18 Këshilla për të Përfituar sa më Shumë nga Mikrovala Juaj

© depositphotos , © Nylian / Reddit

Pothuajse çdo kuzhinë ka një mikrovalë. Jemi mësuar ta përdorim aq shumë sa nuk mund ta imagjinojmë se si mund ta ngrohim më shpejt ushqimin.

Furra me mikrovalë u shpik mbi 70 vjet më parë, por ne jemi ende duke zbuluar mënyra të reja për ta përdorur atë: qërimi i hudhrës shpejt, qërimi i domateve ose ngjyrosja e pëlhurave. Gatimi dhe rutinat e përditshme mund të jenë pak më të lehta nëse dini për të gjitha mundësitë e mikrovalës.

Ne na pëlqejnë zgjidhjet jo standarde dhe këshillat e dobishme. Prandaj, ne publikojmë truke për jetën që do t’ju ndihmojnë të përfitoni sa më shumë nga furra juaj mikrovalë dhe shpresojmë se diçka nga kjo listë do të jetë e dobishme për ju dhe do të keni një bonus të dobishëm në fund.

Shtrydhni më shumë lëng nga limoni. Vendoseni frutat në mikrovalë për 10-30 sekonda (varet nga madhësia e tyre). Ky truk do të ju ndihmojë në lirimin e lidhjeve të brendshme të limonit dhe do të jeni në gjendje të shtrydhni ndjeshëm më shumë lëng.

© depositphotos

Shpejt fryni brumin pasi ta keni brumosur. Pajtohuni që kjo është një pjesë e rëndësishme e procesit. Zakonisht duhen 40-60 minuta që brumi të fryhet. Sidoqoftë, kjo kohë mund të zvogëlohet disa herë. Pasi ta keni bërë brumin, transferojeni në një tas të sigurt në mikrovalë dhe mbulojeni me mbështjellës ushqimor. Më pas vendoseni në mikrovalë për 5-15 minuta (varet nga brumi). Është e rëndësishme të zgjidhni fuqinë minimale.’

Qëroni lehtësisht hudhrën. Askujt nuk i pëlqen të pastrojë hudhra, sepse ju duhet t’i zhvishni me kujdes nga lëkura, dhe pas kësaj duart tuaja do të vijnë erë për një kohë të gjatë. Për të hequr nga vetja një punë e tillë, vendosni një kokë të tërë ose disa karafila të pastruar në mikrovalë për 15-20 sekonda. Pas kësaj, karafilët do të rrëshqasin nga lëvorja.

© depositphotos

Thani pothuajse çdo zarzavate në disa minuta. Thjesht vendosni disa gjethe (ose degëza) të aromave tuaja të preferuara në mikrovalë midis dy shtresave peshqirësh letre dhe më pas ndizni mikrovalën për 40-60 sekonda. Kontrolloni zarzavate çdo 20 sekonda derisa të thahen plotësisht.

Qëroni shpejt një vesh misri. Mund të përdorni të njëjtën metodë si me hudhrën. Pritini kërcellin dhe futeni në furrë për 30-60 sekonda. Edhe qimet më të vogla mund të hiqen lehtësisht në këtë mënyrë.

© depositphotos

Bëni një latte me shkumë. Për ta bërë këtë, ju nevojitet një filxhan thjeshtë, në të cilin hedhim qumësht, e mbyllim dhe e tundim për rreth një minutë derisa të formohet shkuma. Pastaj ne e dërgojmë qumështin në furrë për 30 sekonda – falë kësaj, shkuma nuk do të tretet në kafe.

Bëni frutat e thata në mikrovalë. Do të hapen më shpejt dhe madje edhe më mirë sesa në furrë. Thjesht vendosni frutat në një pjatë dhe shtypni startin. Shijoni çdo minutë dhe përzieni derisa të mbarojnë.

Hiqni lëkurën nga domatet. A keni qëruar ndonjëherë një domate? Kjo detyrë e lodhshme mund të trajtohet lehtësisht nëse së pari prisni perimet ose frutat në gjysmë dhe i ngrohni në mikrovalë derisa lëkura të fillojë të rrudhet (3-5 minuta). Pas kësaj, ajo mund të ndahet edhe me një pirun të thjeshtë për 10 sekonda.

