15 Filma për Femrat që Nuk Duan t’ia Dinë për Shën Valentinin

Ne kemi mbledhur për ju filma, personazhet kryesore të të cilave janë padyshim gra të forta. Disa prej tyre sepse kështu duan dhe të tjera për shkak të rrethanave të vështira të jetës.

The Dressmaker (2015)

© universalpictures

Aktorë: Kate Winslet, Liam Hemsworth

Myrtle Dunnage u akuzua për vrasje dhe u dërgua në një shkollë me konvikt prej së cilës ajo më vonë arriti të arratisej. Duke u kthyer në qytetin e saj të lindjes disa vjet më vonë, ajo u përball me refuzimin e banorëve vendas, që i kishin ende kujtimet e freskëta që nga largimi i saj.

Sidoqoftë, falë talentit të saj si rrobaqepëse, Myrtle arrin të afrohet me ta. Megjithatë, siç e dimë, sekretet e vjetra nuk zhduken. Ata fshihen. Për ca kohë.

Vlerësimi: 7.1

Room (2015)

© roomthemovie

Aktorë: Brie Larson, Jacob Tremblay

Jeta e Joy, një 17-vjeçare, ndryshoi krejtësisht në shumë pak kohë: ajo u rrëmbye dhe u burgos në një dhomë të vogël. Dy vjet më vonë ajo lindi djalin e rrëmbyesit dhe e quajti fëmijën Jack. Që nga momenti kur lindi deri në ditëlindjen e tij të pestë, kur ai aksidentalisht arrin të arratiset, bota e djalit është e kufizuar në një dhomë. Megjithatë, jeta në liri nuk është aspak ashtu siç e kishte imagjinuar Joy.

Vlerësimi: 8.2

Still Alice (2014)

© sonyclassics

Aktorë: Julianne Moore, Alec Baldwin, Kristen Stewart

Një profesoreshë 50-vjeçare linguistikës Alice Howland, bënte një jetë të zakonshme: kishte një karrierë të suksesshme, një martesë të lumtur dhe tre fëmijë.

Njëherë, gjatë një prezantimi, ajo kuptoi se teksti i ishte zhdukur nga kujtesa e saj. Mjekët diagnostikuan fazën e parë të sëmundjes së Alzhaimërit, gjë që e bën mendjen gradualisht të ndalojë së funksionuari dhe kujtimet zhduken.

Vlerësimi: 7.5

Testament of Youth (2014)

Aktorë: Alicia Vikander, Kit Harington

1914. Jeta e Vera Brittain premton të jetë e lumtur dhe e suksesshme: ajo shkoi në Oksford, dhe ajo ka një familje të lezetshme dhe një të dashur. Por gjithçka ndryshon kur Lufta e Parë Botërore plas në jetën e tyre dhe vëllezërit e saj, miqtë dhe i dashuri i saj thirren për të luftuar.

Vera bëhet infermiere dhe ndihmon në shpëtimin e ushtarëve të plagosur britanikë dhe gjermanë.

Vlerësimi: 7.3

The Help

© espace-sarou

Aktorët: Emma Stone, Viola Davis

Amerikan Jug, 1960. Eugenia Phelan, të cilën të gjithë e quanin Skeeter, kthehet në shtëpi pas diplomimit, duke ëndërruar të bëhet një shkrimtare e suksesshme dhe të dalë nga atmosfera e fjetur e një qyteti të vogël.

Duke u përpjekur për të gjetur arsyen pse shërbyesja e saj u largua nga shtëpia gjatë mungesës së saj, ajo futet në probleme me njerëzit e zinj, qëndrimi ndaj të cilëve pothuajse nuk ka ndryshuar që nga koha e skllavërisë.

Antonement (2007)

© atonementthemovie

Aktorët: Keira Knightley, James McAvoy, Saoirse Ronan

1935. 13-vjeçari Briony ka një imagjinatë tepër aktive dhe ëndërron për t’u bërë shkrimtar. Një ditë, kushërira e tij Lola bëhet viktimë e një përdhunuesi dhe nënvetëdija e Briony-t i mbush boshllëqet me skena që kurrë nuk kanë ndodhur.

Vajza akuzon Robbie-n, djalin e një shërbëtori dhe të dashurin e motrës së saj Cecilia, për krimin. Çdokush, përveç Cecilia-s beson se ai është fajtor, dhe i riu dërgohet në burg, dhe pastaj në fushat e betejës të Luftës së Dytë Botërore.

Vlerësimi: 7.8

Woman in Gold (2015)

© womaningoldmovie

Aktorët: Helen Mirren, Ryan Reynolds

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, të gjitha pronat e familjes së Ferdinand Bloch-Bauer, përfshirë “Portretin e Adele Bloch-Bauer I” të pikturuar nga Klimt, u morën nga nazistët. Pas gjysmë shekulli, Maria Altmann, mbesa e Ferdinandit të cilën ai e shpalli si trashëgimtare të tij, vendosi të luftojë për drejtësi dhe të kthejë sendet e vjedhura.

