14 Vende të Bukura ku Jetohet më Mirë Sesa në Shtëpi

©Eko

Ne zbuluam 14 vende magjepsëse në të gjithë botën ku, rezulton se është shumë më lirë dhe më lehtë për të jetuar sesa kemi imagjinuar. Është koha të paketoni valixhet!

Kamboxhia

Kamboxhia është një vend i shkëlqyeshëm për të vizituar nëse keni një buxhet të ngushtë. Por ju gjithashtu mund të jetoni atje mbi një bazë më të përhershme me një pagë relativisht të ulët. Për vetëm 5 dollarë, peshkatarët vendas do t’ju gatuajnë një vakt të shijshëm të cilin e kapën të njëjtën ditë; shumica e prodhimeve të detit këtu kushton rreth 1-2 dollarë.

Vietnami

Bregu juglindor i Vietnamit është i famshëm për 11,000 hektarë pyll tropikal. Është gjithashtu një nga vendet më të mira në Azi për zhytje – Vietnami krenohet për një barrierë të madhe dhe të bukur mbrojtëse. Për më tepër, është relativisht i lirë për turistët, gjë që ka ndihmuar në gjetjen e një vendi për të jetuar relativisht lehtë – ju mund të paguani vetëm 150-200 dollarë në muaj.

Laosi

Laosi është i famshëm për malet e tij të bukura, tempujt dhe manastiret budiste, dhe kafenetë dhe baret pranë lumenjve lundrues. Ju mund të jetoni mirë këtu me vetëm 9-20 dollarë në ditë. Darka do t’ju kushtojë 1-5 dollarë dhe marrja me qira e një biçiklete rreth 10 dollarë.

Tajlandë

Megjithëse është shumë i popullarizuar nga turistët dhe kështu relativisht shumë më i shtrenjtë se vendet e tjera në Azi, çmimet në Tajlandë janë akoma të ulëta në krahasim me shumë vende në hemisferën veriore. Ju mund të merrni me qira një apartament këtu për 160-320 dollarë në muaj, të merrni një racion për të ngrënë me 1-3 dollarë dhe të merrni me qira një biçikletë me motor për 63-80 dollarë në muaj. Ju mund të jetoni në fshat – krah për krah xhunglave të ëmbla – për rreth 4 dollarë në ditë.

India

Ky vend i populluar dendur, i famshëm për arkitekturën, praktikat fetare dhe tiparet natyrore është një tjetër vend i shkëlqyeshëm për të jetuar me një buxhet të ulët. Ju mund të merrni me qira një apartament këtu për dy për rreth 100-110 dollarë në muaj. Një pjatë me ushqim pikant të shijshëm do të kushtojë rreth 60 cent, dhe një vakt me shumë gjellë rreth 1-2 dollarë.

Nepali

Vendi misterioz i Nepalit njihet si një qendër e shpirtërore në Azi. Është gjithashtu një parajsë për ata me para të kufizuara. Ju mund të hani mirë këtu vetëm me 1 dollarë në ditë. Një apartament me një dhomë në Katmandu do t’ju kushtojë rreth 1-2 dollarë në ditë, ndërsa një udhëtim në rrjetin lokal të transportit është vetëm 20 cent.

Kina

Kina është një vend me kontraste të mëdha, me fshatrat e saj piktoresk dhe qytetet e mëdha, të mbipopulluara. Është një vend tepër i bukur dhe i larmishëm. Përkundër faktit se është i madh, është relativisht lirë të udhëtosh nëpër Kinë; do t’ju kushtojë vetëm $1 për të marrë një taksi diku. Ju mund të bëni shumë mirë për pak më shumë se 2 dollarë.

Bullgaria

Në shumë aspekte, Bullgaria është shumë më e shtrenjtë se shumë nga vendet e tjera të përmendura në këtë listë. Por në krahasim me vendet e tjera në Evropë, ju mund të përjetoni të njëjtin nivel komoditeti dhe të shijoni peizazhe dhe qytete të pabesueshme me një buxhet shumë më të vogël. Disa pjesë të Bullgarisë duken si Franca, por këtu një pije do t’ju kushtojë vetëm 80 cent, dhe marrja me qira e një apartamenti është vetëm 200 dollarë në muaj.

Nikaragua

Nikaragua është një mundësi me të vërtetë e shkëlqyeshme për këdo që dëshiron të shohë një pjesë magjepsëse të botës, por ka mungesë fondesh. Nga ushqimi te qiraja, gjithçka këtu është mjaft e lirë – dhe kjo nuk do të thotë se cilësia e gjithçkaje është më e ulët.

Një buxhet mujor prej rreth 995 dollarë është i mjaftueshëm për t’ju marrë një apartament të madh dhe për të paguar faturat, për të ushqyer ju dhe një partner dhe akoma keni mjaftueshëm për argëtim.

Guatemalë

Ky vend shumëngjyrësh me trashëgiminë e tij të pasur kulturore ofron një nga përvojat më të mira me vlerë atje. Marrja me qira e një apartamenti kushton rreth 200 dollarë në muaj, dhe buxheti juaj i ushqimit do të jetë rreth 24-40 dollarë në javë.

Hondurasi

Hondurasi është një nga destinacionet turistike me rritjen më të shpejtë në botë për momentin. Dhe nuk është e vështirë të kuptosh pse – është e lirë, e bukur, e gëzuar, romantike dhe ka ushqim të shkëlqyeshëm për të ofruar. Mund të fluturoni vetëm me një çantë shpine dhe të blini gjithçka që ju nevojitet për të jetuar rehat me një buxhet relativisht të ulët. Kuzhina lokale tepër e shijshme do t’ju kushtojë vetëm 3 dollarë për vakt.

Peruja

Çmimet në Peru ndryshojnë nga rajoni në rajon, por në përgjithësi është akoma më i lirë se shumë vende të tjera – dhe ju përfitoni nga një përvojë kulturore magjepsëse, qytete të gjalla dhe peisazhe të bukura.

Meksika

Pikërisht në mes të Meksikës, ju mund të gjeni qendrën kulturore të Guanajuato. Është e mundur të marrësh me qira një apartament mahnitës këtu për rreth 150-200 dollarë në muaj; një pije do të kushtojë më pak se një dollar dhe një biletë për në kinema vetëm 3 dollarë.

Shqipëria

Shqipëria është një vend i shkëlqyer për të bërë një jetë të qetë. Është shtëpia e qytetit të Butrintit dhe një park kombëtar aty pranë. Kuzhina lokale është e mrekullueshme, ndërsa klima është aq e këndshme sa kudo në Mesdhe. Por ndryshe nga kudo tjetër në atë rajon, Shqipëria është një vend shumë i lirë për të jetuar: një pije do t’ju kushtojë vetëm 90 cent; një vakt i shkëlqyeshëm me bazë peshku rreth 6 dollarë dhe një apartament rreth 100-120 dollarë në muaj.