7 Fakte për Trupin Femëror që Shumë Pak Njerëz i Dinë

fem

Ne tashmë e dimë për qëndrueshmërinë e pabesueshme të trupave të grave dhe kemi dëgjuar diçka rreth dallimit midis njohjes që kanë femrat dhe meshkujt ndaj ngjyrave.

Ne sot do të ndajmë me ju fakte edhe më të mahnitshme që do të tregojnë anët e reja të femrave.

Ja disa fakte rreth trupit femëror për të cilat ndoshta nuk keni dëgjuar kurrë. Dhe mos humbisni në fund bonusin tonë të habitshëm.

Qafa e femrës është më e lëvizshme

© pixabay.com

A keni vënë re ndonjëherë se si gratë dhe burrat kthehen kur thirren? Provoni këtë dhe do të shihni se mashkulli e kthen gjithë trupin ndërsa femra thjesht kthen kokën. Arsyeja qëndron në strukturën e muskujve që është më elastike në trupat e grave.

Por, zonja të dashura, ju lutemi të jeni të kujdesshme kur i ktheni kaq shumë kokat tuaja. Sipas një studimi të Qendrës Mjekësore të Universitetit Loyola, femrat raportojnë dhimbje qafe më të shpeshta sesa meshkujt.

Femrat kanë dëgjim të ndjeshëm gjatë gjumit

© pixabay.com

Ky fakt është rezultat i një procesi evolucionar. Gratë janë të ndjeshme ndaj zhurmave pasi flenë në mënyrë që ato të zgjohen kur të dëgjojnë një fëmijë që qan. Por lajmi i mirë është se ky rregull funksionon vetëm për intonacionet e larta. Duke folur me zë të ulët do të ndihmoni për të shmangur zgjimin e një gruaje.

Dhe ajo që është e padrejtë në këtë situatë është se gratë janë gjithashtu më të ndjeshme ndaj çrregullimeve të gjumit sesa meshkujt.

Gratë janë më racionale sesa burrat

Përkundër mendimit të përbashkët se gratë janë më emocionale dhe burrat janë më racionalë, realiteti është krejt e kundërta. Një korteks i trashë asociohet me rezultate më të larta në një sërë testesh të përgjithshme të inteligjencës.

Dhe truri i femrave ka një korteks shumë më të trashë se sa i meshkujve.

Ndërkohë, burrat kishin vëllime më të larta të trurit, të cilat luanin një rol të gjerë në emocionet dhe marrjen e vendimeve.

Femrat formojnë lidhje të forta me njerëzit e tjerë

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Beyoncé (@beyonce) in data:

Arsyeja është se gratë kanë nivele më të larta të oksitocinës. Oksitocina është e ashtuquajtura hormon i dashurisë. Promovon lidhjen, solidifikon marrëdhëniet dhe lehtëson stresin.

Oksitocina është gjithashtu përgjegjëse për krijimin e lidhjeve nënë-fëmijë dhe madje edhe për ushqyerjen me gji.

Trupat e femrave vazhdojnë të ndryshojnë në të njëzetat

© pexels.com

Nëse keni pasur vite të çmendura dhe jo të shëndetshme, nuk është tepër vonë për të ndryshuar stilin e jetës tuaj.

Trupat e femrave janë ende në rritje dhe ndryshojnë në të njëzetat. Pra, vazhdoni të hani banane dhe bajame, ato përmbajnë shumë kalcium që me të vërtetë ndihmon që kockat tuaja të bëhen më të forta. Ushtrimet për forcimin e muskujve do ta bëjnë këtë gjithashtu.

Ka gjithashtu një shans që të përmirësoheni edhe në vendimmarrje, sepse korteksi juaj paraballor është ende në zhvillim.

Femrat kanë një predispozicion më të mirë ndaj krijimtarisë

Truri është një rrjet. Ka shumë fije dhe lidhje brenda tij. Studimet kanë zbuluar se rrjetet në trurin e grave janë më të lidhura sesa rrjetet në trurin e meshkujve.

Kjo do të thotë që gratë janë më të shpejta në krijimin e lidhjeve shkakësore, por në të njëjtën kohë mund të mësohen lehtësisht me një rutinë.

Gratë evropiane kanë një ngjyrë fytyre më të hapur se burrat

© gtfosage/instagram © sophierimmerr/instagram

Sipas hulumtimeve të reja, gratë me origjinë evropiane kanë dy herë më shumë gjasa të jenë bjonde natyrale në krahasim me meshkujt.

Studimi sugjeron që kjo është për shkak se gjenet bjonde që mund të kenë qenë në gratë në lindje janë më të qëndrueshme tek femrat dhe zhduken tek meshkujt.

Kjo gjithashtu mund të ndodhë për arsye evolucionare, sepse gratë bjonde kanë më shumë gjasa të jenë të suksesshme në marrëdhëniet e tyre dhe burrat kanë më shumë gjasa të jenë të suksesshmëm me gratë nëse ato janë me flokë të errëta. Natyrisht, të gjitha këto janë vetëm supozime deri tani.

Tani për tani, shkencëtarët e quajnë këtë fenomen një “mister intrigues”.

Cilat fakte keni vënë re tek vetja tuaj? Cilat nuk i dinit? Ndani mendimet tuaja me ne në koment!