24 Gjëra që Vërtetojnë se Japoninë Nuk e Kapim Më…

Disa vende jetojnë në izolim dhe zhvillohen sipas rregullave dhe normave të tyre. Kështu, disa nga gjërat e tyre normale dhe rutinë mund të duken vërtet të çuditshme për ne.

Një nga këto vende është Japonia. Njerëzit japonezë përqendrohen në shpikjen e teknologjive të reja moderne, duke e bërë jetën e tyre sa më të rehatshme dhe duke qenë në harmoni me natyrën.

Ju do të zbuloni kaq shumë gjëra të mahnitshme për të: ngrirjen e qeskave të ftohta të përdorura në vend të trajtuesve të etheve, pilula sode për pjekje që deklorinojnë ujin, ose pilulat kolagjenit për ata që duan të duken të rinj dhe të shëndetshëm.

Ne ju ftojmë për të zbuluar disa shpikje dhe zgjidhje nga Japonia.

Braille në krye të kanaçeve

Në Japoni, ka të presuar gjuhën e shkruar të të verbërve në krye të kanaçave të pijeve. Është një tjetër gjë që dëshmon se njerëzit në japoni kujdesen për njëri-tjetrin si askush tjetër në botë.

Çorape të thurura për këmbët e karrigeve

© laurelinegalliot / instagram

Ata mbrojnë dyshemenë nga gërvishtjet dhe parandalojnë tingujt e pakëndshëm. Në shumë shtëpi, katet janë prej druri dhe është me të vërtetë e rëndësishme për t’i mbajtur ato në gjendje të mirë.

Qumështi i vërtetë mund të gjendet me lehtësi me ndihmën e një shënimi të vogël të dhëmbëzuar në një ambalazh.

© charlottewolfdenmark / instagram © kishimotonaoko / instagram

 

Ky paketim u krijua sidomos për fëmijët, njerëzit me dëmtime të shikimit dhe njerëzit analfabetë. Shkrimi i ndihmon ata të dallojnë qumështin e vërtetë nga produktet e qumështit.

3.5 oz e qumështit të vërtetë përmban 3.5 gr yndyre dhe në Japoni qumështi me yndyrë të ulët konsiderohet të jetë produkt i qumështit.

Dyert e pasme të taksive hapen automatikisht.

© Dani Oliver / flickr

Kjo teknologji u zbatua në vitin 1964, para ndeshjeve olimpike verore në Japoni. Qeveria donte të tregonte mikpritjen e tyre. Meqë ra fjala, është me të vërtetë e përshtatshme nëse mbani çanta të rënda – as ju dhe as shoferi nuk duhet të hapin derën.

Qeska të ftohta që ndihmojnë për ethet ose valët e të nxehtit të verës dhe ngrohëse për dimër.

© lianmom / instagram © ashleyuin / instagram

Në vend që të përdorin ilaçe për trajtimin e etheve, njerëzit japonezë përdorin aparate ftohëse që janë të padëmshme, madje edhe për foshnjat. Sapo qeska prek lëkurën, shfaqen disa reagime dhe ju ndjeni të ftohtë. Efekti zakonisht zgjat 8 orë.

Në verë, njerëzit përdorin qeska të ftohta që, në raste të tjera, aplikihen në plagë dhe lëndime. Ju vetëm duhet të shkundni qeskën dhe ajo ftohet brenda pak sekondave. Efekti zgjat nga 15 minuta deri në një orë e gjysmë, në varësi të madhësisë së qeskës.

Në dimër, gjithashtu përdoren aparate për ngrohje. Ju duhet të hapni paketimin, të ngjitni një jastëk në veshjen tuaj (si rregull, njerëzit i vendosin në xhepa, në këpucë, ose nën xhinse) dhe të shijoni nxehtësinë e saj prej 29-40.5° C .

Një pemë Krishtlindje që mund të instalohet në një sekondë

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Joseph (@tired_and_determined) in data:

Kjo pemë është një zgjidhje e mrekullueshme në qoftë se jeni kundër prerjes së pemëve të Krishtlindjeve ose kohës së shpenzuar duke ndërtuar një të rreme. Kjo pemë mund të instalohet lehtë dhe të ruhet.

Të brendshme njëpërdorimshme dhe letra të lagura aromatike nëse ju duhet të kaloni natën në zyrë

© oribayashi.sho / instagram © chiii_145cm / instagram

Këto produkte janë të vetmet që ju nevojiten nëse punoni shumë: mund të kaloni një natë të rehatshme në zyrë. Ato janë gjithashtu të shkëlqyera për udhëtarët dhe për ata që duan të qëndrojnë në shtëpinë e mikut të tyre.

