18 Kuptimet e Vërteta që Fshihen pas Objekteve që Përdorim Çdo Ditë

Përse atletet kanë në majë të gishtërinjëve një copë prej gome? Pse ka të prera në shtresën e sipërme të bukës? Këto lloj pyetjesh na kanë ardhur në mendje më shumë se një herë.

Ne do të ndajmë me ju kuptimet e vërteta që fshihen pas gjërave që përdorim çdo ditë. Është interesante të dimë se disa prej tyre ishin të ndikuara nga ngjarje historike, dhe të tjera u shfaqën si pasojë e konfuzionit gjuhësor.

Pse shkronjat në një tastierë kompjuteri nuk janë të renditura sipas rendit alfabetik?

© blazephotographysite/wordpress

Disa njerëz mendojnë se ky organizim shkronjash u krijua për t’ju ndihmuar të arrini lehtësisht tastet më të përdorura. Por kjo është vetëm një pjesë e së vërtetës. Në makinat origjinale të shkrimit, shkronjat u renditën në mënyrë alfabetike.

Megjithatë, vendosja e tasteve e bëri shtypjen e shpejtë të vështirë, pasi makinat e vjetra të shkrimit bllokoheshin lehtë. Prandaj shkronjat që përdoren shpesh së bashku janë të vendosura larg njëra-tjetrës.

Pastaj u shfaq tastiera e njohur QWERTY. Nuk është shumë e përsosur, por njerëzit nuk duan ta ndryshojnë atë, sepse të gjithë janë mësuar me të.

Pse disa rroba kanë arna bërryl?

© Fir0002/wikipedia © Geneva Vanderzeil apairandasparediy.com/flickr

Ky trend i modës fillimisht u shfaq në rrobat ushtarake. Ushtarët duhej të zvarriteshin me bërryla dhe pëlhura do të ishte e hollë dhe shqyej. Kjo është arsyeja pse bërrylat e uniformës u mbuluan me një shtresë shtesë prej pëlhure.

Më vonë, gjuetarët miratuan arnat në bërryl për kostumet e tyre, duke e bërë gjuajtjen më të përshtatshme dhe duke ruajtur pëlhurën. Dhe pas viteve ’50, studentët në shumë universitete amerikane e morën idenë dhe e kthyen atë në një trend të vërtetë të modës.

Pse akullorja shitet në një kon krokant

© Linda Spashett/wikimedia © Publicdomain/pxhere

Në fund të shekullit të 19-të, akulloret shiteshin në “xhama akullore”. Ata shpëlaheshin me ujë para se një klient tjetër t’i përdorte ata.

Megjithatë, një zgjidhje e thjeshtë u shfaq në vitin 1904. Për shkak të motit jashtëzakonisht të nxehtë, njerëzit vrapuan për të blerë akullore, por shitësi nuk kishte gota të mjaftueshme për të gjithë.

Një kabinë kaushësh aty pranë ishte bosh. Shitësi i kabinës menjëherë mbështolli një nga kaushët e tij në formën e një kon dhe ia dha shitësit të akullores.

Gjithkush ishte i lumtur me rezultatin, sidomos mjekët pasi që “xhamat e akullores” ishin një arsye për përhapjen e tuberkulozit.

Çfarë bën kjo pikë e vogël e zezë?

© depositphotos

Pika e vogël e zezë ndërmjet blicit dhe kamerës në iPhone është një mikrofon që anulon zhurmën. U vendos aty për të filtruar zhurmën e ambientit nga zëri i dëshiruar, i cili është veçanërisht i dobishëm në mjedise të zhurmshme. Ndihmon telefonin të presë zhurmat e sfondit dhe të mbajë zërin tuaj.

Pse atletet kanë majë me copë gome?

© VelesStudio/depositphotos © october75/imgur

Atlete ishin dikur kryesisht këpucë për lojtarët e basketbollit dhe mbulimi me gomë shërbente për të mbrojtur gishtat e tyre nga aksidentet gjatë një loje. Ndryshe nga tani, maja përbëhej nga një gome shumë e fortë.

Përveç kësaj, pjesa e gomës fillimisht ishin më e errët në ngjyrë. Ajo u bë e bardhë si një dekoruese për atletet moderne.

Pse konverset kanë vrima në anë?

© depositphotos

A e dinit se ato vrima ekstra në anën e atleteve tuaja kanë një qëllim? Vrimat lejojnë që ajri të qarkullojë përreth dhe të sigurojë një lloj ventilimi për këmbët tuaja. Kjo parandalon që këmbët tuaja të djersiten.

Për çfarë shërben ajo pjesa cilindrike në pjesën e fundit të karikuesit?

© depositphotos

Kjo gjë e vogël është një element shumë i dobishëm që ndihmon çdo laptop portativ ose kompjuter të funksionojë siç duhet. Ajo quhet një rruaza ferrite. Zvogëlon zhurmën me frekuencë të lartë në qarqet elektronike.

Me fjalë të tjera, ajo izolon laptopin tuaj nga zhurma elektromagnetike. Rruaza ferrite mund të përdoren për heqjen e zhurmave të rrymës elektrike në telefon, PC, televizor dhe DVD.

Çfarë do të thonë gungat në fund të një shishe qelqi?

© Doppler/blog

Këto nuk janë shenja për njerëzit që kanë probleme me shikimin siç mund të mendoni. Gjithçka është shumë më e thjeshtë. Këto gunga përdoren gjatë procesit të prodhimit për të koduar një numër të formularit dhe për të shënuar paketimin e gabuar.

