13 Gjërat që Njerëzit e Pasur Rrallë i Blejnë Ndërsa të Varfërit Mbyten në Borxhe për t’i Patur

Ju jeni duke bërë më të mirën tuaj për të shlyer borxhet tuaja dhe për të filluar për të kursyer para, por çka nëse nuk fitoni asgjë nga kjo?

Ndoshta është koha të rishikoni qëndrimin tuaj ndaj shpenzimeve! Rastësisht, të gjithë njerëzit që kanë arritur sukses të vërtetë në projektet e biznesit dhe investimet dhe që kanë fituar miliarda dollarë janë shumë pragmatik për blerjet e tyre!

Ju mund të mendoni se njerëzit e pasur e adhurojnë të shpenzojnë para. Por, siç rezulton, ky mendim është shumë larg prej së vërtetës!

Ne kemi analizuar se çfarë thonë botimet rreth miliarderëve dhe janë zbuluar disa lloje blerjesh të cilave – ndryshe nga unë dhe ti – të famshmit dhe të pasurit preferojnë t’u shmangen!

Blerjet impulsive

© Depositphotos © padme_note / Instagram

Ja diçka që na ndodh të gjithëve: ne shohim një gjë të bukur, por të padobishme që ofrohet në zbritje, e blejmë dhe pastaj kthehemi në shtëpi dhe pendohemi për vendimin tonë.

Shumë shpesh, shpenzojmë para për blerje impulsive, gjë që na dallon nga njerëzit e pasur, për të cilët blerja e një palë xhinseve ekstra u duket pak e tepërt.

Siç tha miliarderi Warren Buffett, “Nëse blini gjëra që nuk ju nevojiten, së shpejti do të duhet të shisni gjërat që ju nevojiten”.

Një mënyrë efektive për të shmangur shpenzimet e panevojshme është të bëni një listë pazaresh para se të shkoni në dyqan.

Pasuri të patundshme të shtrenjta

© Google Maps

Blerja e shtëpive luksoze me çmime të kripura është një investim i dyshimtë. Kjo është arsyeja pse njerëzit e pasur preferojnë të blejnë pasuri të patundshme premtuese, ndërsa është ende e lirë për të bërë një fitim më vonë kur çmimi i tyre të  arrijë qiellin.

Garanci shtesë

© Depositphotos

Janë njerëzit me të ardhura modeste që zakonisht pranojnë oferta të zgjeruara të garancisë kur blejnë pajisje të reja. Ata shqetësohen për mundësinë e thyerjes së pajisjes dhe si rezultat i kësaj, zgjedhin të tejkalojnë pagesën për të qenë të sigurt.

Në fakt, kjo nuk është e nevojshme; sipas US Money News, garancitë e prodhuesit janë më se të mjaftueshme.

Rrobat dhe këpucët e firmës

© East News © East News

Njerëzit e pasur mund të përballojnë rroba luksoze dhe të shtrenjta nga koleksionet më të reja dhe më të modës. Megjithatë, nëse jeta e tyre nuk përfshin ngjarje të shpeshta shoqërore, ata preferojnë të largohen nga blerjet e tilla.

Mos harroni se si Steve Jobs vishej? Po ashtu edhe ora e Bill Gates kushton $ 10; dhe miliarderit Rus Roman Abramovich i duket shumë në rregull të paraqitet në publik me një këmishë të lirë. Edhe gruaja e trashëgimtarit të fronit Britanik shpesh del me veshje sportive të tregut masiv!

Versionet e fundit të pajisjeve popullore

© East News

Një person i pasur nuk do të nxitojë për të blerë modelin e fundit të një smartphone-i ose ore edhe nëse pajisja e tij është jashtë modës, e lodhur ose e vjetëruar.

Milionerët përdorin arsyetime të ndryshme kur bëhet fjalë për blerjen: ata pyesin veten nëse shpenzimet do të jenë të vlefshme në këtë moment të veçantë.

Sa për pajisjet elektronike, ato bëhen të vjetëruara dhe zhvlerësohen shumë shpejt!

Kredi, tarifa dhe gjoba për pagesat e vonuara

© Depositphotos

Njerëzit e pasur nuk marrin kredi dhe kurrë nuk humbasin para për gjobat dhe komisionet për një arsye të thjeshtë: ata gjithmonë paguajnë çdo gjë në kohë, duke shmangur vonesat.

Si investitor miliarder, Mark Cuban tha, “Nëse përdorni një kartë krediti, ju nuk dëshironi të jeni të pasur. “

Lodra të shtrenjta për fëmijët

© joy.in.organizing / Instagram © marta_wojtysiak / Instagram

Njerëzit me të ardhura mesatare shpesh i përkrahin fëmijët e tyre, blejnë gjëra për tekat më të vogla të tyre, duke mbushur dhomat me lodra të reja të fundit.

Tani, në qoftë se milionerë do të silleshin në të njëjtën mënyrë, fëmijët e tyre fjalë për fjalë do të mbyteshin në lodra dhe pajisje!

Sidoqoftë, njerëzit e pasur preferojnë të bëjnë shpenzime të arsyeshme dhe nuk i blejnë pasardhësit e tyre një kukull ose lojë të re vetëm për shkak se po reklamohen në TV.

