15 Gjëra që një Zonjë Shtëpie Nuk Duhet t’i Ketë në Shtëpinë e Saj

©Whatsupmoms/Youtube, © real_touch_khv , © bloomingartificial

Shtëpia për gruan është një zgjatim i saj dhe në shumë mënyra pasqyron karakterin e saj.

Sidoqoftë, jo të gjitha gjërat me të cilat e mbushim shtëpinë janë vërtet të dobishme. Ato rrënojnë hapësirën e lirë dhe madje paraqesin një rrezik për shëndetin.

Ne u përpoqëm të zbulonim se cilat gjëra të zakonshme duhet të mos vazhdoni t’i përdorni, edhe pse në pamje të parë gjithçka mund të duket në rregull.

Enë darke plastike

© WhatsUpMoms / Youtube

Janë të lehta dhe shumëngjyrëshe, lehtësisht të disponueshëm dhe nuk kanë nevojë të lahen pasi të përdoren. Por dizajnerët këshillojnë gratë e rritura të heqin dorë nga pjata të tilla. Përdorini për piknik kur keni fëmijë të vegjël, por jo rregullisht. Për më tepër, tani mund të gjeni shumë mundësi të tjera buxhetore dhe elegante.

Surprizë me fat

Shumë produkte për thonjt përmbajnë toluen, formaldehid, dibatil ftalat dhe derivatet e tyre – substanca toksike që mund të dëmtojnë seriozisht trupin. Manikyristët kanë një shans shumë më të lartë të sëmuren. Ata thithin gazrat e dëmshëm nga tharja e manikyrit çdo ditë.

Gjithmonë lexoni përbërjen e lustrës përpara se të blini dhe përpiquni të mos e vendosni atë për më shumë se një javë. Stafi i salloneve të bukurisë duhet të ajrosë ambientet më shpesh dhe të punojë me doreza.

Kordoni zgjatues i mbingarkuar

© Speznazovec / Pikabu , © Bru-nO / Pixabay

Shpesh duhet të përdorim kordonë zgjatues, veçanërisht në shtëpitë e vjetra. Në të njëjtën kohë, është e lehtë të harrosh rregullat e thjeshta të një shtëpie të sigurt dhe të rehatshme. Një rrymë elektrike e mbingarkuar mund të shkaktojë zjarr dhe të duket rrënqethëse. Gjithashtu rrit shanset tona për ta thyer, shkelur dhe për të shkaktuar një mavijosje ose ndrydhje.

Letër-muri vinil

© otrodisenoarg / Instagram , © sparksbear / Instagram

Komponenti kryesor i letër-muri vinil është klorur polivinil, ose PVC. Mbulesa e murit me cilësi të dobët krijon avuj të klorurit të vinilit. Në një përqendrim të ulët, substanca e dëmshme gradualisht prek të gjitha sistemet e trupit, duke prishur punën e tyre.

Ju duhet t’i qaseni me kujdes zgjedhjes së letrës së murit, dhe nëse ende preferoni “plastike”, është më e sigurt të zgjidhni opsione jo-vinil. Dhe ju mund të eksperimentoni me bojë.

“Mobiljet e përkohshme”

© Rubbermaid Products / Flickr , © Ikhlasul Amal / Flickr

Ne përpiqemi ta bëjmë shtëpinë tonë me të vërtetë komode. Por asgjë nuk e prish brendësinë si “mobiljet e përkohshme”, të cilat blihen për të mbushur hapësirën. Dhe pastaj, duke shpresuar ta zëvendësojmë atë me mobilje të ëndrrave. Sa më shumë plakemi, aq më të zhytur në mendime na duhet të investojmë në mobilim, duke marrë orendi klasike që nuk e humbin vlerën e tyre me kalimin e viteve.

Kozmetikë e skaduar dhe mostra të vjetra

Është më mirë të mos përdorni kozmetikë dhe mostra “për më vonë” pas datës së skadimit. Ata thjesht nuk do të veprojnë në maksimumin e tyre. Për shembull, një krem me SPF nuk do t’ju shpëtojë nga djegia nga dielli, fondatina do të qëndrojë në mënyrë të pabarabartë, kremi BB do të bëhet pothuajse transparent, etj. Dhe kozmetika e skaduar ndonjëherë shkakton acarim dhe provokon puçrra.

Rekomandohet të ndryshoni rimelin një herë në muaj, si dhe lapsin e syve, penelin dhe lapsin e vetullave – një herë në 6-12 muaj, bazën dhe pluhurin – një herë në vit dhe buzëkuqin – një herë në 1.5 vjet.

Aromë freskuese

©pixabay

Aromatizuesi i ajrit është një vizitor i shpeshtë i banjës. Sidoqoftë, shumë aromatizues të ajrit përmbajnë substanca të dëmshme që nuk tregohen në etiketa.

Si një alternativë ndaj aromatizuesve të ajrit, ju mund të përdorni vajra thelbësorë natyralë, qese, madje edhe gurë me aromë. Opsionet e fundit duken shumë mbresëlënëse dhe i japin dhomës një elegancë të veçantë.