Pecetat zakonisht përdoren kur doni të freskoheni për shpejt, por nuk dëshironi të shpenzoni shumë kohë ose të bëni dush. Në Japoni, njerëzit me të vërtetë kujdesen për burimet ujore.

Kuti gjigante për makarona

© dream_market / instagram

2,000 kcal janë pothuajse kaloritë e një dite. Ky produkt është gjithashtu për ata që punojnë shumë. Njerëzit japonezë nuk e hanë këtë lloj ushqimi çdo ditë. Për më tepër, zakonisht shërbehet me perime, peshk, mish ose ushqim deti.

Ju duhet të dëshmoni në polici se keni një vend të lirë parkimi me qëllim që të blini një makinë.

© chrisaustin_12 / instagram

Ky rregull redukton sasinë e makinave që janë në rrugë. Në Japoni, sistemi i transportit publik është i zhvilluar, kështu që makina personale nuk është një domosdoshmëri.

Çamçakëz me efekt anti-plakje

© thisissojapan / instagram

Prodhuesi i këtij produkti pohon se përmban një sasi të madhe të kolagjenit dhe acidit hialuronik dhe ka një ndikim të konsiderueshëm në lëkurë. Çamçakëzat janë gjithashtu shumë të popullarizuar: nëse i konsumoni ato çdo ditë, ato mbrojnë lëkurën tuaj nga rrezatimi UV dhe e bëjnë lëkurën tuaj të duket me e re dhe e shëndetshme.

Kur koha është e mirë, njerëzit nxjerrin jashtë dyshekët e tyre për të parandaluar mykun

© joan_pahisa / instagram

Nëse dëshironi të jeni të shëndetshëm, është e rekomanduar që ju të nxjerrni dyshekët tuaj në ajër të pastër, herë pas here. Ajri i freskët bën që dyshekëve dhe jorganeve t’u vijë sërish erë e mirë dhe vret bakteret e dëmshme.

Para se të vijë dimri, degët e pemëve të vjetra lidhen për t’i mbrojtur nga bora e rëndë

 

Topa shajak në vend të freskuesit e ajrit

© koncent.jp

Këto topa janë shpuar me një shkop të ngjyrosur në vajra esenciale natyrale. Sa më shumë ta tërheqni nga një tub, aq më e fortë është aroma. Ju gjithashtu mund ta mbani me vete. Çdo top është punuar me dorë dhe është bërë nga leshi. Këto aromatizues kanë zëvendësuar gradualisht freskuesit e zakonshëm të ajrit.

Ndalesa e transportit publik është e ruajtur nga rruga.

© ryusons / instagram

Këto ekrane qelqi mbrojnë njerëzit nga papastërtitë dhe reduktojnë zhurmat e makinës. Përveç kësaj, ekrani ju lejon të shihni si rrugën ashtu edhe orarin e autobusit.

Në vjeshtë, njerëzit hanë gjethe panje të pjekura, në pranverë hanë lule qershie me sheqer dhe hanë lotus gjatë gjithë vitit.

© giu8gi / instagram © amazon

Në Japoni, stinët po ndryshojnë vazhdimisht dhe secila prej tyre është e lidhur me një besim ose një traditë që është e lidhur me një bimë ose një pemë. Gjatë periudhave të caktuara kohore, njerëzit i japin njëri-tjetrit luledielli ose hurma. Këto dhe shumë produkte të tjera të pazakonshme mund të konsumohen.

© leo_ma_ma / instagram © hisoanju / instagram

Ka disa mënyra për të ngrënë sakura. Gjethet e saj përdoren si mbështjellëse për ëmbëlsirë, petalet përdoren për të bërë çaj, dhe lulet e sakurës kthehen në trajtime të mrekullueshme.

Në vjeshtë, njerëzit “korrin” gjethet e panjeve, i fryjnë ato në bukëpjekëse të rrumbullakëta dhe i shesin ato në rrugë. Por ne mendojmë se pjata më e habitshme është rrënjët e zambakut të ujit që konsiderohen si perime. Ata mund të jenë të ziera, të skuqura, madje të mbushura me paste miso, mustardë dhe mjaltë.

Makinat për shitjen e dhomave të hotelit

© David Lisbona / flickr

Konsumatorët kanë mundësinë për të hyrë në dhomat e tyre sa herë që kanë nevojë për to dhe recepsionistja nuk merret me pagesat. Fillimisht, këto makineri u instaluan në hotele takimesh, por sot, ato përdoren në shumë bujtina, hotele kapsulë dhe hotele të lira.

