20 Veshjet më të Bukura të Nuseve nga e Gjithë Bota që do t’ju Mrekullojnë

Një fustan i bardhë martese, një vello dhe një buqetë martesore – në ditët e sotme, këto janë një pjesë integrale e një martese pothuajse kudo në botë. Përkundër kësaj, ka disa çifte që zgjedhin një pamje më tradicionale të dasmës së tyre.

Ne kemi përgatitur një përmbledhje të veshjeve unike dhe tradicionale të dasmës nga pjesë të ndryshme të botës që me siguri do t’ju lenë pa frymë.

Një nuse në Jemen zakonisht vesh një fustan ceremonial të artë me shumë bizhuteri tradicionale ari dhe argjendi tradicionale.

© baleqeesofsheba / tumblr

Nuset japoneze shpesh veshin një kimono të bardhë të pastër e cila qëndron për pastërtinë dhe vajzën.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Beautiful Japanese Wedding (@beautifuljapanesewedding) in data:

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Beautiful Japanese Wedding (@beautifuljapanesewedding) in data:

Nuset e Kinnaurit (nga rajoni i Kashmirit) zakonisht mbajnë një vello të bërë nga zinxhirë argjendi, varëse të mëdha dhe kuti të vogla me hajmali.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da P H A Y U L K I N N A U R (@phayul_kinnaur) in data:

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Neenayyc (@neenahardman) in data:

Në Kazakistan, një nuse tradicionalisht ka kokë një veshje martese të quajtur “saukele”, duke simbolizuar fillimin e një jete të re si bashkëshorte e ligjshme.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Мадина Садвакасова (@sadvakasovamadina) in data:

Nuset mongoliane vishen me një fustan model të quajtur “deel” që është veshur për shekuj me rradhë nga mongolët në Azinë Qendrore.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da 悟能 (@lvguoxu) in data:

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da 特日坤 (@terikun55) in data:

Nuset në Kenia veshin një jakë të rëndë me xhevahire, një copë prej tyre për kokën byzylykë dhe rreth 20 varëse individuale.

© Carol Beckwith and Angela Fisher / National Geographic

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Molly Hagan (@mollybethhagan) in data:

Në Norvegji, rroba tradicionale e dasmës njihet si “bunad” – ka detaje argjendi që shmangin shpirtrat e këqij.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Adani Mulyawati (@adanimlywt) in data:

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Kirana Srianjani Novandy (@kiranasantoso) in data:

Veshja tradicionale e dasmës së Afrikës së Jugut përfshin një kapelë për kokën e nuses të quajtur “inkehli” dhe varëse shumëngjyrëshe me rruaza dhe rrathë.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Ika Khoza (@bontlebride) in data:

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Ika Khoza (@bontlebride) in data:

Nuset në Turkmenistan mbulohen nga koka deri te këmbët në kapele dhe mantele që largojnë shpirtrat e këqij dhe veprojnë si amuletë.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da @top_turkmens in data:

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da @top_turkmens in data:

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da @top_turkmens in data:

Në Tibet, një dhëndër i jep nuses së tij një fustan të dasmës dhe një bizhuteri që vendoset në kokë, bizhuteri argjendi për t’u bashkuar me gërshetat e saj ose një amulet me një statujë të vogël metali të Budës.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da KND FOTOS (@kndfotos) in data:

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da connielim (@connielimphoto) in data:

Nuset në Osetia veshin një fustan me mëngë të gjata, modele në pëlhurë dhe një rrip metalik në bel të njohur si një talisman.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Ирыстон 🌄Осетия Единая (@ossetians) in data:

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Ирыстон 🌄Осетия Единая (@ossetians) in data:

Në Korenë e Jugut, nuset mbajnë “hanbok”, një veshje tradicionale me ngjyra të ndritshme dhe linja të thjeshta që përfaqësojnë të traditës mijëravjeçare.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da The Bridal Visions (@the.bridal.visions) in data:

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da André-Philippe (@lebeauandre) in data:

Veshjet cilindrike të kokës së nuses rumune besoheshin t’i mbronin nga forcat e këqija.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Remus Tiplea (@remustiplea) in data:

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Remus Tiplea (@remustiplea) in data:

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Anca Cernoschi (@anca.cernoschi) in data:

Nuset në rajonin e Gorës (mes Kosovës dhe Maqedonisë) i pikturojnë fytyrat e tyre për të shmangur fatin e keq.

© Nita Zeqiri / National Geographic

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Nefertara (@nefertara_) in data:

Nuset indiane zgjedhin një sari të gjallë që reflekton rajonin e tyre të origjinës dhe i kanë duart e tyre të stolisura me modele me këna.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da MaharaniWeddings.com (@maharaniweddings) in data:

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da WeddingWire India (@weddingwireindia) in data:

Veshja e dasmës etiopiane përfshin kurora prej kadifeje me ngjyrë të errët dhe rrobat të purpurta dhe prej ari.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Annania (@kingofthefall_._) in data:

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da #Habeshaweddings (@habeshaweddings) in data:

Nuset në Eritrea vishen me një copë koke që historikisht kishte për qëllim të fshehte fytyrën e tyre nga mysafirët.

© Carol Beckwith and Angela Fisher / National Geographic

Në Sri Lanka, një nuse ka një Nalalpata e cila është një bizhuteri e veçantë që duhet të vendoset në mes të ballit nga nëna e nuses si një simbol i përjetësisë.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Dulgee Creations (@dulgee_creations) in data:

Një nuse në Kinë vesh qipao, një fustan mëndafshi i kuq që simbolizon fat dhe pasuri.

© fatman2021 / imgur

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da DVLOP ART STUDIO (@dvlop_art_studio) in data:

Veshja ukrainase martesore zakonisht përfshin një veshje të qëndisur me modele me lule dhe ngjyra të ndritshme që lidhen me rininë dhe bukurinë.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Синій Льон (@siniylyon) in data:

Kurora dhe stolitë të tjera të flokëve të bëra me lule dhe bimë janë një pjesë thelbësore e shumë dasmave tradicionale polake.

© IMadeYouDoAThing / imgur

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Folklórny súbor Partizán (@fs_partizan) in data:

A do të preferonit personalisht një fustan të bardhë në vend të një veshje tradicionale dasme apo anasjelltas? Cilat janë veshjet tuaja të preferuara të dasmës në mbarë botën? Mos hezitoni të ndani mendimet tuaja me ne në komentet e mëposhtme!