6 Arsye Pse Nuk Duhet t’i Lini Flokët Tuaj të Zgjidhur Gjatë Gjumit

©Depositphotos.com

Flokët tuaj kanë nevojë për gjumë bukurie po aq sa lëkura juaj.

Dhe ndërsa ne investojmë shumë kohë dhe përpjekje në kujdesin e duhur për lëkurën tonë para se të shkojmë në shtrat, flokët tanë meritojnë të njëjtën vëmendje.

Ndoshta nuk e keni kuptuar, por fjetja me flokët e zgjidhur mund të shkaktojë më shumë dëm sesa thjesht një pamje çrregullt në krevat në mëngjes.

Ne vendosëm të shohim më nga afër se si mund të ndikojë në flokët tuaja gjumi me flokë të lëshuar. Dhe kemi mbledhur disa truke që ju mund t’i shikoni në seksionin e bonusit.

Ju mund të zgjoheni me flokë të ngatërruar.

©Depositphotos.com

Kur uleni për gjumë, flokët tuaj ka të ngjarë të gatërrohenn. Kjo ndodh për shkak të fërkimit që ndodh kur flokët tuaj fërkohen me jastëkun. Jo vetëm që do të bëjë që të zgjoheni me flokë të çrregullt, por ky dëmtim i përsëritur përfundimisht mund të dobësojë flokët tuaja.

Mund të ju krijohen puçrra.

© Shutterstock.com

Nëse keni një lëkurë të ndjeshme, të prirur për puçrra është një ide e mirë që flokët tuaj të mos ju prekin në fytyrë. Produktet e stilimit dhe kondicionerët që grumbullohen në flokët tuaj mund të futen në lëkurën tuaj gjatë natës dhe t’i bllokojnë poret.

Kjo, nga ana tjetër, mund të çojë në shpërthime dhe të shkaktojë acarim të lëkurës. Në fakt, njerëzit me flokë të gjatë madje mund të kenë puçrra në shpinë, dhe mbajtja e flokëve nga fytyra gjatë gjumit mund të ndihmojë në parandalimin e disa kushteve të lëkurës.

Mund të sabotojë rritjen e flokëve tuaj.

Kur flokët tuaj ngatërrohen, kjo do të thotë që kutikula e tyre ngrihet dhe qëndron e hapur. Flokët e dëmtuar rriten ngadalë dhe nëse po ëndërroni flokë të gjatë dhe thjesht nuk mund t’i bëni fijet tuaja të kalojnë një pikë të caktuar, sigurohuni që t’i mbroni ndërsa jeni duke fjetur.

Flokët tuaj mund të ngatërrohen

© Depositphotos.com©Depositphotos.com

Ju mund të mendoni se keni provuar çdo produkt stilimi të mundshëm për të zbutur flokët tuaj të djegur, por diçka aq e thjeshtë sa të lini flokët zgjidhur kur flini mund të bëjë që flokët tuaj të humbasin përmbajtjen e lagështisë. Jastëku juaj mund të jetë përgjegjës për flokët tuaj të djegur, sepse sa më shumë fërkime të krijojnë kundër flokëve tuaj, aq më shumë lagështi avullohet prej tyre.

Mund të shkaktojë ndarje të majave

© Shutterstock.com

Skajet e ndara nuk janë vetëm të bezdisshme, por nëse keni shumë prej tyre në të gjithë flokët tuaj, kjo mund ta bëjë modelin tuaj të duket jo i rregullt dhe i paqartë. Nëse nuk i lidhni flokët para se të shkoni në shtrat, të gjitha hedhjet dhe kthimet gjatë natës mund të dëmtojnë flokët tuaj, duke shkaktuar thyerje dhe ndarje të majave.

Dhe nëse nuk jeni duke fjetur në një jastëk mëndafshi, nuk do të jetë e lehtë për skajet tuaja të ndara.

Mund të ndikojë në cilësinë e gjumit tuaj.

©Depositphotos.com

Shkuarja për të fjetur me flokët e lëshuar jo vetëm që mund të krijojë një model të çmendur flokësh në mëngjes, por mund t’ju mbajë zgjuar natën. Kur jeni duke fjetur, flokët tuaj mund të fërkohen në fytyrë dhe t’ju shqetësojnë gjumin.

Mënyra më e mirë për t’u kujdesur për flokët tuaj para se të flini është pastrimi i butë i tyre dhe kapja në një bishtalec të lirë.

Bonus: Si t’i mbroni flokët gjatë gjumit

© Shutterstock.com, © Unsplash.com

Ndërsa gjumi me një bisht të shtrënguar mund të jetë i dëmshëm për flokët tuaj, ka disa mënyra të thjeshta për t’u kujdesur për flokët tuaj ndërsa jeni duke fjetur.

  • Mbështillni një shami. Një shall prej mëndafshi ose sateni do të mbajë majat e shëndetshme dhe nuk do të lagështojë flokët tuaj.
  • Vendosni një scrunchie. Kapni flokët tuaj në nyjë dhe përdorni një scrunchie në vend të një lastik flokësh.
  • Lidhni gërsheta të lirshme. Në vend që të dëmtoni flokët me një shufër, gërshetoni flokët para se të flini. Kjo do t’i mbajë flokët larg fytyrës gjatë natës dhe do t’ju japë valë natyrore në mëngjes.