8 Këshilla për të Shpëtuar nga Flokët e Ngatërruara

©Depositphotos.com

Gratë kalojnë pothuajse një orë në ditë duke u përqëndruar në kujdesin e flokëve, i cili përbën afërsisht 2 javë të plota kohë rregullimi të flokëve gjatë një viti!

Me qindra mijëra fije në kokë, përpjekja për të larë flokët dhe për t’i bërë gati mund të marrë mjaft kohë – veçanërisht kur hasni nyje të pabindura. Ndërsa zhbërja e fijeve të ngatërruara mund të jetë një punë e përditshme, ka mënyra se si ne mund të parandalojmë ngatërrimin e flokëve dhe të lehtësojmë flokët tanë.

Ne kemi gjetur disa mënyra për të ç’stresuar flokët tuaj, kështu që ju mund të drejtoni gishtat drejt përmes flokëve nga rrënja në majë!

Krehni flokët në segmente.

©Depositphotos.com

Ngatërrimi i flokëve mund të jetë i përditshëm dhe madje i dhimbshëm. Kur merreni me nyjet, është më mirë të punoni me seksione. Ngjashëm me prerjen e flokëve, ndani flokët tuaj në tufa më të vogla përpara se të përdorni krehrin ose furçën tuaj. Nëse flokët tuaj janë të ngatërruar thellë, provoni të përdorni gishtat ose një krehër me dhëmbë të gjerë në mënyrë që të mos ketë shumë dëmtime.

Lani flokët nga poshtë lart.

©Depositphotos.com

Mënyra më e zakonshme për të larë flokët është nga rrënja në majë – por kur keni të bëni me ngatërresa, është më mirë të filloni pranë majave për të hequr nyjet dhe për të ecur lart. Filloni në majat e flokëve tuaj, ku ngatërrimet janë më shpesh të pranishme, dhe pastaj kaloni në pjesën e mesme të flokëve tuaj. Mbajtja e flokëve në njërën dorë, ndërsa lani flokët me dorën tjetër, ndihmon në parandalimin e çdo dhimbjeje dhe e bën më të lehtë zgjidhjen e nyjeve të kapura. Sapo të hiqen nyjet, mund të vazhdoni me krehjen me furça nga rrënja në majë.

Masazhoni flokët tuaj me shampo.

©Depositphotos.com

Kur përdorni shampo, është më mirë të përqendroheni vetëm në lëkurën e kokës. Përdorni majat e gishtave për të fërkuar në shampo, ndërsa masazhoni butësisht lëkurën e kokës. Shmangni aplikimin e drejtpërdrejtë të shampos në mes dhe skajet e flokëve tuaj pasi shampot heqin vajin nga flokët dhe skalpi juaj, gjë që i bën flokët të prirur për tharje. Ndërsa vazhdoni të lani, shampoja gjithsesi do të përhapet në pjesët e mbetura të flokëve tuaj. Për rezultate më të mira, përdorni shampo krejt natyrale dhe pa sulfate.

Thani flokët butësisht.

 

Flokët janë të prekshëm dhe të prirur për tu këputur kur janë të lagur. Fërkimi i fuqishëm i flokëve tuaj dhe mbështjellja e tyre fort në një peshqir në të vërtetë mund të shtojë formimin e më shumë ngatërresave. Është mirë që lehtë që t’i shtrydhni dhe t’i thani flokët me një peshqir, dhe më pas t’i lini të thahen natyrshëm ose me ndihmën e një ventilator.

Shmangni krehjen e flokëve të lagur.

©Depositphotos.com

Për shkak se flokët tuaj janë më të dobët kur janë të lagur, rekomandohet të shmangni krehjen menjëherë pas dushit. Kur krehni flokë të lagur, shanset janë që flokët tuaj të dëmtohen, duke shkaktuar përfundimisht nyje në zona të ndryshme. Në vend të kësaj, ju mund të drejtoni butësisht gishtat tuaj përmes flokëve tuaj për t’i zbutur ato dhe për të hequr ndonjë ngatërresë.

Hidratoni flokët dhe përdorni zbutës rregullisht.

Shampot dhe trajtimet e flokëve priren të thajnë flokët tanë, gjë që i bën ata më të prirur për t’u ngatërruar. Në mënyrë që ta ndryshoni këtë, ushqyerja e flokëve tuaj me vajra të shëndetshëm është thelbësore. Kushtëzimi nuk do të thotë domosdoshmërisht aplikimi i sasive liberale të zbutësit të blerë në dyqan. Ka shumë më tepër zëvendësues natyralë dhe të shëndetshëm të kondicionerit tuaj tipik si serumet e flokëve, vaji i kokosit, vaji i avokados dhe maskat e flokëve.

Flini në pëlhura me fërkim të ulët.

© Unsplash.com, © Unsplash.com

Besojeni ose jo, lloji i jastëkëve në të cilët flini mund të jetë në fakt shkaku i nyjeve që keni në flokët tuaj kur zgjoheni. Materialet që shkaktojnë fërkime si poliesteri dhe pambuku mund t’i lënë flokët tuaj të thatë dhe të ngatërruar. Për të shmangur këtë, ju mund t’i lidhni lehtë flokët tuaj ose të bëni një bishtalec të thjeshtë para se të flini, ose mund të konsideroni të përdorni një jastëk mëndafshi.

Bonus

Mbajini flokët lart kur jeni në lëvizje.

©Depositphotos.com

Është e rëndësishme të mbani mend se lëvizja e tepruar dhe era gjithashtu mund të kontribuojnë në ngatërrimin e flokëve. Pra, nëse planifikoni të udhëtoni me makinën tuaj me xhamat hapur ose nëse keni humor për ndonjë aktivitet fizik, mbajini flokët të lidhur. Nëse keni flokë të gjatë, është më mirë t’i mbani lart në një simite, sesa në një bisht të ulët, i cili është akoma i prirur të përfundojë në ngatërrim të flokëve.