20 Vetë Zbuluan Shenjat e Një Restoranti që Nuk e Meriton të Uleni

©Edvard Nalbantjan/shutterstock, ©wxin/shutterstock

Drejtimi i një biznesi ushqimor kërkon ndjekjen e rreptë të një liste të gjatë rregullash dhe rregulloresh, veçanërisht pasi ajo përfshin shëndetin e njerëzve.

Por ndonjëherë, ne nuk e dimë vërtet se çfarë po ndodh pas dyerve të mbyllura të kuzhinës së tyre. Dhe, si klientë që paguajmë, ne meritojmë të marrim vlerën e parave tona duke ngrënë ushqim të mirë dhe të pastër.

Për fat të mirë, disa njerëz na iluminuan duke ndarë disa nga shenjat paralajmëruese për të cilat ne duhet të kemi kujdes në restorante dhe ne përpiluam 20 nga këshillat e tyre më të mira. Ne gjithashtu hodhëm disa pikë bonus që përshkruajnë se cilët janë disa nga flamujt e gjelbër.

Unë nuk jam kuzhinier, por kam punuar shumë në industrinë ushqimore. Tapeti është një flamur i kuq. Po, nuk rrëshqet, por është një nga gjërat më të neveritshme që kam parë ndonjëherë. Pashë një restorant që e ngriti atë kur e rimodeluan (dhe vendosën më shumë tapete). Pastrimi me fshesë me korrent ndodh shumë rrallë, dhe e di që ata kurrë, kurrë nuk e lajnë / Reddit

Kur shefi im (pronari) priste njerëzit dhe ata i ankoheshin për pritjen prej një ore të shtunën mbrëma në orën 19:00 dhe më pas kërcënonin se do të largoheshin, ai u thoshte gjithmonë: “Nëse restoranti që zgjidhni nuk ju lë dukë pritur të shtunën në mbrëmje, ju mund të mos dëshironi të hani atje.” newgrl / Reddit

Nëse përgjigja e përsonit që po ju shërben ndaj pyetjes, “Si është [artikulli]?” duket e pasinqertë, ky është një flamur i madh i kuq. Ne e dimë se çfarë ndodh në kuzhinë, ne i dimë ankesat dhe ne e dimë se cilët artikuj duhet të theksojmë kur i dorëzojmë ato. Personat nga personeli që ndalojnë ose duken se besdisen me këtë pyetje në përgjithësi nënkuptojnë një menu plot me gjëra që nuk do t’i hanim, qoftë edhe si vakt falas.
Një shenjë e mirë është kur shërbyesit rrinë dhe hanë në restorant pas ndërrimit të turnit. Në përgjithësi, ne marrim një zbritje, por jo ushqim falas – nëse po shpenzojmë edhe bakshishet tona për atë vakt, ia vlen. kjimbro / Reddit

Gjëja e parë që na thanë në shkollën e kuzhinës kur po mësonim rregullat bazë për standardet e sigurisë ushqimore ishte – Nëse hyni në një restorant me ushqim deti dhe nuhatni erë peshk, largohuni. XxcontaminatexX / Reddit

Nëse punonjësit përpiqen të përdorin “cilësinë e ushqimit” si një justifikim për t’ju penguar të dërgoni diçka të papjekur përsëri në kuzhinë, thjesht largohuni. Do të thotë se ata kanë një kuzhinier që nuk mund të përballojë kritikat. / Reddit

Nëse është një restorant i vogël dhe ata kanë një rezervuar që mban ushqim deti të gjallë – por nuk e pastrojnë atë – ai vend padyshim do t’ju japë një rast brutal të helmimit nga ushqimi. / Reddit

Pyetni se ku i marrin midhjet. Nëse ata nuk e dinë, ju nuk i dëshironi. Kjo funksionon për shumicën e pjatave me ushqim deti. heroesforsale / Reddit

Unë gjithmonë shikoj se si stafi ndërvepron me njëri-tjetrin. Nëse të gjithë duket se kënaqen duke qenë atje dhe koordinohen mirë, zakonisht kjo ndodh sepse gjithçka shkon mirë dhe ata kanë një sistem të mirë – që do të thotë se ata e dinë se çfarë po bëjnë dhe ju mund të prisni ushqim të mirë. Kështu është gjithmonë për restorantet më të vogla, të drejtuara nga familjarë që frekuentoj gjithsesi, të cilat besoj se kanë gjithmonë ushqimin më të mirë. ruizpancho / Reddit

Një biftek prej 4 dollarësh nuk është një biftek i mirë. InuMiroLover / Reddit

Kur menutë janë super të pista dhe nuk pastrohen kurrë, kjo do të thotë se gjithçka është super e ndotur dhe nuk pastrohet kurrë. SoMuchB*Këtu / Reddit

Një flamur i kuq është fotografitë e ushqimeve në menu që nuk janë nga restoranti për të shkarkuara në internet.PanicAtTheMetro / Reddit

Unë kam një anëtar të familjes që ka punuar në restorante të shumta të ndryshme dhe ata gjithmonë më këshillojnë që të mos pi kurrë pije me akull, sepse shumë vende nuk i mbajnë të pastra makinat e tyre të akullit. Shpesh neglizhohet në krahasim me pajisjet e tjera të kuzhinës. AllyMarie93 / Reddit

Unë pastroj sistemet e shkarkimit të kuzhinës. Nëse hyni në një restorant dhe ndjeni erë yndyre – dilni jashtë. Kjo do të thotë se vendi nuk është i pastër. Nga sistemi i shkarkimit te pajisjet e gatimit. Ne pastrojmë disa vende ku yndyra rrjedh nga aspiratorët në sipërfaqet e gatimit. / Reddit