Një furçë dhëmbësh gjigande për pastrimin e shtëpisë

© kukka_meri / instagram

A keni dëgjuar ndonjëherë për një sfungjer melamine që heq të gjitha njollat pa ndonjë detergjent?

Tani imagjinoni se është vetëm një nga vrimat bashkangjitur në një pajisje që funksionon si një furçë dhëmbësh elektrike, që bën rreth 8,000 rrotullime në minutë. Nuk ju duhet të bëni ndonjë përpjekje tjetër, për vetëm të fshini butësisht njollën derisa ajo të zhduket.

Meqë ra fjala, do të ju duhet vetëm një sapun dhe është e zgjidhur.

Mund të ketë më shumë se 24 orë

© flaviana_facchini / instagram

Orari tregon orarin e punës së këtij vendi.

Prindërit blejnë lodra të sigurta dhe ekologjikisht të pastra në vend të atyre plastike dhe potencialisht toksike.

© em_krajewska / instagram © honeybeetoysdistribution / instagram

Shkumësat me ngjyra për të vizatuar janë mjetet e para me të cilët fëmijët mund të vizatojnë. Ata janë bërë nga dylli i sojeve, të ngjyrosura me pigmente natyrore dhe të sigurt për fëmijët 2 vjeç e lart. Këto shkumësa nuk shkërmoqen, nuk lënë njolla në veshje dhe nuk thyhen nëse ju bien.

Për më tepër, ata ndihmojnë fëmijët të zhvillojnë aftësitë e tyre të shkëlqyera motorike dhe u mësojnë atyre të mbajnë mjetet e shkrimit.

Seti i ndërtimit është i bërë prej druri, jo prej plastike. Blloqet japoneze, janë të bëra prej druri dhe nuk përmbajnë zam ose bojë. Ata janë ekologjikisht të pastër dhe të padëmshëm.

Çadrat e lagura vendosen në qese të veçanta që thithin lagështinë.

© kajikajiplus / instagram

Në të kaluarën, njerëzit japonezë përdornin qese plastike, por sot, ata preferojnë ato që mund të ripërdoren që të thajnë çadrat e tyre brenda pak minutash.

Letër higjienike dhe informacione të shtypura në të për ata që duan të kalojnë pak kohë në tualet.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Дневники Гейши (@olga_danshyna) in data:

Nëse merrni pjesë në një program të shpërndarjes së letrës së mbetur, ju merrni letra higjienike falas çdo muaj.

Disa kompani janë të interesuara për riciklimin dhe printimin e gjuhës angleze në letër higjienike. Ata gjithashtu shtypin rekomandime për ata që duan të ngjiten në malin Fuji, në mënyrë që të kenë diçka për të lexuar ndërsa kalojnë kohë në tualet.

Xhaketa me shirita në shpatulla

© jacketstrap / instagram © jacketstrap / instagram

Nëse doni të hiqni xhaketën tuaj gjatë blerjes në dimër, ju duhet vetëm të hiqni mëngët: xhaketa juaj do të kthehet në një çantë shpine të pazakontë dhe nuk do të keni nevojë për ta mbajtur atë në duar.

Vrima të kokës së dushit me tableta që heqin klorin nga uji dhe e kthejnë shtëpinë tuaj në një spa.

© izumikimoto / instagram

Këto tableta janë të përbëra nga sode buke dhe acid limoni dhe ato përdoren për të hequr klorin që gjendet në ujë: ju duhet vetëm të vendosni disa pilula në vaskën tuaj. Pas kësaj, flokët dhe lëkura do të bëhen më të shëndetshme.

Ekziston edhe një vrimë e veçantë në dush që shndërrohet në një filtër: ndërsa filtrimi përmes një tabletë e bën ujin të pastër, ju krijoni një spa në shtëpi për lëkurën dhe flokët.

Vaska që fryhen dhe jastekë për fëmijët

© swimava_korea / instagram © swimava_korea / instagram

Ju mund të merrni një vaskë që fryhet në vend të asaj plastike dhe janë mjaft të lira, ruhen me lehtësi dhe bebet qëndrojnë rehat në to.

Ja një tjetër mendim: një jastëk që mbushet me ajër për qafën që ju lejon të lani fëmijën tuaj në një vaskë të zakonshme.

Cili fakt ju pëlqen më shumë? A ka ndonjë gjë që mendoni se është e padobishme?