7 Mënyra Sesi Orizi i Ndihmon Japonezët të Jetojnë Kaq Gjatë

©Shutterstock

Në të kaluarën, njerëzit e zakonshëm në Japoni nuk mund të hanin shumë oriz, sepse shumica e tij ishte e rezervuar për fisnikërinë, dhe fermerët japonezë madje përdorën oriz për të paguar taksat e tyre.

Sot, nuk mund ta imagjinojmë kuzhinën japoneze pa orizin, sushi ose oriz ngjitës me vezë të skuqura dhe kjo kokërr e shijshme dhe shumë ushqyese ka zënë vendin e saj edhe në raftet e kuzhinës sonë. Dhe nuk është vetëm një pjatë e dytë ose një shoqëruese, por në fakt, një tas i shëndetshëm me oriz mund të jetë shumë përfitues për trupin tuaj në shumë mënyra të habitshme.

Ne besojmë se ka shumë gjëra që mund të mësojmë nga njerëzit japonezë. Dhe shtimi i pak orizi në vaktet tona është mënyra më e lehtë dhe e shijshme për ta bërë atë.

Mund të ju ndihmojë të humbni peshë.

Nëse keni qenë në një përpjekje për të humbur peshë për mjaft kohë, një pjatë oriz mund të jetë pikërisht ajo që ka urdhëruar mjeku. Për shkak se orizi është me pak yndyrë dhe natrium dhe me shumë fibra, mund të jetë një shtesë e shkëlqyeshme për dietën tuaj të humbjes së peshës.

Është vërtetuar se njerëzit që hanë oriz kaf peshojnë më pak dhe kanë shanse më të ulëta për të shtuar peshë. Sidoqoftë, kur bëhet fjalë për orizin e bardhë, mund të jetë më pak efektiv kur bëhet fjalë për humbjen e peshës.

Ju ndihmon të dukeni më të rinj.

© Shutterstock.com

Gratë japoneze përdorin ujë orizi për ta mbajtur lëkurën të butë dhe rinore, por ngrënia e orizit rregullisht mund t’ju ndihmojë të ndaloni edhe orën. Orizi përmban shumë antioksidantë që mbrojnë qelizat e lëkurës tuaj nga dëmtimet e shkaktuara nga radikalet e lira dhe madje mund të zbutin rrudhat ekzistuese.

Mban zemrën të shëndetshme.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Të hani oriz rregullisht është një mënyrë natyrale dhe e shijshme për të përmirësuar shëndetin e zemrës suaj. Për shkak se është një anti-inflamator natyral, parandalon krijimin e mpiksjeve brenda enëve të gjakut dhe ul rreziqet tuaja për gjendje të caktuara të zemrës, si sulmet në zemër ose goditjet në tru.

Orizi është gjithashtu i pasur me flavonoide që janë provuar se luftojnë sëmundje të ndryshme të zemrës.

Mban larg sheqerin në gjak.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Për cilindo që vuan nga sheqeri i lartë në gjak, ngrënia e orizit është një mënyrë e mirë për ta luftuar atë. Por është më mirë të zgjidhni orizin kaf, sepse ai ka rreth 3 herë më shumë fibra dhe është më i lartë në proteina.

Zgjedhja e kafit mbi orizin e bardhë ju jep një ndjenjë të ngopjes, dhe ngrënia e vetëm 200 gramë të tij në ditë mund t’ju ndihmojë të mbështesni një nivel të shëndetshëm të sheqerit në gjak.

Ndihmon me tretjen.

© Depositphophotos.com, © Depositphophotos.com

Përmbajtja e lartë e fibrave në oriz mund të zvogëlojë kapsllëkun dhe të ndihmojë në rregullimin e sistemit tuaj të tretjes. Për shkak se shërben si një diuretik natyral, pastron trupin tuaj dhe largon toksinat nga sistemi juaj, nga i cili përfitojnë gjithashtu edhe veshkat tuaja.

Përmirëson shëndetin e sistemit nervor.

© Shutterstock.com

Nëse hani oriz rregullisht, sistemi juaj nervor do të përfitojë gjithashtu. Sistemi nervor i trupit tonë ka nevojë për vitamina të ndryshme të grupit B për të qëndruar të shëndetshëm dhe për shkak se orizi përmban shumë lloje të vitaminave B dhe ndihmon në rregullimin e proceseve të tij biologjike.

Nxit nivelet e energjisë.

© Unsplash.com, © Depositphotos.com

Nëse jeni mësuar të pini një pije energjike për ta ndihmuar veten gjatë stërvitjeve, lëreni mënjanë sepse orizi është një nga mënyrat më të shëndetshme për të rritur energjinë tuaj.

Trupat tanë kanë nevojë për karbohidrate që të mund t’i transformojnë ato në energji. Për shkak se orizi është i pasur me karbohidrate të shëndetshme, ai mund të vijë në ndihmë kur ndiheni të lodhur dhe të dobët.