Pse gëzofët me kapuç ndahen në pjesën e poshtme?

© Corporal Peter K. McDonald, U.S. Marines/wikimedia © unknown author/imgur

Një xhup me kapuç është një nga llojet më të zakonshme të veshjeve. Por a e keni menduar ndonjëherë se olrse janë të ndarë në fund të shpinës?

Një gëzof modern vjen nga lloji i veshjeve të sipërme të veshura nga ushtarët në vitet ’50. Bishti i manteleve të tyre ishte shumë më i gjatë në mënyrë që ata të mund t’i mbyllnin rreth këmbëve dhe të qëndronin më të ngrohtë për më gjatë. E njëjta veçori shfaqet tek ato moderne, por në një mënyrë të modifikuar paksa.

Pse ka prerje në krye të një simiteje?

Edhe bukëpjekësit nuk mund të vijnë në një mendim të përbashkët për këtë çështje. Disa prej tyre thonë se kanë prerë majën e një simiteje në mënyrë që ajo të mos plasë në furrë; të tjerë pretendojnë se është bërë për arsye estetike.

Versioni i dytë duket të jetë më realist sepse ka shumë lloje të buke pa prerje në krye.

Pse shoshkat kanë thekë?

© photobac/depositphotos

Në mesin e shekullit të 20-të, një këpucar me emrin Nils Tveranger u frymëzua nga këpucët e peshkatarëve norvegjezë. Këpucët e tyre kishin thekë që mund të shtrëngoheshin dhe kështu ai fiksoi një mbathje në këmbë.

Tveranger vendosi të kombinonte këpucët e peshkatarëve dhe mokasinat indiane dhe krijoi shoshkat. Thekët shpejt e humbën përdorimin e tyre praktik dhe u bënë thjesht një aksesor i këndshëm.

Pse ka një lak në anën e pasme të një këmishe?

© stylefellow

Vemë bast që ju e keni vënë re të gjithë këtë lak të vogël në këmishën tuaj. Megjithatë, nuk ka mendim të përbashkët për qëllimin e vërtetë të tij.

Sipas një versioni, ai ishte përdorur për të bashkangjitur një kravatë. Një tjetër version pohon se ishte projektuar për të varur këmishën në një varëse.

Pse një kod PIN përmban vetëm 4 shifra?

Në vitin 1996, shpikësi skocez James Goodfellow doli me idenë e krijimit të një kodi PIN për të mbrojtur qasjen në llogaritë bankare të njerëzve.

Fillimisht, kodi përmbante 6 shifra. Por gruaja e Goodfellow u ankua se ajo e harroi atë. Kjo është arsyeja pse ai e shkurtoi atë në versionin modern të kodit me 4 shifra.

Çfarë janë qarqet me ngjyrë në pakot ushqimore?

Pothuajse çdo artikull në një supermarket është i shënuar me qarqe me ngjyra dhe me katrore. Në fakt, ato janë blloqet e ngjyrave të printerave të përdorura në prodhimin e paketave dhe nuk kanë të bëjnë fare me ushqimin brenda. Këto qarqe tregojnë cilat ngjyresa të bojës janë përdorur për të prodhuar dizajnin në paketim.

Cila është arsyeja e vendosjes së gëzofit në kapuçin e xhaketës?

© Public domain/pxhere

Një kapuç prej leshi ishte një tipar karakteristik i rrobave të pakicave indigjene që jetojnë në Veriun e Largët. E gjithë veshja e tyre e sipërme ishte shumë e ngrohtë, por fytyra ishte ende e ekspozuar ndaj të ftohtit. Për ta mbrojtur atë, ata qepën disa pjesë të leshit të gjatë në buzë të kapuçit.

Kjo teknikë e thjeshtë i ndihmoi të mbanin fytyrën e tyre të ngrohtë. Sot arsyeja që ne vendosim lesh në kapuç është kryesisht dekorative.

Pse goma “Turbo” ka këtë formë?

© torange © Dobromila/wikimedia

Rezulton se forma e këtij çamçakëz legjendar të viteve ’90 e imiton formën e pistave të gomave të automjetit.

Si e mori formën e tij pretzel?

© Gerard David/wikimedia © Gellinger/pixabay

Origjina e historisë daton në Mesjetë dhe është mjaft e paqartë. Sidoqoftë, për aq sa e dimë, pretzel u krijua nga një murg, kur vendosi të bënte një simite si mbajtja e duarve në lutje.

“Nuk duket kështu!” mund të thoni ju, por bashkimi i pjesëve në figurë do të bie në vend kur t’ju themi se murgjit françeskanë i vënë duart e tyre të kryqëzuara mbi shpatullat e tyre gjatë lutjes.

Pse një arkë kursimi ka formën e një derrkuci?

© isavedahomestead © Joyous!/wikimedia

Në Anglinë mesjetare, njerëzit i mbanin paratë e tyre në kontejnerë prej balte të cilët quheshin “kavanoza pygg”, që rrjedhin nga fjala “pygg” (një argjilë me ngjyrë portokalli). Me kalimin e kohës, këto lloje kavanozësh u zhdukën, por kombinimi i fjalëve mbeti

Së shpejti “pygg” u shndërrua në “derr” dhe njerëzit filluan të bënin arka kursimi me formën e derrit.

Ky është me të vërtetë rasti kur emri i një objekti shfaqet më parë.

A ju ngacmojnë mendjen format e gjërave të përditshme? Na tregoni në komentet dhe do të përpiqemi të gjejmë origjinën dhe qëllimin fillestar.