13 Gjëra që Njerëzit e Zgjuar i Kanë Blerë me Kohë dhe Nuk Derdhin Djersë më Për to

©MichalPL / ©Wikimedia Commons

Motivuesi James Clear thotë se cilësia e jetës sonë shpesh varet nga cilësia e zakoneve tona. Mjerisht, shumë njerëz janë mësuar të mbingarkojnë veten me punët e shtëpisë dhe të kursejnë në gjithçka, edhe nëse më vonë do t’i hedhin këto.

Ne pamë një ekspeditë për blerje në internet dhe tani do të listojmë 13 produkte që ndihmojnë në kursimin e kohës dhe parave, ose të paktën mbrojnë qelizat nervore.

Kruajtëse për heqjen e pushit

© Fancyhome Store / Aliexpress

Në vitin 1956, Nicholas McKay shpiku një rul ngjitës për të pastruar garzën në rroba. 65 vjet më parë, shpikja e tij ishte një përparim i vërtetë, por ne tashmë i dimë të gjitha disavantazhet e saj. Shiriti ngjitës konsumohet shpejt, dhe goma rezervë kushton pothuajse sa një rul i ri. Nëse ka shumë push në rroba, nuk ka gjasa që të jeni në gjendje ta hiqni të gjithin.

Kruajtësi heq me lehtësi leshin dhe pushin, me ndihmën e tij ju mund të pastroni një qilim të butë, batanije me gëzof ose pallto leshi. Ju nuk keni nevojë të blini materiale të shtrenjta sepse nuk ka nevojë.

Fshesë me korrent për dritare

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Kundërshtarët e një fshesë me korrent të tillë e konsiderojnë atë si një blerje jo të zgjuar, sepse ende duhet të bëni disa nga punët vetë. Në veçanti, vendosni detergjent në gotë dhe lani kornizat. Ata që e kanë blerë pajisjen thonë se duhet 2-3 herë më pak kohë për të pastruar dritaret.

Për shkak të faktit se pajisja heq vetë ujin, nuk ka asnjë njollë dhe pellgje të ndyra në pragjet e dritareve.

Jastëk me karrige ortopedike

©unsplash

Njerëzit të cilët kalojnë shumë kohë në kompjuter shpesh vuajnë nga dhimbjet në shpinë. Në mënyrë që të mbajnë disi qëndrimin e tyre, shumë vendosin jastëkë të zakonshëm ose mjete të tjera të improvizuara nën shpinë. Mjekët thonë se është e nevojshme jo vetëm që të bëhet shpina më e butë, por të krijohet mbështetje për shtyllën kurrizore dhe të lehtësohet një pjesë e ngarkesës nga ajo. Jastëkët ortopedikë përballen me këtë detyrë.

Furçë dhëmbësh tejzanor

© MichalPL / Wikimedia Commons

Me një furçë dhëmbësh të zakonshme, një person bën deri në 300 lëvizje larjeje në minutë dhe nuk mund të shkojë në vende të vështira për t’u arritur. Koka e një furçe dhëmbësh elektrike rrotullohet vetvetiu dhe numri i lëvizjeve rritet në 4,000 në minutë. Por përsëri, ju do të jeni në gjendje të pastroni vetëm vendet ku arrijnë fijet.

Kjo lloj furçe prek edhe sipërfaqet që nuk preken nga furça e zakonshme. Në varësi të modelit, pajisja bën deri në 40,000 dridhje në minutë. Shpesh një kohëmatës vendoset në furça për 2 minuta, dhe kjo është kohëzgjatja e larjes së dhëmbëve që rekomandojnë dentistët. Shumica e njerëzve heqin dorë pas 45 sekondash, kështu që një kohëmatës mund të jetë një zgjidhje e vërtetë.

Sfungjer bombë

© MAHAQI Vape China Store / Aliexpress

Ky sfungjer bimor natyral pastron butësisht dhe shtreson lëkurën pa shkaktuar acarim. Një sfungjer i tillë është më i shtrenjtë se zakonisht, por fusha e tij e zbatimit është më e gjerë: pastrimi, lëkura e vdekur, heqja e make-up-it. Për këto procedura, nuk është as e nevojshme të përdorni kozmetikë, sepse mjafton të laget sfungjeri me ujë.

Disa përdorues këshillojnë të masazhoni fytyrën me një sfungjer në mëngjes. Ai barazon tonin e lëkurës, dhe produktet kozmetike përshtaten shumë më mirë.

Jastëk ftohës në këmbët e laptopit

© PRECIZ / Etsy

Nëse keni një laptop të fuqishëm, ose nëse ngarkoni shpesh procesorin me një bandë detyrash të ndryshme, pajisja mund të mbinxehet. Ka mundësi që kjo të ndikojë në funksionimin e pajisjeve dhe të shkaktojë shpenzime të mëdha për riparime.

