15 Ushqime që një Shtëpiake e Mirë Nuk i Mban në Frigorifer

© CITAlliance / Depositphotos

Njerëzit janë mësuar aq shumë ta ruajnë ushqimin në frigorifer, saqë as nuk mendojnë se çfarë duhet të ruhet në të dhe çfarë mund të mbahet në temperaturën e dhomës.

Edhe kur në paketim thuhet “ruajeni në një vend të freskët dhe të thatë”, ne automatikisht e fusim produktin në frigorifer (aty është freskët!).

Ne i ruajmë shumicën e produkteve tona në frigorifer. Por një ditë ne pyesim veten: a është me të vërtetë e nevojshme? Dhe disa nga artikujt në listë që do të gjeni më poshtë na befasuan.

Specat zile

Specat zile nuk duhet të ruhen në frigorifer. Për rreth një javë, ata mund të qëndrojnë në temperaturën e dhomës në një sirtar kuzhine ose në një qese letre. Në frigorifer, specat mund të bëhen jeshil dhe jo krokant.

Disa fruta

Banane, mango, papaja dhe fruta të tjera tropikale mbahen më së miri në temperaturën e dhomës. Temperaturat e ulëta jo vetëm që prishin pamjen e tyre (bananet, për shembull, marrin ngjyrë kafe të errët), por edhe strukturën e tyre.

Salca

Ketchup, majonezë, mustardë, salcë soje, uthull balsamic, salca djegëse dhe të tharta … të gjitha këto, madje edhe të hapura, do të qëndrojnë mirë në një dollap kuzhine. Nuk ka kuptim t’i mbash në një raft në frigorifer. Ju lutemi vini re: në shumë kafene dhe restorante, këto produkte janë gjithmonë në tavolina.

Çokollate

Mos e ruani kurrë çokollatën në një ambient të ftohtë. Përveç thithjes së të gjitha aromave, lagështia brenda frigoriferit mund të shkaktojë që të formohet një shtresë e bardhë – kështu sheqeri del në sipërfaqe. Kjo nuk ndikon në shije, por nuk duket shumë tërheqëse. Në një temperaturë prej 15-20 ° C, çokollata do të ruhet në mënyrë të përsosur për të paktën gjashtë muaj.

Gjalpë

Ne jemi mësuar ta mbajmë atë në frigorifer, sepse është një produkt qumështi dhe këto artikuj prishen shumë shpejt në temperaturën e dhomës. Sidoqoftë, historia e gjalpit është pak më ndryshe: përbërësi kryesor (më shumë se 80%) në përbërjen e tij është yndyra.

Prania e lartë e këtij elementi, e kombinuar me përmbajtjen e ulët të ujit, e bën mjedisin të papërshtatshëm për rritjen bakteriale. Prandaj, gjalpi nuk do të ndodhë asgjë nëse qëndron në temperaturën e dhomës për disa ditë.

Pjeshkat

Pjeshkat paksa të gjelbra mbahen më së miri në temperaturën e dhomës. Mbajini të palara. Frutat e pjekura mund të futen në frigorifer për një kohë të shkurtër, por për një maksimum prej dy ditësh: në të ftohtë ata humbin lagështinë dhe struktura e tyre ndryshon.

Bukë dhe ëmbëlsira

Shpesh kur blejmë një bukë të tërë, nuk kemi kohë ta hamë të gjithën dhe, për t’i zgjatur jetën, e fusim në frigorifer. Por nëse keni bërë hulumtimin tuaj sesi të ruani siç duhet ushqimin, atëherë ndoshta e dini që kjo nuk ka kuptim: buka humbet lagështinë shumë më shpejt kur ndodhet në frigorifer sesa në temperaturën e dhomës.

Lëngje dhe pije freskuese të pahapura

Pijet si lëngjet ose pijet freskuese mbajnë po aq mirë në temperaturën e dhomës sa më të freskët. Nëse nuk do të kishte ndryshime të papritura dhe të shpeshta të temperaturës, dhe paketimi nuk dëmtohet, atëherë lëngu që ka qëndruar në një raft në dollap për disa muaj është i mirë për konsum.

Sallam

Salami është një suxhuk që ka një afat shumë të gjatë konsumimi, madje deri në disa muaj. Prandaj, nuk është e nevojshme ta ruani në frigorifer. Është më mirë ta lini në një vend të freskët dhe të ajrosur në një temperaturë prej 10-15 ° C. Në këto kushte, sallami thjesht do të vazhdojë të piqet.

Peshk i konservuar

Ju nuk keni nevojë t’i mbani ushqimet e konservuara të mbyllura në frigorifer, pasi kjo nuk do t’i bëjë ato “më të freskëta”. Mbani në mend se në dyqane këto produkte qëndrojnë në rafte për muaj dhe askush nuk dëshiron t’i ftohë ato shpejt. Por nëse kanaçja tashmë është hapur, është më mirë ta transferoni peshkun në një enë qelqi dhe ta vendosni në frigorifer.

Borziloku

Për ta mbajtur borzilokun të freskët, prisni kërcellin dhe vendoseni në një gotë me ujë sikur të ishte lule. Mbuloni lirshëm gotën me një qese plastike dhe lëreni diku. Disa barëra, të tilla si majdanozi dhe cilantro, mund të ruhen në frigorifer, por është më mirë të mbash borzilokun e freskët në temperaturën e dhomës. Në frigorifer, gjethet e tij mund të bëhen të zeza.

Gjalpë kikiriku dhe Nutella

Gjalpi i kikirikut nuk përmban shumë ujë, kështu që mund ta ruani në dollapin e kuzhinës tuaj. Nuk është e nevojshme ta vendosni në frigorifer një kuti të hapur të gjalpit komercial – produkti zakonisht qëndron mirë për rreth 3 muaj në një dollap të errët në temperaturë normale dhome. Nutella nuk duhet të futet në frigorifer – do të bëhet e ashpër dhe e papërdorshme.

Mollë dhe dardha

Këto fruta mund të futen në frigorifer, por mos harroni: ajri i ftohtë brenda frigoriferit mund të shkatërrojë shijen e tyre. Është më mirë t’i lini në tryezë. Nëse preferoni të hani fruta të ftohta, vendosini në frigorifer menjëherë para se t’i konsumoni.

Turshi

Turshitë kanë natrium të mjaftueshëm, një ruajtës natyral që i lejon ato të ruhen për një kohë të gjatë, edhe nëse kavanozi është hapur tashmë. Arsyeja e vetme për t’i mbajtur në frigorifer është nëse preferoni t’i hani të ftohta.

Hudhra

Drita dhe lagështia janë armiqtë më të këqij të hudhrës, duke shkaktuar shtimin e mykut. Prandaj, ruhet më mirë në temperaturë dhome në një vend të thatë dhe të errët me qarkullim të mirë të ajrit, si për shembull në një shportë të hapur ose qese letre në një dollap ose qilar. Në frigorifer, hudhra, si shumë fruta dhe perime, humbet lagështinë. Gjithashtu, kjo nuk e parandalon mbirjen në asnjë mënyrë.