjëherë janë të vështira për tu larë, por në një sipërfaqe të sheshtë që mund të fshihen lehtësisht me një leckë. Përveç kësaj, bateria është e mbyllur në anë, për shkak të së cilës më pak pluhur hyn në dhomë. Sa për pjesën e përparme të panelit, ju thjesht mund ta pastroni me fshesë me korrent.

Meqë ra fjala, ju mund të bëni një mbrojtës për baterinë vetë. Për shembull, kompensatë me vrima.

© MrWupi / Pikabu

E rëndësishme: paneli duhet të jetë së paku 4 cm më i gjerë, 3 cm më i lartë dhe 2 cm më i thellë se bateria. Përndryshe, shpërndarja e nxehtësisë e pajisjes mund të zvogëlohet.

Pastruesi i vjetër i vakumit

©pixabay

Çelësi për të trajtuar pluhurin nuk është ta zhvendosni atë nga një vend në tjetrin. Por kjo është ajo që ndodh shpesh kur vakumojmë një apartament. Shkencëtarët kryen një seri provash dhe zbuluan se të gjitha pastruesit jo vetëm thithin pluhur, por edhe e hedhin atë në ajër. Edhe pajisjet me filtrat HEPA të vrullshëm nuk e përballojnë detyrën e tyre 100%.

Por të paktën ato marrin më shumë grimca sesa çlirojnë, kështu që ekspertët ende nuk shohin një alternativë më të mirë. Dhe rekomandohet të refuzoni modelet e vjetra dhe të lira të fshesave me korrent: me ta nuk do të shpëtoni kurrë nga pluhuri.