8 Mënyra Për t’i Bërë Rrobat dhe Këpucët Sikur t’i Kishit Blerë Sot

©Depositphotos.com

Jo të gjithë duan të shqetësohen për pastrimin e xhaketave të tyre dhe lustrimin e çizmeve çdo ditë, por nëse dini saktësisht se si të kujdeseni për veshjet tuaja, mund të dukeni në mënyrë perfekte dhe pa përpjekje shtesë.

Ne ju rekomandojmë: përpara se të hidhni mbi supe një send të vlefshëm, zbuloni se çfarë mund të bëni për të rivendosur shkëlqimin e dikurshëm, dhe mbase nuk do të duhet të ndaheni me një palë çizme të veshura mirë, por ende të dashura ose një fustan të bukur.

Dhe në fund të artikullit, ju do të gjeni një bonus – një teknikë që do t’ju ndihmojë të zgjidhni çantën e duhur kur blini.

Pastroni rrobat tuaja me një makineri

 

Trajnerja e stilistëve Wanda Wong shkruan jo vetëm se si të vishemi, por edhe se si të kujdesemi për rrobat. Ajo rekomandon të blini një pastrues garzë (ose makinë prerëse pëlhure). Zgjidhni nga një model i rimbushshëm ose me bateri, me një aksesore shtesë për pëlhura delikate, ose me një rul ngjitës të futur në dorezë për pastrimin e pushit nga rrobat. Kini kujdes: këto makineri mund të hollojnë pëlhurën.

Përdorni një hekur me avull

© Depositphotos

Thjeshtë një avullore që hekuros rrobat në dyqanet e modës: me ndihmën e saj, ju shpejt mund të vendosni gjërat në rregull nga pëlhura delikate, leshi, qepjet me rruaza, etj. Përveç kësaj, pëlhura nuk shkëlqen. Pajisjet e mëdha kanë një raft varëse për të varur rrobat tuaja, dhe ato të voglat janë të përshtatshme për t’i marrë me vete kur udhëtoni kështu që nuk ju duhet të paguani për hekurosje në hotel.

Mos u kufizoni me pluhurin larës për kujdesin për rrobat

©pixabay

Mësoni më shumë rreth produkteve të kujdesit për veshjet. Për shembull, ka pëlhura larëse që thithin grimcat e bojës dhe papastërtive dhe ruajnë ngjyrën e gjërave; sprej për heqjen e njollave të dizajnuara posaçërisht për të hequr njollat e djersës kokëfortë dhe antidjersës; agjentë që i heqin ujin jo vetëm për këpucë, por edhe për rroba, të cilat do t’ju lejojnë të vishni rroba me ngjyra të lehta edhe në shi dhe në lagështirë dhe të mos ndoteni. Nëse bëni aksidentalisht një njollë, mund të përdorni peceta speciale për pastrim.

Ndryshoni menjëherë takat në këpucët e reja

© An *** ko / Pikabu

Takat e fabrikës zakonisht kanë për qëllim vetëm të vlerësojnë lartësinë e thembrës dhe jo komoditetin kur i provoni në dyqan. Ato janë të rrëshqitshme dhe konsumohen shpejt, kështu që riparuesit e këpucëve rekomandojnë t’i ndryshoni ato menjëherë në ato më të qëndrueshme. Përndryshe, ju do të shikoni se si thembra fillon të konsumohet, dhe pastaj do t’ju duhet ta shkurtoni atë gjatë riparimeve.

Pastroni shollën e bardhë me një sfungjer melamine

© An *** ko / Pikabu

Sfungjerët e melaminës janë të dizajnuara për pastrim pa përdorimin e ndonjë kimikati, por janë gjithashtu të shkëlqyeshëm për pastrimin e këpucëve me thembra të bardha: thjesht lagni sfungjerin dhe fërkojeni mirë për të hequr papastërtitë dhe verdhëzën. Meqenëse sfungjerët konsumohen shpejt, është më mirë të blini një paketë të madhe menjëherë, dhe për t’i përdorur më ekonomikisht, mund t’i prisni në copa.

