20 Këshilla Jete që do ta Ndryshojnë Mënyrën si i Shikoni Gjërat e Zakonshme

©shutterstock

Këshillat për problemet e jetës së përditshme janë gjithmonë të dobishme. Njerëzit grumbullojnë aq shumë përvojë në bërjen e gjërave sa më të thjeshta dhe më të komplikuara, dhe kur i kalojnë, ato mund të ndihmojnë kaq shumë për të na e bërë jetën më të lehtë.

Këtu janë 20 nga këshillat e domosdoshme dhe të dobishme për jetën, për të siguruar që problemet e lodhshme të çdo dite të mos e prishin humorin tuaj!

Ta bëjmë mishin edhe më të shijshëm

© moyblog

Disa nga pjatat më të shijshme atje mund të bëhen me mish të grirë. Por nëse e marinoni ndërsa është në frigorifer edhe sikur vetëm pak, do të shijojë shumë më shumë!

Shërimi i një dhimbje fyti

© healthlady

Nëse pini qumësht të nxehtë me kardamom, atëherë çdo inflamacion dhe dhimbje në fyt do të zhduket shumë më shpejt.

Ndezja e zjarrit me lehtësi

© flipboard

Nëse keni nevojë të ndizni shpejt një zjarr kampi, thjesht mbani mend se mund të përdorni patatina. Ato digjen më mirë se çdo lëng më i lehtë i prodhuar posaçërisht, dhe punojnë edhe kur druri i zjarrit është i lagësht!

Qetësoni veten shpejt

© pinterest

Nëse duhet të qetësoheni shumë shpejt, shtypni në pjesën e lëkurës midis hundës dhe buzëve, duke përdorur gishtin e madh, për tre sekonda. Kjo mund të ndihmojë edhe nëse mendoni se keni një avari nervore!

Skuqja e patateve më shpejt

© healingthebody

Patatet do të skuqen më shpejt nëse shtoni pak gjalpë në tigan.

Kontrolloni se sa e freskët është një vezë

© daliulian

Kjo është e lehtë – nëse hidhni një vezë në pak ujë të ftohtë në mënyrë që të zhyten plotësisht, një vezë e freskët do të fundoset në fund. Ato që janë jo të freskëta do të notojnë në sipërfaqe.

Zëvendësimi i bananeve me vezë në pjekje

© allremedies

Ju mund të zëvendësoni vezët me banane kur bëni brumin për biskota ose një byrek. Gjysma e një bananeje është afërsisht e barabartë me një vezë.

Heqja e një njollë zami nga qelqi

© dailyhealthandbeautytips

Heqja e një njollës së zamit nga qelqi mund të bëhet duke përdorur vaj të zakonshëm shtëpiak. Thjesht lyeni pak vaj në zonën e prekur, lëreni për dhjetë minuta, pastaj fshijeni me një peshqir letre.

Zierja e fasules më shpejt

© onmed

Keni harruar të njomni fasulet apo bizelet? Ziejeni ato në ujë të patretur, duke shtuar një lugë gjelle ujë të ftohtë çdo 7-10 minuta. Në këtë mënyrë ato do të jenë gati pas pak.

Si të pastroni një njollë boje në veshje

© wikihow

Acetoni do të ndihmojë në këtë problem. Duhet të fshihet në zonën e prekur, pastaj ta fërkoni me ujë amionakor.

Çfarë duhet të bëni me një vezë të plasaritur

© pinterest

Në fakt mund ta përdorni akoma një vezë të thyer. Thjesht vlojeni atë si normalisht, dhe pastaj mund të përdoret për sallata ose sanduiçe.

Tharja e këpucëve shpejt

© jetwithkids

Truku këtu është përdorimi i kripës. Nxeheni në tigan, spërkateni brenda një çorapi, dhe më pas vendosni çorapin brenda këpucëve të lagura. Nëse lagështia nuk zhduket në një kohë të caktuar, thjesht vendosni një çorap të ri. Këpucët tuaja do të jenë të thata në një kohë shumë të shkurtër!

Zierja e qumështit më shpejt

© bilder.4ever

Qumështi është i garantuar të vlojë më shpejt nëse shtoni një majë luge sheqeri.

Një mënyrë e thjeshtë për të grirë djathë

© victorinoxshop

Para se të filloni të provoni të grini pak djathë të fortë, njomni pak vaj perimesh në rende. Djathi nuk do të ngjitet së bashku, dhe rendeja vetë bëhet më e lehtë për t’u larë!

Të heqni qafe aromat e pakëndshme në kuzhinë

© simplycleanhome

Është e thjeshtë të heqësh qafe aromat e këqija në kuzhinë. Derdhni një lugë gjelle uthull të zakonshëm në një tigan dhe lëreni të nxehet derisa të avullojë.

Ripërdorimi i një limoni të tharë

© hdwallpapers

Një limon i cili po fillon të thahet mund të rikthehet në shkallën e tij të mëparshme të freskisë me lehtësi. Thjesht lëreni atë në një tas me ujë për disa orë.

Për këpucët e reja

© hercampus

Është një truk vërtet dinak për t’i thyer këpucët në të reja. Vendosni një palë çorape të trasha, dhe pastaj futini këpucët në këmbët tuaja. Ndërsa i vishni në këtë mënyrë, ngrohni këpucët me tharëse flokësh për rreth 10 minuta.

Largimi i dhimbjes së kokës

© flickr

Ju mund të lehtësoni një dhimbje koke nëse fërkoni një pjesë të limonit në ballin tuaj. Kjo tingëllon e çmendur, por na beso, aroma e agrumeve mund të të qetësojë vërtet!

Mblidhni copa qelqi të thyer

© deti.mail

Ju mund të mbledhni madje edhe copat më të vogla të qelqit të thyer duke përdorur plastelinë.

Mbroni smartphone-in tuaj

Ekrani i smartphone-it tuaj mund të gërvishtet shumë shpejt nëse nuk vendosni xham mbrojtës. Vendosni pak pastë dhëmbësh në një leckë, pastaj fërkojeni me kujdes për çdo gërvishtje. Hiqni çdo pastë dhëmbësh të mbetur dhe fshini ekranin me një copë të thatë.