15 Gjëra që Ndoshta po i Mësoni për Herë të Parë

© fruit-trees.com, © Markus Hagenlocher / Wikimedia Commons

Ka kafshë që shtiren si shtatzëna për të marrë më shumë ushqim nga kujdestarët e tyre, pëllumbat mund të dallojnë nëse njerëzit kanë sëmundje apo jo. Çdo ditë mund të mësojmë diçka të re, dhe gjërat që zbulojmë mund të na bëjnë të buzëqeshim, të na mahnitin, apo edhe të na frikësojnë deri diku.

Ne kalojmë shumë kohë duke kërkuar ushqim të ri për trurin dhe ne do të dëshironim që ju të mësoni gjëra të reja me ne së bashku.

Paralajmërim: Bota juaj mund të tronditet pak pasi të mësoni disa nga gjërat që kemi përgatitur për ju.

Shumë buzëkuqë përmbajnë luspa peshku.

© Damir Spanic / Pixabay, © stux / Pixabay

Përbërësi i quajtur guaninë përdoret në shumë buzëkuqë për të krijuar një efekt të shndritshëm. Ky përbërës vjen nga luspat e peshkut dhe në industrinë kozmetike quhet “thelbi i perlave”.

Pëllumbat mund të identifikojnë kancerin në mamografi ashtu siç mund ta bëjnë ekspertët njerëzorë.

© Sarah Kilian / Unsplash, © National Cancer Institute / Unsplash

Shkencëtarët bënë një eksperiment dhe u mësuan pëllumbave të bëjnë dallimin midis pacientëve me kancer të gjirit dhe njerëzve të shëndetshëm. Zogjtë janë në gjendje të rendisin me saktësi diapozitivët sipas kategorive dhe të njohin se cila prej tyre tregon kancer dhe cila jo.

Patëllxhani përmban nikotinë.

© rycky21 / Pixabay, © Benjah-bmm27 / Wikimedia Commons

Patëllxhani teknikisht përmban në farat e tij nikotinë. Përqendrimi i saj është rreth 100 nanogramë për gram patëllxhan. Sidoqoftë, në mënyrë që të konsumoni një sasi nikotine të barabartë me 1 cigare, do të duhet të hani rreth 9 kg patëllxhan dhe ka të ngjarë të dërgoheni në spital. Kjo nuk do të ishte për shkak të nikotinës, por sasisë së madhe të fibrave që do të konsumonit duke ngrënë kaq shumë patëllxhan në një racion.

Falë TV me ekran të sheshtë me rezolucion të lartë, qentë janë në gjendje të shohin ekranet e TV si dhe njerëzit.

© Moran / Unsplash, © Scott Longerbeam / Unsplash

Qentë mund të shohin imazhe në ekranet e TV-ve të ngjashme me mënyrën se si ne i shohim, dhe ata janë mjaft inteligjentë për të njohur kafshët e shfaqura në filma dhe në seri televizive, saktësisht ashtu si do të bënin në jetën reale. Ata madje njohin kafshë që nuk i kanë parë kurrë më parë dhe tingujt e qenve televizivë, si lehje.

Është një shtëpi spa në Japoni ku mund të bëni një banjë me makarona.

Ichiro Furuya, pronari i banjës, pohon se “Kohët e fundit njerëzit janë shumë të shqetësuar për të pasur një lëkurë të bukur dhe ata e dinë për efektet e kolagjenit, i cili përmbahet në supën tonë me bazë me mish derri. Në këtë banjë, të gjithë mund të argëtohen dhe të përfitojnë nga elementët e shëndetshëm të petëve ramen. ”

Lopët që kanë emër prodhojnë 258 litra më shumë qumësht sesa ato që janë pa emër.

© PrinceWilliam13 / Reddit, © Couleur / Pixabay

Studiuesit britanikë krahasuan prodhimin nga National Milk Records të vendit me përgjigjet e sondazhit për 516 fermerëve të qumështit për të parë nëse kishte një lidhje midis sasisë së qumështit dhe emërtimit të lopës. Fermerët e qumështit që i thirrën lopët e tyre në emër morën 7,938 litra qumësht nga lopët e tyre, krahasuar me 7,680 litra për ciklin e laktacionit 10-mujor.

Bananet janë radioaktive.

© Alla Razgonova / Unsplash, © Denny Müller / Unsplash

Ka mbi 1.000 lloje të bananeve që rriten në të gjithë botën. Është një fakt i vërtetuar shkencërisht se bananet përmbajnë elementin radioaktiv Kalium-40. Ekziston edhe një matje rrezatimi e quajtur “Doza ekuivalente e bananes”, e cila qëndron për dozën e rrezatimit që një person konsumon ndërsa ha një banane.

Një trup i njeriut përmban 0.2 mg ar.

© geralt / Pixabay, © Sabrinna Ringquist / Unsplash

Ari gjendet në gjak dhe është i nevojshëm për nyjet tona. Është gjithashtu një element thelbësor në transmetimin e sinjaleve elektrike në të gjithë trupin. Trupi i një personi mesatar, me peshë 70 kilogramë, do të përmbajë një masë totale prej 0.2 miligramë ari. Nëse sasia e arit në trupin e njeriut do të shndërrohej në një kub të fortë, do të ishte rreth 0.22 milimetra.

Ju mund të kurseni 2210.68 litra ujë duke urinuar në dush.