© depositphotos

Bëni patate të skuqura të shijshme shpejt. Nuk është e nevojshme të përdorni një tigan të thellë për këtë. Thjesht shpëlani fetat e holla të patateve me vaj dhe vendosini në një tas të përshtatshëm. Pastaj vendosini në mikrovalë dhe ndizni furrën për 3-5 minuta, derisa patatet e skuqura të marrin ngjyrë kafe. Prisni që ata të ftohen dhe shijojini!

Shkrini mjaltin e ngrirë. Dëshironi që mjalti që tashmë është kristalizuar të bëhet përsëri i lëngët, por i trashë? Në këtë rast, thjesht transferojeni mjaltin në një enë të përshtatshme që mund të përdoret në furra të tilla dhe filloni ta ngrohni për 30-60 sekonda (në varësi të vëllimit të mjaltit). Tani është gati për t’u ngrënë.

© depositphotos , © depositphotos

Ngjyrosni pëlhura. Ju do të habiteni, por në mikrovalë ju nuk mund të gatuani vetëm ushqim. Dashamirët e artizanatit do të jenë të interesuar të dinë se ju mund të ngjyrosni lesh ose mëndafsh për disa minuta me ngjyrosat e zakonshëm të ushqimit. Vendoseni tasin e tretësirës dhe fillin në furrë për disa minuta për të ndihmuar vendosjen e bojës. Kjo do të parandalojë zbehjen e mëtejshme.

© depositphotos

Hapni zarfin me kujdes. Nëse ka nevojë të hapni zarfin ose të ngjitni përsëri një vulë, atëherë thjesht vendosni disa pika ujë në pjesën e ngjitur dhe vendoseni në mikrovalë për 20 sekonda.

Dezinfektoni sfungjerin për larjen e enëve. A keni menduar ndonjëherë se sa baktere gjenden në sipërfaqe dhe brenda një sfungjeri të zakonshëm? Jo më kot besohet se ky artikull i veçantë është më i ndoturi në kuzhinë. Lagni një sfungjer me ujë dhe vendoseni në mikrovalë për 1-2 minuta me fuqi maksimale. Këto veprime do të ndihmojnë në heqjen e pothuajse të gjitha mikroorganizmave të dëmshëm. Sidoqoftë, vlen të kujtohet se kjo metodë mund të përdoret vetëm për sfungjerët e zakonshëm të shkumës, pasi ato nuk përmbajnë metal.

Nxehni picën në mënyrë korrekte. Ju mund të keni vërejtur që kur ngrohni një fetë pice në mikrovalë, korja e jashtme bëhet shumë e butë ose, përkundrazi, thahet shumë. Për të parandaluar që kjo të ndodhë, mjafton të vendosni një gotë ujë bashkë me picën dhe të ndizni furrën për 30-45 sekonda me fuqinë maksimale. Kjo mund të përdoret për të ngrohur shumë ushqime që shpesh janë të thata.

Prisni qepën pa lot. Thjesht prisni bishtin e qepës dhe ngroheni atë në mikrovalë (20-30 sekonda janë të mjaftueshme). Tani mund të filloni ta pritni në mënyrë të sigurt pa frikë se do të pikoni lot.

© depositphotos , © depositphotos

Ngrohni një peshqir spa-je. Ja si mund ta përdorni këtë metodë: lagni peshqirin tuaj me ujë, shtrydheni dhe vendoseni në mikrovalë për t’u ngrohur në interval prej 30 sekondash. Kur të jetë bërë temperatura, mund ta përdorni për qëllimin e synuar.

Bonus: përdorimi i mikrovalës në mënyrë të sigurt

Nuk rekomandohet të ekspozoni specat djegës në mikrovalë. Kimikatet e lëshuara nga specat mund të ndikojnë tek sytë dhe hunda. Ky proces është i ngjashëm me atë të sprejt djegës, prandaj bëni kujdes.

Hiqni ushqimin nga paketimi origjinal përpara se ta shkrini. Kjo përfshin kontejnerët e disponueshëm të shkumës, si dhe mbështjellëset plastike sepse nuk janë rezistente ndaj nxehtësisë. Një ngrohje e fortë e këtyre materialeve mund të bie në kontakt me substancat kimike në ushqim.