18 Gjëra që Gratë Shofere Duhet t’i Mbajnë në Makinë

©Alice Tsygankova/shutterstock,©Ground Picture/shutterstock

Njerëzit ndahen në dy ose tre kategori:

të parët në makinë nuk kanë gjë tjetër veçse një çantë të zakonshme të ndihmës së parë dhe udhëzime funksionimi, të dytët bllokojnë makinën “deri në fyt” me gjithçka që mund të jetë e dobishme për ta edhe në situatat më të pamundshme.

Dhe vetëm drejtuesit e një grupi të tretë të vogël mbajnë me vete një grup artikujsh vërtet të dobishëm.

Ne kemi hedhur një vështrim në forumet e automobilizmit në mbarë botën dhe kemi zbuluar se çfarë kanë nevojë më shumë shoferet femra pas timonit.

Qeset e plehrave

©LightField Studios/shutterstock

Një rrotull qese plehrash nuk do të zërë shumë hapësirë ​​në makinë, por do t’ju shpëtojë nga mbeturinat në formën e një sërë mbështjellësish dhe filxhanësh bosh kafeje të shpërndara rreth kabinës. Përveç kësaj, nëse është e nevojshme, ajo mund të shndërrohet në një mbulesë shiu, për shembull, nëse keni nevojë të ndryshoni një gomë të prishur gjatë shiut të dendur.

Pastë dhëmbësh ose freskues i gojës

©Ilya_Kuznetsov/shutterstock

Një pastë dhëmbësh ose një shishe freskuese e frymëmarrjes është një domosdoshmëri në makinën tuaj dhe do t’ju ndihmojë nëse e keni kaluar natën duke vozitur ose keni pasur një takim pasdite në një restorant kinez. Përveç kësaj, pasta e dhëmbëve është një gërryes i mirë, nëse është e nevojshme, mund të lustrojë fenerët dhe të eliminojë gërvishtjet e vogla në trup.

Thikë e rripit të sigurimit

Në situata emergjente, ky mjet mund të shpëtojë një jetë. Ka raste kur shoferi duhet të dalë urgjentisht nga makina dhe rripi është bllokuar. Thika, e cila do të ndihmojë për të përballuar rripin e sigurimit të shoferit, duhet të mbahet në xhepin e derës.

Një tjetër mund të vendoset në një xhep në pjesën e pasme të sediljes së shoferit ose të pasagjerit, në mënyrë që pasagjerët në pjesën e pasme të mund ta përdorin atë.

Çantë kozmetike

©Ground Picture/shutterstock

Natyrisht, çanta kozmetike është tashmë në çantën tuaj, por ne ju këshillojmë të merrni një tjetër me gjërat thelbësore dhe ta mbani në makinë në rast situatash të paparashikuara, por edhe për lehtësi – në mënyrë që të mos keni nevojë të merrni një çantë të madhe me vete gjatë gjithë kohës dhe mund të përdoret në udhëtime të shkurtra.

Produkte higjienike

Ndonjëherë ditët kritike nuk vijnë sipas planit. Në të njëjtën kohë, gjatë vozitjes, mund të gjendeni shumë larg farmacisë ose dyqanit më të afërt. Organizoni një furnizim të vogël të produkteve higjienike. Kështu që ju mund të ndihmoni veten ose një mik.

Përveç kësaj, letrat higjienike mund të përdoren edhe për qëllime të tjera. Për shembull, nëse këpucët tuaja lagen, hiqni shtrojat e lagura dhe futni jastëkët.

Një palë këpucë të rehatshme

©Nozdracheva Galina/shutterstock

Një palë këpucë të rehatshme janë një domosdoshmëri në makinë. Së pari, këpucët mund t’i ndërroni sa herë që vishni këpucë me taka, sepse ato nuk janë të sigurta. Së dyti, nuk do të keni nevojë të ktheheni në shtëpi për të ndërruar këpucët për një shëtitje ose sport.

Një sasi të vogël parash

©Yulia Grigoryeva/shutterstock

Mbani një sasi të vogël parash tek portofoli i dokumenteve të makinës. Ato do të jenë të dobishme për bakshish dhe gjithashtu do t’ju shpëtojnë nëse karta juaj nuk funksionon.

Xhaketë e ngrohtë

©IMG Stock Studio/shutterstock

Paketoni në bagazh një xhaketë që zakonisht nuk e vishni, në mënyrë që ta keni për çdo rast. Ajo mund të ndihmojë jo vetëm në dimër, kur makina mund të prishite diku në të ftohtë, por edhe në verë ndërsa kaloni natën në natyrë, sepse netët jashtë qytetit janë shumë të freskëta.

