15 Sjellje të Çuditshme që Janë Normale në Vende të Tjera

Ka 195 vende në botë që mund të “na e bëjnë kokën dhallë” duke u përpjekur për të llogaritur të gjitha traditat e tyre.

Midis këtyre zakoneve janë ato që gjithkush i kupton, së bashku me të tjerë që mund të konsiderohen sjellje të çuditshme për të huajt. Ashtu si kuptimi fyes i shenjës OK, e qara përpara një dasme dhe të ndërrosh shapkat pasi keni shkuar në banjë. Dhe këta shembuj janë vetëm disa nga përzgjedhja jonë.

Të ulesh në një taksi në Australi dhe në SHBA

 

Nëse merrni një taksi në Australi, atëherë më mirë të uleni në vendin e parë. Shoferi mund të ofendohet nëse uleni pas. Dhe në SHBA, është e kundërta, është më mirë të uleni në vendin e pasëm, pasi hapësira personale është e rëndësishme për amerikanët.

E qara para një martese në Kinë

© pexels.com © shutterstock.com

Ndërsa nuset zakonisht përgatiten për martesën e tyre duke zgjedhur një fustan, një fotograf dhe një restorant, njerëzit në Tujia në Kinë kanë një traditë të veçantë të dasmës.

Gjatë muajit para dasmës, nusja duhet të qajë çdo natë për një orë. Nëna, gjyshja, motrat dhe hallat e saj duhet t’i bashkohen asaj me kalimin e kohës. Ndërsa janë duke qarë, ata përdorin një “Këngë të Krijuar Martese” të veçantë. Gjithashtu, nusja duhet të qajë edhe vetë në dasmë, përndryshe ajo do të bëhet një objekt përqeshjeje për fqinjët e saj.

Kanellë mbi njerëzit single në Danimarkë

© chri / imgur

Në Danimarkë, kur një person mbush 25 vjeç dhe është akoma beqar/e, ai ose ajo mbulohen me kanellë. Nëse asgjë nuk ndryshon dhe ata janë ende beqarë kur të mbushin 30, atëherë do t’u hidhet sipër piper.

Polterabend në Gjermani

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Claudia Posselt (@claudia_poss) in data:

Ky zakon ndodh pak para një dasme kur çifti takohet me familjen dhe miqtë. Të ftuarit duhet të sjellin diçka prej porcelani dhe pastaj ta thyejnë atë. Ata mund të hedhin gjithçka, përveç qelqit në tokë. Pas kësaj, çifti duhet të pastrojë copat bashkë. Besohet se kjo i mëson ata të punojnë së bashku.

Lördagsgodis në Suedi

© Depositphotos.com

Çdo të shtunë është një ditë e veçantë për të ngrënë karamele në Suedi. Kjo vlen jo vetëm për fëmijët, por edhe për të rriturit. Në këtë ditë, njerëzit blejnë ëmbëlsira të ndryshme dhe i shijojnë.

Hongi në Zelandën e Re

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da WELLY ZARPELLON (@wellzz) in data:

Kjo është një mënyrë përshëndetjeje për popullin Māori. 2 persona shtypin hundët e tyre dhe në disa raste balli i tyre takon atë të tjetrit. Është një traditë për të ndarë frymën e jetës.

Ditëlindjet në Spanjë

© Depositphotos.com

Njerëzit në Spanjë festojnë ditëlindjen dhe diten e tyre të emrit. Spanjollët i marrin emrat e tyre për nder të shenjtorëve, prandaj kjo ditë është shumë e rëndësishme për ta. Ata mblidhen me familjen e tyre për një festë. Ata mund të ftojnë mysafirë dhe nganjëherë jepen edhe dhurata. Shumë e konsiderojnë ditën e emrit si ditëlindjen e tyre të dytë.

