8 Gjëra të Zakonshme në Shtëpi që i Bëjnë Banorët e Saj të Plaken Para Kohe

©pexes.com,©depositphotos.com

Ju mund të drejtoni një mënyrë jetese të shëndetshme, të ushqeheni mirë dhe të ushtroheni rregullisht, por përsëri dukeni më të mëdhenj se mosha juaj reale.

Plakja e parakohshme e lëkurës ndodh si rezultat i shumë faktorëve, të tillë si cilësia e ajrit, mjedisi përreth nesh, dhe madje edhe brendësia e shtëpisë.

Ne duam të qëndrojmë të rinj dhe të bukur për aq kohë sa të jetë e mundur, kështu që vendosëm të kuptonim se cilat gjëra në shtëpinë tonë mund të na plakin në mënyrë jo të dukshme.

Jastëkët jostandardë

© Ketut Subiyanto / pexels

Jastëkët prej pambuku çojnë në plakjen e parakohshme të lëkurës së fytyrës. Fakti është se fërkimi i indeve gjatë gjumit çon në formimin e rrudhave në lëkurën tuaj. Për të ruajtur rininë, ekspertët rekomandojnë braktisjen e jastëkëve të pambukut në favor të atyre të mëndafshit. Lëkura dhe flokët rrëshqasin mbi pëlhurën e lëmuar, kështu që një pamje e freskët është e garantuar në mëngjes. Përveç kësaj, mëndafshi nuk thith kremrat dhe serumet e aplikuara para gjumit.

Detergjentët

©pixabay

Detergjentët kimikë duhet të përdoren ekskluzivisht me doreza mbrojtëse prej gome. Për shembull, një përmbajtje e lartë e një substance të tillë si sulfat lauril i natriumit shkatërron pengesën lipidike të lëkurës, duke e bërë atë të thatë dhe të mbuluar me çarje të vogla.

Mikrovala

© Lisa Fotios / pexels

Furrat moderne mikrovalë janë të sigurta për njerëzit. Sidoqoftë, mikrovalët mund të rrjedhin nga pajisjet e dëmtuara dhe të palara. Prandaj, është e rëndësishme të mbani të sigurt mikrovalën tuaj.

Përveç kësaj, ngrënia e ushqimeve të ngrira është gjithashtu e dëmshme për shëndetin dhe pamjen tuaj. Kjo pasi ato përmbajnë shumë yndyrna dhe kolesterol, të cilat mund të bllokojnë arteriet dhe të shkaktojnë probleme në zemër.

Ngrohësi

©pixabay

Gjatë sezonit të ftohtë, është e rëndësishme të monitoroni temperaturën dhe lagështinë në shtëpinë tuaj. Ngrohësit dhe radiatorët thajnë shumë ajrin, duke e dehidratuar kështu lëkurën tuaj. Besohet se edhe një rënie prej 30% e lagështisë mund të çojë në formimin e rrudhave të imëta.

Për të mbajtur një mikroklimë të rehatshme, instaloni një lagështues në shtëpi ose blini modele më të shtrenjta të ngrohësve që nuk “djegin” ajrin.

Ekrani i telefonit

© Kaboompics .com / pexels

Drita blu nga telefoni juaj celular dhe ekrani i kompjuterit mund të shkaktojë hiperpigmentim dhe plakje të parakohshme të lëkurës. “Rrezatimi HEV është i pranishëm në dritën e ditës, por emetohet gjithashtu nga ndriçimi fluoreshent dhe LED, duke përfshirë ekranin e TV, smartphone, tabletin dhe kompjuterin,” komentoi dermatologu Andrew Byrney.

Mbulesa për rroba

Mos i ruani rrobat tuaja në qese plastike ose çanta. Po, ato natyrishti mbrojnë nga pluhuri, por lëkura juaj nuk do t’ju falënderojë. Mbulesat prej polietileni dhe jo të endura nuk lejojnë që ajri të kalojë, gjë që krijon një akumulim të tepërt të lagështisë në rroba, gjë që më pas çon në zhvillimin e kërpudhave dhe mykut.

Nëse hyjnë në trupin e njeriut, sporet e mykut mund të kenë një efekt të dëmshëm në shëndet, për shembull, provokojnë kollë, sulme të astmës dhe gjithashtu çojnë në përkeqësim të gjendjes së lëkurës.

Shampoja e dushit

Ne nuk po themi që duhet të braktisni plotësisht përdorimin e shampos për dush. Sidoqoftë, gjatë blerjes, kushtojini vëmendje përbërjes. Disa nga substancat që përfshihen në shumë produkte të njohur dushi jo vetëm që nuk pastrojnë, por përkundrazi, ndotin poret e lëkurës tuaj, pasi ato janë bërë nga produktet e vajit.

Zgjidhni produkte pa SLS dhe pa paraben. Një nga sulfatet më të rrezikshëm është sodium laureth sulfate (SLES). Ai than lëkurën dhe e mbështjell atë me një shtresë vajore.

Reflektorët prej gize

Nëse është e mundur, përpiquni të zëvendësoni bateritë e vjetra prej gize në shtëpinë tuaj. Fakti është se me kalimin e viteve, një sasi e madhe pluhuri grumbullohet në vendet e radiatorit. Si rregull, pak njerëz i pastrojnë siç duhet këto vende të arritshme. Si rezultat, ajri i ndotur me grimca pluhuri dëmton pengesën e lëkurës dhe shkatërron kolagjenin (ose, siç quhet ndryshe, proteina e rinisë), i cili siguron elasticitet dhe qëndrueshmëri në lëkurën tuaj.