Shishe me ujë

Uji në makinë është absolutisht i nevojshëm. Ndonjëherë mund të ngeceni pas timonit për shumë më gjatë nga sa prisni. Për shembull, bllokimi i trafikut në një ditë të nxehtë. Ose mund të shkoni në makinë kur jeni të etur pas një stërvitje ose vrapimi. Një shishe me ujë do të ishte shumë e dobishme.

Gjithashtu ia vlen të vendosni një shishe 5 litrash me ujë në bagazh. Mund të jetë i dobishëm nëse papritur ju mbaron lëngu i larjes së xhamit dhe në shumë situata të tjera.

Çelësi rezervë i shtëpisë

Imagjinoni sikur ktheheni nga puna, pas një udhëtimi të gjatë, dhe rezulton se keni harruar ose humbur plotësisht çelësin tuaj. Sa bukur është të dish se ka një dublikatë te xhepi i derës, sepse nuk ke pse të kthehesh apo të shkaktosh bezdi te të tjerët.

Deodorant

Nuk do të jetë i tepërt në makinë dhe deodoranti. Imagjinoni që jeni duke shkuar me makinë për një takim në një ditë të nxehtë, udhëtimi zgjat shumë dhe filloni të dyshoni se antidjersësja juaj është ende duke punuar. Vetëm mos harroni se deodoranti nuk duhet të jetë në formën e një aerosoli sepse në makinë mund të nxehet dhe të shpërthejë.

Syze dielli

Edhe nëse nuk mbani syze në jetën e përditshme, ose në një ditë të caktuar ato nuk i përshtaten pamjes suaj, sërish ia vlen të mbani një palë me një shtresë të polarizuar në makinë. Ka situata kur është thjesht e nevojshme për të mbrojtur sytë, për shembull, nëse ata janë të lodhur, të irrituar ose të përlotur. Gjithashtu në agim dhe muzg, kur dielli është ende shkëlqen, do ta keni të vështirë të shihni ndonjë gjë në rrugë.

Shirit izolues

©Dmitriev Mikhail/shutterstock

Shiriti elektrik është një gjë shumë e nevojshme në makinë. Imagjinoni që pasqyra juaj ka rënë, një zorrë është këputur një fener ose xhami i përparmë është plasaritur. Shiriti izolues do t’ju ndihmojë të arrini stacionin më të afërt të shërbimit. Përveç kësaj, ai mund të përdoret për të ngjitur një shënim (për shembull, numrin tuaj të telefonit) brenda ose jashtë.

“Snacks”

Ca Snacks do t’ju ndihmojnë të kënaqni urinë tuaj nëse dilni në rrugë papritur dhe nuk keni kohë për një vakt të plotë. Ato do të jenë gjithashtu të dobishme nëse vendosni të bëni një piknik spontan ose të qerasni fëmijën tuaj ose të dikujt tjetër, i cili nuk ndjehet rehat nga hipja në një makinë.

Krem kundër diellit

Nëse jashtë është nxehtë dhe makina juaj prishet ose ndodh në një aksident i vogël, shanset janë që do t’ju duhet të kaloni pak kohë në diell. Dhe edhe në momente të tilla, nuk duhet harruar se lëkura duhet të mbrohet nga rrezatimi ultravjollcë.

Megjithatë, është e rëndësishme të mbani mend se kremi kundër diellit apo spreji nuk duhet të ekspozohen ndaj temperaturave të larta, ndaj duhet të keni kujdes që makina të mos qëndrojë në diell për një kohë të gjatë. Kremin mund ta ruani edhe në një qese termike.

Lidhëset e flokëve

Këto janë kryesisht të dobishme për shoferet me flokë të gjatë. Imagjinoni: verë, nxehtë, po vozitni me një dritare të hapur. Ndryshe nga sa tregohet në reklama, flokët e gjatë ngjiten kudo – në gojë, hundë dhe, natyrisht, në sy, gjë që pengon goxha drejtimin.

Një lidhëse elastike do t’ju ndihmojë të përballeni me këtë situatë dhe gjithashtu do t’ju vijë në ndihmë nëse keni nevojë të mbështillni diçka, ta lidhni ose ta hiqni atë.

Një stilolaps

Me ardhjen e telefonave inteligjentë, njerëzit nuk mbajnë më një stilolaps në makinë. Por më kot. Imagjinoni që personi në telefon ju kërkon të shkruani diçka të rëndësishme ose duhet të lini një shënim me numrin tuaj të telefonit. Një stilolaps do të ishte shumë i dobishëm në këtë rast.

Mbulesë

©Alice Tsygankova/shutterstock

Nëse keni nevojë të transportoni një qen ose diçka që ndot sediljen e pasme, mund të vendosni një mbulesë që të mos keni nevojë të paguani për pastrim kimik më vonë. Gjithashtu, një batanije është e dobishme për një udhëtim në natyrë ose një piknik.