Festivali Monkey Buffet në Tajlandë

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Office du Tourisme Thaïlande (@mathailande) in data:

Kjo është një festival vjetor kur majmunët ushqehen me fruta dhe perime. Ka mijëra majmunë në vendin ku mbahet festa. Ata hidhen lirshëm mbi tavolina të mbushura me ushqim dhe pije dhe zgjedhin çfarë duan.

2 palë pantofla në Japoni

© shutterstock.com © verdercoach / instagram

Japonia është e njohur për pasionin e saj për pastërtinë. Prandaj, ata kanë lloje të ndryshme të pantoflave. Një palë përdoret për të ecur nëpër shtëpi. Dhe pala tjetër është për banjën, pasi që dyshemeja e saj konsiderohet e pistë.

“Rrotullimi” në Angli

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da @guycorbishley in data:

Ky festival zhvillohet çdo vit në Hill Cooper. Pjesëmarrësit ngjiten në kodër dhe presin derisa një rrotull djathi Double Gloucester fillon të rrokulliset. Njerëzit nxitojnë pas djathit dhe përpiqen ta kapin atë. Kushdo që arrin në vijën e finishit i pari do të marrë djathin si çmim.

Trokitje në dru në Rusi

© shutterstock.com

Është e zakonshme të pështyhet për të larguar shpirtrat e këqij dhe të gjitha gjërat e këqija të asaj natyre në Rusi. Kjo duhet të bëhet 3 herë dhe në mënyrë strikte mbi supin e majtë. Dhe zakonisht pas kësaj, njerëzit trokasin 3 herë në diçka prej druri.

Kampionati Botëror i fytyrës groteske në Angli

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da FullBleed (@fullbleedtv) in data:

Një tjetër sjellje interesante angleze është një kampionat për shprehjet më delikate të fytyrës. Njerëzit pa dhëmbë kanë aftësi më të mira dhe një shans më të mirë për të fituar konkursin.

Nuk ka gëzuar me gota birre në Hungari

© Depositphotos.com

Ndryshe nga vendet e tjera, në Hungari, nuk është e zakonshme të token gotat me birrë. Legjenda thotë se kur austriakët rrëzuan kryengritjen hungareze dhe i ekzekutuan udhëheqësit në shekullin e 19-të, ata e festuan atë duke tokur gotat e birrës.

Shenja “OK” është tabu në Brazil.

© Depositphotos.com

Është më mirë të mos përdorni shenjën OK në Brazil. Konsiderohet si ofenduese dhe vulgare. Gjithashtu mund të ketë të njëjtin kuptim si gjesti i shfaqjes së gishtit të mesëm.

Mos kërkoni kripë në Egjipt.

© Depositphotos.com

Nëse po hani darkë në Egjipt, është më mirë të mos kërkoni kripë. Edhe nëse dëshironi të kriponi gjellën tuaj, kjo mund të ofendojë dhe të fyejëtë zotin e shtëpisë.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da nungkitantriiswandani (@nungkiukiu) in data:

Një traditë tjetër nga Japonia quhet inemuri, që do të thotë të flesh gjatë punës dhe studimit. Gjithashtu, lejohet fjetja në vende të tjera publike. Kjo konsiderohet si shenjë e punës së vështirë dhe të përkushtuar, gjë që e bën një person shumë të lodhur. Dhe nëse nuk duan të flenë, ata nuk punuan mjaftueshëm.

Kujdes me shkopinjtë tuaj në Kinë.

© Depositphotos.com

Shkopinj që ngjiten vertikalisht në oriz përdoren në funerale dhe prandaj kjo lidhet me vdekjen.

Mos prekni kokat dhe flokët e njerëzve në Tajlandë.

© Depositphotos.com

Prekja e kokës së një personi konsiderohet fyese në Tajlandë. Koka është e shenjtë për ta dhe çdo prekje është e padëshirueshme. Ju duhet të kërkoni falje nëse prekni aksidentalisht kokën ose flokët e dikujt.

Cilat tradita të tjera të çuditshme njihni? Apo ndoshta nuk shihni asgjë të çuditshme në listën tonë? Ndani mendimet tuaja me të tjerët në koment.