Pastruesi Micellar i grimit është gjithashtu i shkëlqyeshëm për pastrimin e thembrave të bardha dhe këpucëve prej lëkure me ngjyra të lehta.

Mos përdorni bojë këpucësh me bazë silikoni

© An *** ko / Pikabu

Kur kujdeseni për këpucët prej lëkure, nuk duhet të përdorni produkte që përmbajnë silikon: ai bllokon poret e lëkurës, gjë që e bën atë të ndalojë “frymëmarrjen” dhe bëhet e mbuluar me një shtresë mat, në të cilën pluhuri ngjitet shpejt.

Shmangni dhe sfungjerët e shkumës nga seria “Instant Shine”: ato janë gjithashtu të ngopur me silikon dhe, duke krijuar iluzionin e këpucëve të pastra, gradualisht i prishin ato. Mos pastroni këpucët me furça automatike të instaluara në qendrat tregtare dhe të biznesit: nuk dihet se cilat produkte përdoren atje, dhe përveç kësaj, fijet sintetike të trasha mund të dëmtojnë lëkurën.

Është më mirë të blini kozmetikë profesionale të këpucëve të markave të provuara, dhe nëse lëkura është e thatë, mund ta lagni me glicerinë (pasi ta keni kontrolluar në një zonë jo të dukshme të produktit) – kjo do ta zbusë materialin.

Përdorni një pastrues lëkure

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Szewc Łęczyca (@naprawa_obuwia)

Jo vetëm papastërtitë grumbullohen në sipërfaqen e këpucës, por edhe mbetjet e produkteve të ndryshme, të tilla si kremi, dylli ose pasta, të cilat me kalimin e kohës formojnë një shtresë të trashë, duke prishur pamjen e produktit.

Për të pastruar lëkurën dhe për të hapur poret e saj për thithjen optimale të kremit, duhet të fshini sipërfaqen e këpucëve me një pastrues, një lëng të krijuar posaçërisht, një herë në 1-2 muaj. Lëkura e errët mund të lahet butësisht me ujë dhe sapun (vetëm mos harroni të provoni më parë në një zonë jo të dukshme). Pasi këpucët të jenë tharë, vendosni kremin dhe lustroni pas 15-30 minutash.

Mos harroni të aplikoni kremin me një furçë dhe ta lustroni me tjetrën. Mund të vendosni pak lustër këpucësh mbi krem për të krijuar një shtresë shtesë mbrojtëse.

Lërini këpucët pak pushim

© Cedar Elements Store / Amazon

Këpucët duhet të “pushojnë”: mos vishni të njëjtën palë për 2 ditë rresht. Nëse ruheni prej kësaj ato do të thahen mirë brenda dhe jashtë dhe nuk do të marrin erë të pakëndshme. Idealisht, pas çdo veshjeje, është e nevojshme të lini këpucët të qëndrojnë në blloqe të posaçme prej druri, të cilat do t’i ndihmojnë ata të mos e humbin formën e tyre dhe të drejtojnë rrudhat dhe palosjet.

Si mjet i fundit, mbushni pjesën e brendshme të këpucës me letër mëndafshi ose gazeta. Ndarësit plastikë përdoren më mirë për ruajtjen sezonale, pasi plastika, ndryshe nga druri, nuk thith lagështi.

Bonus: mos blini çanta me tegel në doreza

© repairshoe / Instagram , © CRAFTERS Skin repair Repair Shoe / Youtube

Kur blini një çantë, një riparues lëkure këshillon t’i kushtojmë vëmendje mënyrës se si janë të qepura dorezat. Shtresa e kryqëzuar bën që dorezat të përkulen vazhdimisht, duke bërë që ato të shqyhen.