© bzndenis / Pixabay, © The Creative Exchange / Unsplash

Sipas një studimi, nëse bëni dush një herë në ditë dhe urinoni gjatë këtij dushi, mund të kurseni ujë nga mos shkarkimi i tualetit.

Nuk ka shenja “Stop” në rrugët në Parisit.

© Anthony DELANOIX / Unsplash, © Joshua Hoehne / Unsplash

Ka 6,100 rrugë në Paris, dhe asnjë prej tyre nuk ka një shenjë ndalese për shoferët. Shenja e fundit e ndalimit u hoq diku midis 2012 dhe 2014 dhe që nga ajo kohë trafiku parizian funksionon plotësisht pa to. Arsyeja prapa kësaj është se makina në të djathtë në Paris gjithmonë ka përparësi.

Fëmijët kryejnë më mirë detyra të mërzitshme kur vishen si Batman.

© tyus / Reddit, © Com4tablynumb / Imgur

Sipas një studimi, fëmijët kanë më shumë të ngjarë të punojnë më shumë ndërsa janë të veshur me një kostum Batman.

Kalorësi i Errët nuk është kostumi i vetëm i personazheve që frymëzon fëmijët të jenë heronj kur kryejnë detyra të përditshme.

Shkencëtarët zbuluan se fëmijët e veshur si Bob Ndërtuesi, Rapunzel dhe Dora Eksploruesja gjithashtu dukej se punonin më shumë.

Ekziston një kuti postare nënujore në Japoni dhe ju mund të dërgoni një postë prej saj.

© Northern_University_Bangladesh / YouTube, © Northern_University_Bangladesh / YouTube

Kutia më e thellë nënujore zakonisht merr rreth 1.000 deri 1.500 copë postë elektronike çdo ditë, shumë prej të cilave dërgohen nga anëtarët e familjes për të dashurit e tyre dhe kjo pjesë e vogël e infrastrukturës mbart një rëndësi të veçantë. Ajo është e vendosur në Susami Bay, Japoni dhe u vendos 10 metra thellë nga bregu. Ju mund të blini një letër të papërshkueshme nga uji, të shkruani një mesazh në të dhe ta dërgoni tek kush dëshironi gjatë zhytjes.

Ngjyra e mollës nuk ka asnjë lidhje me atë se sa e ëmbël është.

© fruit-trees.com, © Markus Hagenlocher / Wikimedia Commons

Sipas një udhëzuesi të klasifikimit të mollëve, Red Delicious, e cila ka një ngjyrë të kuqe të thellë, është më pak e ëmbël se një Fuji, e cila ka një ngjyrë të kuqe të venitur, por konsiderohet të jetë një varietet “super i ëmbël”.

Bota është e paqartë për foshnjat kur ata lindin dhe shikimi i tyre nuk bëhet tepër i mprehtë derisa të jenë rreth moshës 1 vjeç.

© Logan Weaver / Unsplash

Kur fëmija juaj lind, ata ju shohin ju dhe botën përreth tyre me sy të paqartë. Ata përqendrohen më mirë në objektet që janë deri në 25 cm larg nga fytyra e tyre. Kjo është distanca e duhur që foshnja juaj të vëzhgojë fytyrën tuaj ndërsa i mbani ose ushqeheni me gji.

Rreth 3 muajsh, sytë e foshnjës suaj mund të ndjekin gjërat përreth, kështu që, nëse tundni një lodër shumëngjyrëshe pranë syve të tyre, ata do të ndjekin lëvizjen.

Në moshën 12 muajshe, foshnjat i shohin gjërat shumë qartë, si të afërta ashtu edhe të largëta. Ata madje mund të përqendrohen shpejt në objekte që lëvizin shpejt.

Pandat mund të bëjnë sikur janë shtatzënë.

© Pixabay, © Qinghong Shen / Unsplash

Shkalla e lindjeve tek Pandat është jashtëzakonisht e ulët, kështu që kujdestarët zakonisht e trajtojnë atë si një rast të veçantë kur një panda mbetet shtatzënë. Ata e trajtojnë këtë panda me vëmendje të shtuar dhe u japin atyre ushqim më të shijshëm. Pandat gjithashtu kanë qenë të njohura për shtatzëni të rreme për të marrë më shumë vëmendje dhe gjëra të mira nga kujdestarët e tyre. Shtatzënia e rreme nuk është e lehtë të dallohet nga një e vërtetë që nga fillimi, pasi kafshët tregojnë të gjitha shenjat e shtatzënisë, duke përfshirë edhe ndryshimet fizike.

Sorrat mbajnë inate.

© dontpanicbringatowel / Imgur, © dontpanicbringatowel / Imgur

Studimet kanë zbuluar se sorrat kujtojnë fytyrat e njerëzve që i kanë bërë keq dhe më vonë mund ta njohin këtë person dhe të marrin hak ndaj tyre.

Mbretëresha Elizabeth ishte mekanike gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Elizabeth ishte një princeshë 18-vjeçare. Ajo u bashkua me Shërbimin Territorial Ndihmës të Grave dhe u trajnua në Londër si mekanike. Ajo ishte gjithashtu një shofere kamioni ushtarak.

Elizabeth është e vetmja anëtare femër e familjes mbretërore që shërbeu në forcat ushtarake dhe është e vetmja kryetare e gjallë e shtetit që shërbeu në Luftën e Dytë Botërore.