Është më e lehtë dhe më e lirë të blini menjëherë një jastëk ftohës. Por, nëse jeni mësuar të merrni një laptop në shtrat ose të punoni ndërsa jeni ulur në një karrige, do të ketë pak përdorim dhe është më mirë të shikoni nga afër modelet me këmbë. Do të ishte ideale nëse mbështetësja e ftohësit përputhet me reagimet e ajrimit të laptopit.

© Shijiazhuang Yaqi Brush Product Co. / Alibaba

Për një pastrim të përafërt, ekspertët thonë se keni nevojë për një rroje me vetëm 1 teh. Nuk është vetëm praktike, por edhe me kosto efektive, sepse briskët e zëvendësueshëm janë më të lirë se fishekët për makinat e markës me një numër të madh tehesh.

Edhe ata që i shohin brisqet me një teh shumë të vjetër, do të gjejnë një produkt sipas pëlqimit të tyre. Ka shumë dizajne moderne në dyqane.

Kabëll i gjatë karikimi

© ebay

Pranojeni, edhe ju kur jeni ulur në dysheme afër një karikuesi dhe telefonit tuaj po i mbaron bateria ende dëshironi të shfletoni burimin tuaj në Facebook. Për ata që gjithmonë kanë mungesë të gjatësisë së kordonit, ata gjetën një kabllo me një gjatësi prej 3 ose më shumë metra. Kushton më pak se një kordon zgjatues i mirë, por duket më estetik dhe futet lehtë në një qese.

Mulli elektrik për erëzat

© HeyHi Store / Aliexpress

Shumë dyqane tani shesin erëza në kavanoza me mulli të disponueshëm. Ato janë të përshtatshme, por nëse i blini vazhdimisht, ju godasin fort xhepinpasi në të njëjtën kohë, për më pak para mund të merrni një mulli elektrik, i cili do të bluaj pa mundim jo vetëm speca, por edhe barishte, drithëra, kripë, erëza të ndryshme.

Shampo e ngurtë

© Depositphotos.com

Mesatarisht, shampot e ngurta janë më të shtrenjta se shampot e zakonshme, por kursejnë para në planin afatgjatë. Nëse flasim për produktet e markave të njohura, atëherë 1 shampo e ngurtë zëvendëson 3 shishe standarde të një produkti të lëngshëm. Në varësi të gjatësisë së flokëve, ato do të zgjasin për 80-100 përdorime. Kjo shampo zë pak hapësirë në banjë dhe është gjithashtu e përshtatshme ta merrni me vete gjatë udhëtimeve.

Pastrues fshesë për makina

© Shenzhen Slinya Electronics Co. / Alibaba

Pronarët e makinave e dinë se sa kushton për të pastruar një makinë nga brenda. Është joreale të vendoset çdo gjë në rregull të përsosur me vetëm një leckë, dhe hedhja e një kordoni zgjatues dhe pastrimi i brendshëm me një fshesë me korrent si në shtëpi madje tingëllon e lodhshme.

Për fat të mirë, pastruesit me korrent të makinave tani shiten kudo. Një model buxhetor me shtojca të ndryshme kushton rreth 20 dollarë. Me një pajisje të tillë është më e lehtë të ruani pastërtinë në kabinën, që do të thotë që mund të shkosh në një larje makinash me pagesë më rrallë.

Kuti paste me nxjerrje automatike

© woodleywonderworks / Flickr , © urban life Store / Aliexpress

Sa më shumë pastë dhëmbësh të shtrydhim mbi furçë, aq më keq mund të lahen dhëmbët. Për shkak të bollëkut të shkumës, na duket se zgavra e gojës tashmë është e pastër dhe ne po i humbim zonat e papastra. Tek fëmijët, përdorimi i shumtë i pastës fluoride mund të përkeqësojë smaltin krejtësisht.

Një i rritur ka nevojë për një sasi pastë dhëmbësh sa një bizele për të pastruar plotësisht dhëmbët.

Filxhan termik

© cyclonebill / Wikimedia Commons

Në shumë qytete dyqanet e kafeneve u ofrojnë ulje çmimesh në pije klientëve. Disa kioska për kafe gjithashtu ofrojnë promovime të ngjashme. Duke mos paguar më shumë për kontejnerët e disponueshëm, ne mbrojmë natyrën dhe kursejmë para.

Nëse një person merr kafe me vete çdo ditë para punës, gota termike shpejt do t’ju shpërblejë. Dhe është shumë më i përshtatshëm për të mbajtur kafe në të sesa në një gotë të zakonshme.