15 Fakte të Papritura në Lidhje me Botën ku Jetojmë

©depositphotos

Është e pamundur të dish gjithçka. Por me siguri do të gjeni disa fakte interesante dhe të mahnitshme për botën në këtë artikull.

Ne jemi të sigurt se nuk ka rëndësi se cilin burim të të mësuarit zgjidhni për sa kohë që mësoni dhe fitoni njohuri.

Delfinët hanë peshk puffer për t’u rritur.

© depositphotos

Delfinët dhe njerëzit janë më të ngjashëm nga sa mendoni. Krijuesit e një dokumentari vunë re diçka të çuditshme gjatë xhirimit: delfinët e rinj u panë duke përtypur me peshk puffer. Peshqit Puffer lëshojnë një toksinë nervore që mund të jetë vdekjeprurëse, por në sasi të vogla dihet që prodhojnë një efekt narkotik dhe delfinët duket se e kuptuan këtë.

Shpejtësia e internetit në NASA është 91 Gigabits për sekondë

Kjo do të thotë që ju do të keni një shans për të shkarkuar të gjitha episodet e të gjitha serialeve tuaja të preferuara në vetëm në 1 sekondë. Por për fat të keq, është shpejtësia e një rrjeti privat që përdoret vetëm në institucionet shkencore në Shtetet e Bashkuara.

Në 1999, Japonia ndryshoi flamurin e saj.

Japonia është një vend tepër unik. Për shembull, ideja e simboleve kombëtare është e çuditshme për japonezët. Hinomaru (“rrethi i diellit”) ishte një simbol që ndihmoi në dallimin e anijeve japoneze nga ato të huaja. Vetëm në vitin 1999, modeli i flamurit ndryshoi paksa.

Në vitin 2012, J.K. Rowling u përjashtua nga lista e Forbes sepse ajo shpenzoi 160 milion dollarë për bamirësi.

Gruaja më e pasur britanike u bë e suksesshme sa hap e mbyll sytë dhe ajo dëshmon se paratë nuk mund t’i prishin njerëzit e mirë: shkrimtarja ndihmon prindërit beqarë dhe mbështet në një klinikë që studion sklerozën e shumëfishtë. Falë të ardhurave të saj, Rowling gjithmonë shfaqet me lista të ndryshme, përveç në vitin 2012. Ky ishte viti që shkrimtarja shpenzoi rreth 160 milion dollarë për bamirësi.

Në Japoni, vulat (hanko) përdoren në vend të nënshkrimeve.

© Angie from Sawara, Chiba-ken, Japan © used under CC license

Për të hapur një llogari bankare ose për të konfirmuar një dërgesë, do t’ju duhet hanko, një vulë personale. Ndonjëherë njerëzit firmosin dokumente, por hanko mbetet mjeti kryesor për të verifikuar identitetin tuaj.

Goditja nga rrufeja lë këtë model në lëkurën e njerëzve

© interestingasfuck / reddit © Imakeyoulaughlongtime / imgur

Jo shumë njerëz i mbijetojnë një goditje rrufeje. Ata që arrijnë të qëndrojnë gjallë marrin modele misterioze të quajtura “figura të Lichtenberg” ose “lule rrufe”. Gjithashtu, këto “tatuazhe” ndodhin në çdo sipërfaqe dhe materiale që janë dëmtuar nga tensioni i lartë. Fatkeqësisht, nuk ka asnjë shkencë që mund të shpjegojë pse këto modele ndodhin te viktimat e goditjes së rrufesë.

Fetusi shëron zemrën e nënës.

Shkencëtarët zbuluan se qelizat burimore të fetusit mund të riparojnë zemrën e nënës së tyre. Specialistët besojnë se një fenomen kaq interesant është një mekanizëm evolucionar: fetusi promovon mbijetesën e tij duke mbrojtur zemrën e nënës.

Zbulimi mund të shpjegojë pse gjysma e grave që zhvillojnë dobësi të zemrës gjatë ose menjëherë pas shtatëzanisë shërohen spontanisht.

Në Filipine, ekziston një ishull brenda një liqeni në një ishull brenda një liqeni në një ishull.

© Public Domain

Ndonjëherë natyra bëhet dembele dhe krijon peizazhe me ndihmën e Ctrl + C + Ctrl + V. Liqeni Taal vërteton se Nëna Natyra ka një sens të mrekullueshëm humori.

Historia e mahnitshme e Steve Jobsit

Ka kaq shumë legjenda kur bëhet fjalë për jetën e Steve Jobit. Por jo të gjitha janë të vërteta. Një ish-punonjës i Apple ndau këtë histori që dëshmon se Steve ishte një gjeni.

Kur inxhinierët që punonin në iPod-in e parë plotësuan prototipin, ata i paraqitën punën e tyre Steve Jobs. Ai luajti me pajisjen, e peshoi atë në duar dhe e hodhi poshtë duke thënë se ishte shumë e madhe. Inxhinierët pohuan se ishte thjesht e pamundur ta bësh atë më të vogël. Jobs ishte i qetë për një moment. Pastaj u ngrit në këmbë, kaloi sipër në një akuarium dhe hodhi iPod-in në rezervuar. Pasi ajo preku fundin, flluska lundruan në majë.

“Këto janë flluska ajri,” tha ai. “Kjo do të thotë se ka hapësirë atje. Bëjeni atë më të vogël.”

Çfarë shikimi ka shqiponja?

 

Të kesh vizion shqiponjë do të thotë:

  • të vëresh një milingonë në tokë nga çatia e një ndërtese 10 katëshe
  • të dallosh shprehjet në fytyrat e lojtarëve të basketbollit nga vendet më të këqija në arenë
  • të zbulosh më shumë ngjyra dhe rrezatim UV
  • të kesh një fushë vizuale 340 gradë

Qëndrimi më i gjatë në hapësirë.

Kozmonauti rus Valeri Polyakov është mbajtësi i rekordit për qëndrimin më të gjatë në hapësirë në historinë njerëzore, duke qëndruar në stacionin hapësinor për 437 ditë dhe 18 orë gjatë një udhëtimi.

Nuk ka restorante të McDonald-it në Islandë.

Për shkak të një krize, të gjitha restorantet e McDonald u mbyllën deri në vitin 2009.

Një trajner amerikan i fitnesit fitoi 30 kg dhe e humbi atë në vetëm një vit.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Drew Manning (@fit2fat2fit) in data:

Trajneri i palestrës, Drew Manning vendosi të zhvillojë një eksperiment, në mënyrë që të kuptojë më mirë njerëzit që duan të humbin peshë. Ai u largua nga stërvitja, filloi të hante ushqime të gatshme dhe pije me gaz. Në 6 muaj, ai fitoi 30 kg dhe iu deshën 6 muaj për t’i hequr ato. Kjo përvojë e ndihmoi Manning të kuptonte njerëzit që u përpoqën të vinin në formë dhe pse ata dështuan misionin e tyre ndonjëherë.

Forca e parë policore e Australisë u formua nga të dënuarit me sjellje më të mira.

Për një periudhë të gjatë kohore, qeveria britanike i internoi kriminelët në koloninë e saj Australiane. Departamenti i parë i policisë në Australi u formua nga të dënuarit që silleshin mirë.

Gjermania numëron pemët e saj.

Nëse vizitoni Gjermaninë, mund të vini re që pemët nëpër parqe numërohen. Njerëzit numërojnë pemët dhe mbledhin të dhëna si mosha e pemëve, gjendja etj. Të gjitha pemët duhet të sigurohen me kujdesin e duhur. Po, gjermanët janë të famshëm për dashurinë e tyre për rendin në çdo sferë.