Nëse shihni ndonjë ushqim që del i çrregullt dhe ka salcë në të gjithë buzën e pjatës, ka të ngjarë që kuzhinierët nuk po bëjnë shumë përpjekje në vaktet e tyre dhe ato nuk do të jenë shumë të mira. Të gjithë shefat e kuzhinës në punën time e shohin kaq të rëndësishme që gjithçka të paraqitet mirë, dhe unë jam dakord. oliviab****y / Reddit

Kontrolloni takëmet tuaja sepse shumica e tyre mezi lahen. Fërkohen, spërkaten me ujë dhe futen në pjatalarëse. Më pas është menduar të lustrohet me ujë të nxehtë para se të sillen në tavolinë, dhe këtu e kontrollojmë në të vërtetë për grimcat e mbetura. Nëse takëmet juaja nuk shkëlqejnë, shanset janë që stafi nuk po e kryen punën e tij siç duhet. Përdorues i panjohur / Reddit

Unë gatuaj në një restorant elegant dhe të rastësishëm. Nëse ushqimi juaj është jashtë mase i shpejtë, kjo është ndoshta diçka për t’u shqetësuar. Unë po flas për një hyrje, porosi dhe shërbim për rreth 10 minuta. Kjo zakonisht do të thotë se është gatuar tashmë, dhe ata thjesht duhet ta ngrohin atë. CrossFox42 / Reddit

Unë kam qenë shef kuzhine për 4 vjet. Sinqerisht, nëse jeni ndonjëherë kurioz, dilni pranë derës së pasme ose koshave të plehrave. Nëse është një restorant i mirë, do të duket si një zonë e zakonshme koshi plehrash nga dera e pasme. Nëse është diku ku nuk duhet të hani, do të duket si një zonë fatkeqësie. Kuzhinierët që nuk mund të qëndrojnë në kuzhinë nuk mund të vazhdojnë me thyerjen e kutive dhe nxjerrjen e mbeturinave, kështu që ata thjesht hedhin gjëra jashtë dhe merren me to më vonë. Një zonë e çrregullt e jashtme është një reflektim i një kuzhine të drejtuar keq brenda. liberty285code6 / Reddit

Nëse ka kuzhina të ndryshme në të njëjtën menu, zakonisht do të thotë se nuk do të jetë e mirë. Nuk besoj se njerëzit mund të bëjnë ushqim japonez dhe italian në të njëjtën kuzhinë. Emmsw / Reddit

Nëse frekuentoni një restorant bufe, kini parasysh se si stafi i zëvendëson tabakatë. Pasi ushqimi është vënë nën llambat e nxehtësisë ose në një tryezë me avull, ai është i ekspozuar ndaj një diapazoni të temperaturës që lejon rritjen e baktereve. Ka një periudhë kohe kur ushqimi lejohet të jetë në këtë interval të temperaturës përpara se gjërat të prishen. DHE, pasi të kenë kaluar kohë të ekspozuar, nuk mund të lejohet të vendoset në një tabaka të re. Kjo shkakton kontaminim të kryqëzuar dhe kështu njerëzit sëmuren.
Pra, nëse shihni personelin që nxjerr tabaka të reja që zëvendësojnë PLOTËSISHT tabakanë aktuale dhe hedhin të vjetrat, është në rregull. POR, nëse shihni personelin që e zëvendëson tabakanë dhe më pas hedh ose përzien në përmbajtjen e tabakasë së mëparshme, largohuni. 2008 JeepDad / Reddit

Komentet ku pronari po debaton me recensuesin. Pashë një argument në Yelp ku një zonjë u ankua se takëmi i saj ishte i mykur dhe u dha atyre 1 yll. Ndonëse ishte super e padrejtë të jepte vetëm një yll për diçka që nuk ishte në dorë të kuzhinierit, pronari u fut të komentonte me të dhe ata filluan të ziheshin në Facebook. Pronarët që janë të gatshëm t’u bërtasin klientëve që po shpenzojnë paratë e tyre me ta, ka të ngjarë të trajtojnë stafin e tyre njësoj ose më keq. Kjo do të thotë që punonjësit ose janë të inatosur ose qarkullimi është i lartë dhe askush nuk është i trajnuar mirë. / Reddit

Këtu janë disa flamuj jeshil të restorantit për t’u kërkuar

Nëse kuzhina ka dritare të mëdha në të cilat mund të shihni, ose ka gatim në stil të hapur, zakonisht do të thotë që të gjithë janë krenarë që janë të ekspozuar para publikut dhe se nuk janë duke e pjekur me mikrovalë çdo vakt. motomouth3 / Reddit

©shutterstock

Një restorant që dekurajon dhënien e bakshishit dhe i paguan stafit të tyre një pagë të mirë është një flamur jeshil. Nëse doni shërbim të ndyrë, shkoni në një vend që ka 2 kamerierë për 20 tavolina dhe një kuzhinier. Nëse shkoni në një vend që ka staf siç duhet dhe paguan mirë, do të kaloni një kohë të mirë. Sam_Paige25 / Reddit

Është një flamur jeshil nëse hyn dhe menjëherë nuhat ushqimin e sapo gatuar. Shumë restorante as nuk lëshojnë erë, sepse disa nga ushqimet që ofrojnë janë të ngrira. _Lismoon_ / Reddit

Personalisht, restorantet më të mira dhe më autentike priren të jenë në pronësi të familjes ose të kenë disa prekje personale që pasqyrojnë kulturën. Vendet me pamje të vërtetë gjenerike zakonisht nuk janë aq të mira. Përdorues i panjohur / Reddit