15 Gjëra që Duhen në Çantën Tuaj për të Shmangur Situatat e Papritura

©pexels

Është e pamundur të jesh gati për gjithçka, por është një ide e mirë të kesh në dorë sende kompakte dhe të gjithanshme që mund të ndihmojnë në situata të ndryshme.

Ne dëshirojmë të zbulojmë se cilat sende mund të jenë të dobishme për t’u mbajtur në çantën tuaj në varësi të zakoneve, stilit të jetesës dhe madje edhe të stinës.

 

Disa peceta të lagura në paketim individual

Shumë njerëz mbajnë një pako me peceta të lagura në çantën e tyre. Por zakonisht, ne përdorim jo më shumë se 2-3 peceta gjatë ditës. Pra, nëse doni të kurseni hapësirë ​​në çantën tuaj ose të merrni disa me vete, merrni disa peceta të lagura të paketuara individualisht në vend të të gjithë pakos. Dhe nuk keni pse t’i blini ato. Ju mund të përdorni ato që keni marrë në një fluturim të fundit ose në një vizitë në një kafene.

Një filxhan i palosshëm silikoni me kapak

Është një alternativë kompakte për një filxhan. Mund të mbushet me pije të ftohta dhe të nxehta. Kur paloset, ngjan me një kapak nga një kavanoz, duke zënë hapësirë ​​minimale në çantën tuaj. Shumë modele kanë një lak për të lidhur filxhanin në rripin e një çante ose zinxhir çelësash.

Vazelinë në një mini-paketë

Vazelina përshpejton shërimin e plagëve dhe qetëson lëkurën e irrituar, por mund të përdoret edhe si ilaç për të parandaluar kallot. Për më tepër, vazelina mund të ndihmojë në heqjen e grimit nga zona rreth syve, hidratimin e qerpikëve dhe ka përfitime për lëkurën e ndjeshme. Ka mini-paketime që mund t’i mbani në çantën e shpinës ose çantën tuaj.

Copa paste dhëmbësh

Ka situata kur duhet të freskoni frymëmarrjen ose të pastroni dhëmbët. Por mbajtja e një tubi me pastë dhëmbësh me vete kudo nuk është vërtet e përshtatshme. Disa topa të bëra nga pasta e dhëmbëve dhe soda e bukës do të ndihmojnë. Nëse thjesht përtypni njërën prej tyre, ajo do t’ju freskojë frymën dhe në një situatë emergjente, mund të zëvendësojë pastën e dhëmbëve – thjesht prisni derisa topi të zbutet në gojën tuaj, pastaj përdorni një furçë dhëmbësh ose një copë pecetë për të larë dhëmbët.

Si ta bëni: Përhapni një fletë letre pjekjeje. Shtrydhni copa paste dhëmbësh 3 cm të gjata mbi të. I spërkatni me pak sodë buke dhe prisni derisa të thahen. Më pas vendosni copat në një enë të vogël. Për të marrë 2-3 copë me vete, mund të përdorni një kapsulë plastike nga një vezë çokollate.

Snaku juaj i preferuar

Vendosni një copë të vogël proteinash, një mini-paketë me fruta të thata ose një copë çokollatë të vogël në çantën tuaj, në mënyrë që ta hani kur nuk mund të hani një drekë të plotë. Kjo do të lehtësojë urinë tuaj dhe do të parandalojë një vizitë të mundshme të paplanifikuar në një vend të gatimit të ushqimit të shpejtë.

Lima e thonjve

Një gotë e vogël ose skedar i thjeshtë njëpërdorimësh për thonjtë do të jetë i dobishëm nëse thyeni një thua. Gjithashtu mund të mprehë një laps, të heqë pushin nga rrobat ose të heqë ngjitësin nga lëkura ose papastërtitë nga këpucët prej kamoshi.

 

Këshillë: Mund të përdorni gjithashtu një gozhdë metalike, por në disa raste, personeli i sigurisë mund ta konsiderojë atë një artikull të rrezikshëm, si për shembull nëse jeni duke hipur në një aeroplan ose po hyni në një koncert muzikor.

Kunjat e sigurisë

Lidhni 2-3 kunja sigurie të madhësive të ndryshme në rreshtimin e çantës tuaj. Një kunj sigurie do të sigurojë përkohësisht një copë të grisur në një këmishë ose një rrip çante, do të mbyllë një vrimë dhe gjithashtu do t’ju ndihmojë nëse keni nevojë urgjente për të zëvendësuar kartën SIM në smartphone tuaj.

Enë për pilula

Është e dobishme të keni me vete ilaçe të ndryshme të nevojshme, të cilat do t’ju ndihmojnë kur keni dhimbje koke, spazma muskulore ose probleme me stomakun. Kështu që nuk do të keni nevojë të mbani me vete pako të mëdha ose një çantë të plotë të ndihmës së parë, mund të vendosni pilula të nevojshme në sasinë 1-2 copë (për një dozë të vetme), së bashku me një fasho, brendanë një mini-paketë ose një kuti pilule.

Produkte rezervë për higjienën femërore

Më shpesh, këto produkte mund të gjenden në çantën e një gruaje, veçanërisht në ditë të caktuara të ciklit menstrual. Por ato mund të përdoren edhe në situata emergjente. Për shembull, mund ta ktheni një tampon në një shtrojë të butë këpucësh nëse këmbët tuaja janë shumë të ftohta.