Vlerësimi: 7.3

The Young Victoria (2009)

© theyoungvictoriamovie

Aktorët: Emily Blunt, Rupert Friend

Në historinë e botës, vështirë se mund të ketë një sundues më me ndikim dhe më të dashur nga populli sesa Mbretëresha Viktoria, e cila qëndroi në fronin britanik për 63 vjet. Por përtej suksesit politik që arriti Viktoria, ajo arriti të bënte atë gjë që një mbretëreshë vetëm mund ta ëndërronte: ajo u martua me dashuri.

Vlerësimi: 7.3

Wild (2014)

© foxsearchlight

Cheryl Strayed u divorcua dhe nëna e saj vdiq para se të vendosë për të shkuar vetëm në një udhëtim prej 1,100 milje. Rruga e saj shtrihej përgjatë Paqësorit të Crest Trail: një rrugë turistike përmes vargjeve pothuajse të pakalueshme, të vendosura larg vendbanimeve të mëdha.

Mother and Child (2009)

© sonyclassics

Aktorët: Annette Bening, Naomi Watts

Një dramë prekëse, Nëna dhe Fëmija tregojnë historitë e tre grave, fatet e të cilëve janë gati të gërshëtohen në mënyrën më të papritur.

Duket sikur asgjë nuk mund t’i lidhë Karenin 50-vjeçare (e cila refuzoi vajzën e saj të vetme shumë vite më parë), juristen e suksesshëm Elizabeth (e cila sapo mësoi për shtatzëninë e saj të paplanifikuar), dhe pastiçieren e re Lucy (i cila u diagnostikua me infertilitet) dhe prapë…

Vlerësimi: 7.2

Notes on a Scandal (2007)

© foxsearchlight

Aktori: Judi Dench, Cate Blanchett

Sheba Hart, e cila sapo i ishte bashkuar një shkolle si mësuese e artit, krijon një marrëdhënie besimi me kolegen e saj të vjetër Barbara, një grua e tërhequr dhe e vetmuar. Megjithatë, gjithçka ndryshon kur Barbara zbulon se Sheba ka një marrëdhënie me Stephenin, nxënësin 15-vjeçar dhe ajo fillon të shantazhojë kolegen e saj të re. Por nuk është morai ai që e drejton …

Vlerësimi: 7.4

Agora (2009)

© agoralapelicula

Aktorë: Rachel Weisz, Max Minghella

Perandoria Romake është në rënie. Lufta politike dhe gjakderdhja janë bërë të zakonshme. Ishte gjatë kësaj periudhe tragjike që Hypatia, dijetarja më e madhe e kohës së saj me njohuri të gjera rreth filozofisë, matematikës dhe astronomisë, ishte e destinuar të jetonte. Megjithatë, siç thonë njerëzit e mençur, nuk ka asgjë më të keqe se të jetosh në një epokë ndryshimesh.

Vlerësimi: 7.2

Secretariat (2010)

© disney

Aktorët: Diane Lane, John Malkovich

Kur nëna e saj vdes, Penny Tweedy zbulon se ferma ku disa gjenerata të familjes së saj kanë qenë duke kultivuar kuaj race mund të shkojë në falimentim. Duke lënë katër fëmijë në kujdesin e burrit të saj, ajo shkon në shtëpinë e familjes. Një nga pelat shpejt lind një pjellë që është e destinuar të bëhet një legjendë e kuajve sportive e quajtur Sekretariati.

Vlerësimi: 7.2

Frances Ha (2012)

© franceshamovie

Aktorët: Greta Gerwig, Mickey Sumner

Në qendër të figurës bardh e zi është historia e Frances, një balerinë amatore 27-vjeçare që jeton pa menduar. Jeta e saj vështirë se mund të quhet e lehtë, dhe numri i ngjarjeve të pakëndshme që bien mbi kokën e vajzës një nga një mund të thyenin gjithkënd. Këdo tjetër, por jo Frances.

Vlerësimi: 7.4

Women on the Verge of a Nervous Breakdown (Mujeres al borde de un ataque de nervios, 1988)

© eldeseo

Aktorët: Carmen Maura, Antonio Banderas

Pepa refuzohet nga dashnori i saj i martuar. Në një përpjekje për të gjetur arsyen e ndarjes së papritur, ajo përballet jo vetëm me ish-gruan e tij, e cila është liruar kohët e fundit nga spitali psikiatrik, por edhe me djalin e tij, i cili rastësisht shfaqet në pragun e derës së saj.

Vlerësimi: 7.6