16 Rregulla të Pastërtisë që Duhet t’i Keni Parasysh si Tabelën e Shumëzimit

©shutterstock, ©shutterstock

Ndoshta të gjithë e dinë nevojën për larjen e përditshme të dhëmbëve. Megjithatë, ka rregulla të higjienës personale për të cilat ne as nuk i dimë: atëherë duhet të kuptojmë artin delikat të kujdesit për veten për gabimet tona.

Për t’ju ndihmuar t’i shmangni ato, ne kemi mbledhur këshillat më të mira rekomanduese nga një temë kurioze në Reddit dhe jemi gati të ndajmë gjetjet tona me ju.

Mos bëni dush të nxehtë për një kohë të gjatë, pasi është i dëmshëm për lëkurën dhe veçanërisht nëse keni akne. Mundohuni ta mbani temperaturën e ujit konstante: kjo do t’ju bëjë më të lehtë të dilni nga dushi dhe të mos ngrini në të njëjtën kohë.

Pasi të keni larë dhëmbët, pështyni pastën e dhëmbëve, por mos e shpëlani gojën me ujë. Kështu që frymëmarrja juaj do të qëndrojë e freskët për një kohë të gjatë dhe pasta e dhëmbëve do të sjellë më shumë përfitime.

Ilaçi më i mirë kundër plakjes është kremi i rregullt i diellit. Një produkt i mirë me SPF nuk funksionon më keq se hidratuesit e shtrenjtë, kështu që për të përmirësuar disa herë vetitë e produkteve tuaja kundër plakjes, thjesht përzieni ato me krem kundër diellit.

Shumë njerëz e nënvlerësojnë rëndësinë e larjes së plotë të këmbëve dhe besojnë se nëse uji rrjedh poshtë këmbëve tuaja gjatë dushit, ato në mënyrë magjike bëhen të pastra. Gjithashtu do të ishte mirë të filloni të përdorni shtufin dhe furçën e thonjve, pasi ndihmon në luftimin e kërpudhave që riprodhohen në qelizat e vdekura të lëkurës rreth pllakës së thonjve.

© Jan Romero / Unsplash

Është absolutisht e nevojshme përdorimi i fillit dentar çdo ditë. Ai largon pllakën e butë midis dhëmbëve, duke parandaluar ngurtësimin e tyre dhe në këtë mënyrë ju shpëton nga vizitat e panevojshme te dentisti.

Nëse lëkura juaj është e prirur ndaj yndyrës, përpiquni të ndërroni çarçafët dhe këllëfët e jastëkëve çdo javë. Lajini me ujë të nxehtë dhe jo vetëm do të keni puçrra, por do të përmirësoni edhe cilësinë e gjumit.

© Eryk Piotr Munk / Unsplash

Nëse keni flokë të hollë të gjatë, krehni dhe gërshetini me gërsheta para se të shkoni në shtrat. Në këtë mënyrë do të kurseni kohë në zbërthimin e tyre në mëngjes.

Blini vetes një krem nate të mirë. Edhe nëse rrallë e hidratoni lëkurën tuaj, përdorimi i një kremi të mirë nate disa herë në javë do t’ju sjellë përfitime të mëdha.

Që në moshën 48-vjeçare, si unë, të mos keni asnjë nuancë rrudhash, filloni të përdorni kremrat e natës sa më shpejt që të jetë e mundur. Do ta shihni, lëkura do t’ju falënderojë shumë! Për të përmirësuar efektin, mos shkoni kurrë në shtrat pa hequr paraprakisht grimin. Kozmetikët bllokojnë poret, shkaktojnë rrudha dhe pengojnë prodhimin e kolagjenit në lëkurë.

Aplikojeni scrub-in në të gjithë trupin, duke përfshirë fytyrën, 1-2 herë në javë. Eksfolimi përmirëson qarkullimin e gjakut dhe largon lëkurën e vdekur, e cila shkakton puçrra në fytyrë.

Kur përdorni një tualet publik, grisni disa copa nga letra higjienike për të përdorur vetëm zonën e saj të freskët, të cilën askush nuk e ka prekur me duar të pista para jush. Atëherë më falënderoni.

© Clay Banks / Unsplash

Nëse befas e gjeni veten në një vend publik dhe sqetullat tuaja nuhasin larg nga trëndafilat, përdorni një dezinfektues të rregullt të duarve. Do të vrasë bakteret që shkaktojnë erë. Gjëja kryesore është të mos e bëni këtë vazhdimisht, pasi lëkura në sqetull është ende mjaft e ndjeshme.

© Henry & Co. / Unsplash

A e dini cili është vendi më i ndotur në dhomë? Është një derë! Meqenëse të gjithë prekin të njëjtin vend kur hapen, shumica e papastërtive grumbullohen në të. E njëjta gjë ndodh me mbajtëset e krahëve në karrige. Një ditë pas pastrimit të tyre, madje më duhej të bëja një dush dy herë – ata doli të ishin aq të ndotur.

Për të parandaluar që sqetullat tuaja të nuhasin, mjafton të aplikoni pak acid glikolik në to pasi të shkoni në dush. Efekti i produktit është magjik: ky acid lufton bakteret që shkaktojnë erën dhe nuk bllokon poret.

© No Revisions / Unsplash

Para se të aplikoni ndonjë parfum, sigurohuni që të mos keni përdorur më parë sapun apo shampo me shije, pasi edhe aroma më e dobët e tyre reagon me parfumet tuaja të dashura.

Nëse keni erë të keqe nga goja pas darkës, dhe nuk keni fill dentar pranë, hani një fetë limoni tërësisht me lëvozhgën. Lëngu i tij jo vetëm që neutralizon aromat e pakëndshme që shfaqen në stomak, por edhe ju shpëton nga disa probleme shëndetësore.