14 Gënjeshtra për Bukurinë që na Bëjnë të Dukemi më Keq

©depositphotos

Bukuria kërkon sakrifica dhe për të qëndruar të bukur, ne i bëjmë me lehtësi këto sakrifica. Sidoqoftë, siç rezulton, shumë veprime të zakonshme dhe besime për të mbajtur një pamje të përsosur në të vërtetë nuk janë aq të nevojshme. Për më tepër, shumë prej tyre jo vetëm që harxhojnë kohën dhe paratë tona, por edhe dëmtojnë pamjen tonë.

Ne dëshirojmë t’ju ndihmojmë të kuptoni se cilat mite është më mirë të ndaloni së besuari në mënyrë që të qëndroni të bukur.

Miti 1: Grimi i përditshëm është i dëmshëm për lëkurën.

Në fakt, nuk është vetë makijazhi, por përkundrazi, akti i neglizhimit për ta hequr siç duhet përpara se të shkoni në shtrat që dëmton lëkurën. Lëkura duhet të ketë një mundësi për të marrë frymë dhe oksigjenuar. Gjatë ditës, kozmetika moderne përmban filtra UV, veti hidratuese dhe mbrojtëse që janë të dobishme pasi ato mund të mbrojnë lëkurën nga ndikimi agresiv i mjedisit.

Miti 2: Nëse ka një shenjë “hypoallergenic” në një shishe kozmetike, produkti do t’i përshtatet çdo lloji të lëkurës.

Produkteve kozmetike “Hypoallergenic” u mungojnë vetëm përbërësit alergjikë më të përhapur si alkooli, për shembull. Sidoqoftë, përbërësi i vetëm ndaj të cilit asnjë lëkurë nuk ka reagim është uji i distiluar. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të mbani mend të mësoni me kujdes përmbajtjen edhe të produkteve më të padëmshme para se t’i blini ato. Kozmetika e bazuar në përbërës natyralë nuk është për të gjithë.

Kremrat hidratues nuk parandalojnë rrudhat.

Në fakt, sot shumë kremra hidratues luftojnë shfaqjen e rrudhave. Gjëja kryesore që duhet të mbani në mend është se duhet të ketë filtra UV dhe vitamina që përmbajnë antioksidantë në përbërjen e kremit që përdorni.

Lëkura përshtatet me kremrat dhe kremrat humbasin efektin e tyre. Kjo është arsyeja pse ato duhet të ndryshohen herë pas here.

Ky mit është padyshim i gabuar. Ndonjëherë kalimi në një krem të ri mund të jetë stresues për lëkurën. Sidoqoftë, mbani mend se rregullat e lëkurës janë të ndryshme për sezone të ndryshme. Nëse një krem për ruajtjen e një niveli optimal pH është i mjaftueshëm për verën, atëherë kremi i dimrit përveç mbrojtjes nga rrezet e drejtpërdrejta të diellit, era dhe pluhuri, duhet të ketë veti që hidratojnë dhe ushqejnë.

Kremi duhet të aplikohet në fytyrë nga lart

Shumë njerëz janë të sigurt se ekzistojnë rregulla të veçanta për aplikimin e kremrave në fytyrë dhe se lëvizjet rrethore nga fundi i fytyrës deri në majë do të rritin efektin e kremit. Në fakt, ekzistojnë disa rregulla se si të aplikohen kremrat e fytyrës, por këto lëvizje domethënëse nuk kanë shumë kuptim.

Duhet të pini shumë ujë për të parandaluar rrudhat.

Miti që thotë se uji i konsumuar rregullisht dhe në sasi të nevojshme ngadalëson procesin e plakjes së lëkurës është shumë i popullarizuar, por, për fat të keq, nuk ka asnjë arsyetim. Si rregull, qelizat e shtresës së sipërme të epidermës tashmë kanë vdekur, prandaj nuk thithin lagështi nga brenda.

Nëse bëni rregullisht gjimnastikë në fytyrë, mund të shpëtoni nga rrudhat.

Fytyra është e vetmja pjesë e trupit, ku muskujt janë ngjitur drejtpërdrejt në lëkurë. Shtrirjet dhe ushtrimet e vazhdueshme nuk kontribuojnë në zbutjen e rrudhave ekzistuese.

Është e dobishme për të ngrohur puçrrat në diell – ky proces i than puçrrat.

Dielli me të vërtetë than lëkurën por lëkura reagon ndaj saj duke sekretuar më shumë vaj që bllokon poret. Për më tepër, ekspozimi i gjatë në diell pa mbrojtje mund të nxisë një alergji nga dielli, e cila shkakton shfaqjen e të metave.

Një ngjyrosje e barabartë është treguesi kryesor i lëkurës së shëndetshme.

Rrezitja është një reagim mbrojtës që trupi ka ndaj efekteve të dëmshme. Një lëkurë e mirë dhe me ngjyrë thotë që lëkura është e dëmtuar dhe po përpiqet të mbrohet.

Heqja e nishaneve mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj.

© depositphotos, © depositphotos

Një nishan është një formacion i pigmentuar në lëkurë. Nishanet mund të kenë ngjyra dhe forma të ndryshme. Shumica e tyre janë të padëmshëm por disa prej tyre mund të shndërrohen në melanoma nën ndikimin e faktorëve të jashtëm. Kjo është arsyeja pse është e nevojshme të hiqni të gjitha lezionet beninje në lëkurë. Kjo procedurë mjekësore është absolutisht e padëmshme.

Është e dobishme të fshini fytyrën me akull

Fshirjet e akullit nuk janë të mira për të gjithë, sepse temperaturat e ulëta mund të dëmtojnë lëkurën. Si rezultat, fluksi i gjakut mund të prishet. Për më tepër, mund të shfaqen fryrje dhe venat merimangë.

Për më tepër, një rënie në funksionin e gjëndrave dhjamore çon në një humbje të elasticitetit. Kjo procedurë duhet të injorohet nga ata që kanë lëkurë të thatë, ndërsa të tjerët nuk duhet ta teprojnë. Ka shumë produkte kozmetikë të fytyrës që kanë efekte më të mira sesa akulli.

Nëse pritni flokët shpesh, ato do të rriten më shpejt.

Flokët rriten me të njëjtën shpejtësi – rreth 1.016 cm në muaj – pa marrë parasysh sa shpesh pritet dhe nëse nuk i pritni fare.

Është e nevojshme të lani dhëmbët pas çdo vakti.

Sipas hulumtimeve të fundit, jo vetëm që të lani dhëmbët menjëherë pas çdo vakti është e padobishme, por është edhe e dëmshme. Acidi që futet në zgavrën e gojës me produkte ha në smaltin e dhëmbit dhe kontribuon në erozionin e tij. Nëse vazhdoni të lani dhëmbët brenda 30 minutave pas ngrënies, smalti i dhëmbit do të kalbet shumë më shpejt.

Manikyrët e thonjve dëmtojnë thonjtë sepse i pengojnë ata të marrin frymë.

Thonjtë janë qeliza të vdekura. Nëse një thua do të merrte frymë, manikyri i thonjve nuk do të qëndronte mbi të për shkak të lagështisë së shtuar. Thonjtë nuk kërkojnë oksigjen, ushqimi i tyre kalon nëpër kapilarë në zonën nën kutikulë.