Ushqimet e gatshme

© Pixabay © pp_tasya_xydeu / Instagram

Dallimi më i rëndësishëm midis menusë së përditshme të milionerëve dhe asaj të një personi me të ardhura modeste nuk është në koston e produkteve.

Njerëzit e pasur janë fjalë për fjalë të obsesionuar me ushqimin e shëndetshëm. Ata mund të konsumojnë të njëjtat lloje të drithërave dhe perimeve sikurse ne, të vdekshmit, por nuk do ta kapnit një miliarder duke ngrënë hamburgerë, patate të skuqura ose sallata me majonezë.

Shfaqja e shpenzimeve

© tomhanksworld / Instagram © Depositphotos

Në thelb, kjo përfshin shpenzimet për t’u dukur të pasur dhe të suksesshëm. Ose për ta bërë këtë edhe më të thjeshtë – “për t’u hedhur hi syve të të tjerëve”.

Po flasim për bankete luksoze, fluturime të klasit të parë dhe makina të shtrenjta. Njerëzit që duan të duken më të pasur nga sa ata janë me të vërtetë, shpenzojnë shuma të mëdha për këtë qëllim.

Nga ana tjetër, ato që janë me të vërtetë të suksesshme shpesh bëjnë një jetë shumë modeste. Për shembull, Ingvar Kamprad, themeluesi i IKEA, gjithmonë fluturonte me klasën ekonomike dhe drejtonte një Volvo të vjetër.

Sa i përket Mbretëreshës së Anglisë, Elizabeta II – ajo kursen energji elektrike në rezidencën e saj në Buckingham Palace.

Arsimim shtesë për fëmijët

© Depositphotos © Depositphotos

Njerëzit me të ardhura mesatare shpesh punësojnë tutorë të ndryshëm në shtëpi për fëmijët e tyre. Disa e bëjnë këtë duke shpresuar që të zbulojnë talentet e fshehura të fëmijës, të cilat do të shërbejnë si bileta e tij ose e saj për një jetë të lumtur dhe të begatë.

Të tjerë mendojnë se tutorët do ta ndihmojnë fëmijën të arrijë nota më të mira në shkollë.

Sa për njerëzit e pasur – ata e dinë nga përvoja personale se mësimi i tepërt ka pak të bëjë me arritjen e suksesit financiar. Kështu që u lejojnë fëmijëve të tyre më shumë kohë për të shijuar fëmijërinë.

Psikologë dhe treguesit e fatit

© Depositphotos © Depositphotos

Sipas hulumtimit, për pjesën më të madhe, klientela e treguesve të fatit përbëhet nga njerëz me aftësi të ulëta analitike.

Në të njëjtën kohë, të menduarit logjik është ndoshta cilësia kryesore për arritjen e pasurisë dhe suksesit. Përveç kësaj, të arriturit e lartë priren të besojnë në vetvete – thjesht nuk kanë nevojë për asistencë tjetër!

Trajnim për zhvillimin personal

© tonyrobbins / Wikipedia

Punonjësit pa fitime, me të ardhura të kufizuara dhe me karriera të vështira janë objektivat kryesore të jetës së paskrupullt dhe trajnerëve të biznesit.

Shumë fjalë janë thënë për padobishmërinë e këtyre trajnimeve, veçanërisht në lidhje me Tony Robbins. Seminaret e tij i japin atij miliona në sajë të çmimeve të larta të biletave dhe faktit se ende nuk ka mungesë të atyre që duan të nxisin aftësitë e tyre sociale.

Para se të shpenzoni paratë tuaja në kurse të ndryshme motivuese, hidhni një sy në biografitë e miliarderëve të famshëm: nuk ka gjasa që ju të gjeni një histori të vetme të një njeriu që është pasuruar duke dëgjuar një guru me një stil të tepruar jetese.

Dizajni i brendshëm luksoz

© fabulousandbaroque / Instagram © archstyleofls / Instagram

Llojet e reja të mobiljeve dhe dekoreve të brendshme shfaqen në dyqane në baza mujore. Si rezultat, njerëzit e klasës së mesme shpenzojnë shumë para, duke u përpjekur të ndjekin trendet e fundit në dekorimin e shtëpisë. P

ër fat të keq, zgjidhjet e tilla të dizajnit tentojnë të bëhen të vjetruara brenda vetëm dy vjetësh. Papritur, askush nuk përdor më letrën me lule dhe modelet e ndritshme gjeometrike. Koha për të ripërpunuar gjithçka!

Por, para se ta bëni këtë, sigurohuni që të studioni disa fotografi të brendshme të njerëzve të pasur. Shumë shpesh, kur shikoni në shtëpitë e individëve të suksesshëm, nuk mund ta gjeni se sa të vjetër janë pronarët. Muret e pikturuara, tavanet e lyer me bojë dhe dyshemeja prej druri: të pasurit i përmbahen mundësive shumëvjeçare, shekullore!

Ndryshimi i zakoneve të shpenzimeve nuk është një detyrë e lehtë: do të duhet të rishikoni stilin e jetës tuaj dhe gjatë rrugës të përshtatni pikëpamjen tuaj rreth botës!

A mendoni se jeni pjesë e kësaj sfide? A ka ndonjë shpenzim që ndjeni se mund t’ju zhysë në vështirësi? Dhe cilit aspekt të shpenzimit të parave nuk do t’i thoshit kurrë lamtumirë (madje as për hir të së ardhmes së ndritur)?