Një divan libër në vend të një shtrati

© Urbane Apartments / Flickr , © John Hickey-Fry / Flickr

Sa më shumë plakemi, aq më i rehatshëm duhet të jetë shtrati ynë. Kur nuk ka nevojë të pastrohet vazhdimisht, ai është e mbushur me hapësirë dhe me cilësi të lartë, dhe në krye ka një rrëshqitje jastëkësh të butë, gjumi do të bëhet një relaksim i vërtetë për trupin dhe shpirtin.

Perde banjo që nuk është larë kurrë

© nowandjenn / Youtube , © nowandjenn / Youtube

Shkencëtarët vërejnë se vijat me sapun në perdet e dushit në të vërtetë janë grumbuj bakterial. Ato mund të shkaktojnë infeksione të ndryshme tek njerëz me imunitet. Për të ruajtur higjienën dhe bukurinë në banjë, duhet të lani rregullisht perden e dushit me sodë buke ose uthull.

Gazetat dhe revistat e vjetra

Nëse keni akoma mbajtës të trashë të letrave, gazetave dhe revistave, siç ishte në modë në fillim të viteve 2000, është koha t’i hidhni tutje. Sot ata duken të çuditshme, dhe vështirë se dikujt do t’i duhet një kartëvizitë nga kompania ku keni punuar 5-10 vjet më parë. Dhe kontaktet e shumicës së njerëzve janë të lehta për t’u gjetur në internet.

Prerjet me shkëlqim mund të jenë pjesë e një kolazhi të bukur, ose të dobishme si një burim frymëzimi për dizajnerët, stilistët dhe njerëzit e tjerë krijues. Sidoqoftë, është koha t’u themi lamtumirë revistave të vjetra që kanë mbledhur pluhur në rafte për më shumë se një vit, duke zënë hapësirë dhe duke krijuar kaos.

Peshqirët në banjë

© truedef / Reddit , © Rodney / Flickr

Peshqirët e varur në një banjë të ngrohtë dhe të lagësht janë “shtëpi rehati” për bakteret. Dhe edhe pse jemi adaptuar të jetojmë krah për krah me shumicën e tyre, është më mirë ta luajmë të sigurt. Për më tepër, shumë njerëz lajnë duart me kujdes, pastaj i fshijnë me peshqirë dhe transferojnë mikroorganizmat nga shtëpia e rrugës, në mjedisin ideal të shumimit.

Agjenti më efektiv antibakterial është të lani peshqirët e banjës dhe peshqirët e duarve të paktën një herë në javë. Rekomandohet gjithashtu që ato të thahen plotësisht menjëherë pas përdorimit. Dhe në banjë është shumë e vështirë për ta bërë atë.

Qilima të vjetër

Qilimat janë mbledhës të mëdhenj pluhuri që duhet të pastrohen me cilësi të lartë rreth dy herë në javë dhe të dërgohen periodikisht për pastrim profesional. Prandaj, shumë prej nesh tashmë kanë vendosur t’i braktisin, t’i mbështjellin në role dhe t’i vendosin në ballkon, në dollap. Në këtë rast, është koha ose t’i flakni ato, ose të përpiqeni të gjeni pronarë të rinj për ta. Edhe kur mbështillen, qilimat mbledhin pluhur dhe zënë hapësirë.

Bimë artificiale

© real_touch_khv , © bloomingartificial

Gjelbërimi mund të gjallërojë çdo brendshme. Por edhe nëse jemi shumë, shumë larg rritjes së bimëve, nuk ia vlen të blini “analoge” artificiale për një apartament. Ata duken mirë në dimër në studiot e fotografisë, më keq në vendet publike dhe, trishtueshëm, në shtëpi. Në vend të luleve plastike, provoni të mbillni bimë modeste: kaktus ose aloe, echeveria, etj.

Reçel shtëpie mbi 2 vjeçar

© Galina Kitchen / Youtube , © Mom’s delicious recipes / Youtube

Mesatarisht, rekomandohet ta ruani reçelin për rreth 2 vjet. Nëse është në frigorifer, atëherë, për shkak të acidit hidrokyanik, i cili gradualisht do të fillojë të depërtojë në ëmbëlsirë, vetëm 6-12 muaj. Prandaj, mos e mbingarkoni frigoriferin, përndryshe nuk do të ketë vend në të për të mirat e tjera të shëndetshme dhe të freskëta.

“Lumturia e grave” nëse fëmijët dhe kafshët shtëpiake mund ta arrijnë atë

Spathiphyllum është një lule popullore e rritur në shtëpi. Në vendet anglishtfolëse quhet zambaku i botës, në Rusi – “lumturia e grave”. Kjo lule paraqitet shumë e bukur, por mund të jetë e rrezikshme për fëmijët dhe kafshët shtëpiake.

“Lumturia e grave” në përgjithësi nuk është helmuese. Por kur përtypni dhe gëlltitni ndonjë pjesë të bimës shfaqen acarim dhe ndjesi djegieje në gojë si dhe të përziera. Midis kafshëve, qentë dhe macet shtëpiake mund të preken veçanërisht.