Ose mund ta përdorni për të ndezur një zjarr: thjesht ndizni një tampon dhe mbulojeni me dru. Dhe nëse vendosni një pjesë në zonën e brendshme të këpucës tuaj në një vend që të fërkoni këmbën, kjo do t’ju shpëtojë nga kallojet e mundshme.

Çorape dhe geta rezervë

Është e dobishme të keni një palë çorape rezervë ose geta të freskëta (në varësi të stilit tuaj aktual të jetesës) në rast se diçka i ndodh palës suaj kryesore. Përveç kësaj, ato mund të përdoren për gjëra alternative, si p.sh. nëse keni lënduar krahun ose këmbën, mund të shndërrohet lehtësisht në një fashë elastike që do të sigurojë një copëz. Dhe në mot me shi, një çorape mund të përdoret si mbulesë për një ombrellë të prishur.

Krem kundër diellit

Është gjithmonë një ide e mirë të mbani në dorë kremin kundër diellit në mënyrë që ta përdorni gjatë gjithë ditës. Në mënyrë që të mos mbani të gjithë shishen dhe të mos shqetësoheni për faktin se produkti lë shenja të bardha në lëkurë, blini një spërkatës kundër diellit pa oksid zinku dhe dioksid titani në përbërje dhe hidheni në një shishe të vogël spërkatëse nga 10 ml deri në 15 ml.

 

Një bilbil

Ndoshta nuk ju ka shkuar kurrë në mendje të mbani një bilbil, por ky artikull i vogël është i pazëvendësueshëm kur ju duhet të tërhiqni vëmendjen dhe të kërkoni ndihmë. Lidheni atë me zinxhirin e çelësit ose rripin e çantës ose vendoseni brenda xhepit të jashtëm të çantës, në mënyrë që ta hiqni lehtësisht kur është e nevojshme.

Shami e hollë si batanije

Duke qenë prej leshi të imët natyral, është pothuajse pa peshë dhe mund të futet lehtësisht në një çantë ose mund të ngjitet në dorezën e saj (ndryshe nga një shall klasik, më i madh). Një shall i tillë mund të zëvendësojë një xhaketë të lehtë, të kthehet në një jastëk ose të bëhet një batanije e ngrohtë.

Një alternativë do të ishte një batanije e cila është pak më e madhe se një kuvertë me letra kur paloset. Është një copë e lehtë e veshur me metal me ngjyrë argjendi ose ari që mund të ndihmojë në ruajtjen e nxehtësisë, t’ju mbrojë nga mbinxehja dhe t’ju strehojë nga reshjet.

Një elektrik dore

Në ditët e sotme, një elektrik dore mund të gjendet në çdo smartphone modern, por një mini-elektrik dore alternative në një zinxhir çelësash do të jetë i dobishëm nëse telefoni juaj ka mbaruar fuqinë ose nëse keni nevojë për ndriçim shtesë. Lidheni atë në çantën, çelësin ose portofolin tuaj në mënyrë që ta keni në dorë në çdo rast urgjence.

Mbështjellje mbi këpucët

Nëse papritmas fillon të bjerë shi në mes të një dite me diell, sandalet ose këpucët shumë lehtë mund të mbrohen nga uji. Në fund të fundit, nuk është shumë e përshtatshme të mbani një palë këpucë rezervë me vete kudo. Përveç kësaj, keto lloj mbështjellësish për këpucët zënë hapësirë ​​minimale në çantën tuaj. Sigurisht, nuk do të jeni në gjendje të ecni lirshëm nëpër pellgje, por mund të arrini lehtësisht në një taksi ose transport publik duke veshur ketë copë si këpucë.

Përveç kësaj, para se të vishni atletet, mund të vishni këpucë për t’i mbajtur këmbët të thata në shi.

Çanta ushqimore të palosshme

Një çantë e lehtë që paloset në madhësinë e një kutie shkrepse dhe nuk zë shumë hapësirë ​​do t’ju ndihmojë në një sërë situatash, si për shembull nëse vendosni të shkoni në dyqan pas punës ose nëse dëshironi të uleni në një stol në parku, por nuk jeni i sigurt nëse është mjaftueshëm i pastër. Një çantë e tillë mund të jetë e dobishme edhe për ata që udhëtojnë shpesh: mund t’i vendosni rrobat në të ose t’i futni në çantën e dorës ose në bagazhin e tepërt.

Bonus 1: pak para

Kjo shumë parash duhet të jetë e mjaftueshme për të shkuar në shtëpi nëse keni humbur çantën me portofolin dhe telefonin brenda. Vendosini këto para jo në çantë, por diku në rrobat tuaja, si në xhepin e xhinseve ose çorapin tuaj.

Foto të dokumenteve të rëndësishme në telefonin tuaj

Ne nuk i kemi gjithmonë me vete dokumente të rëndësishme, të tilla si pasaportë, ID, patentë shoferi, certifikata lindjeje ose karta leje hyrjeje. Por këto dokumente mund të jenë të dobishme nëse dëshironi të përfitoni një zbritje në një biletë muzeu ose filmi, për shembull. Kështu që është gjithmonë një ide e mirë që të keni foto të tyre në telefonin tuaj, të mbledhura në një dosje të caktuar që mbrohet me një fjalëkalim.