9 Gabime Gatimi që Për Arsye të Panjohura i Kalojmë Brez pas Brezi

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Nëse biskota nuk ngrihet për të qindten herë, mishi mbetet i thatë dhe i fortë, atëherë është koha të ndryshojmë diçka.

Ne studiuam site të ndryshme të kuzhinës, pyetëm miqtë tanë dhe përpiluam një vlerësim të gabimeve më të zakonshme që i bllokojnë të gjitha përpjekjet tona për të gatuar ushqim të shijshëm.

Gjithçka doli të ishte aq e thjeshtë sa as nuk mund ta besoj. Kjo është ajo që nuk do ta bëjmë më kurrë.

Vetëm sodë në një lugë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Çfarë ndodh kur marrim një lugë çaji sodë buke dhe pikojmë uthull ose lëng limoni mbi të? Një reaksion kimik fillon në lugë, si rezultat i së cilës lirohet dioksidi i karbonit. Është ai që, për mendimin tonë, duhet të “fryejë” biskotën.

Kjo do të kishte ndodhur nëse sakramenti do të ndodhte brenda brumit, dhe jo jashtë. Dhe kështu shkuma u formua në lugë, reagimi përfundoi, soda nuk funksionon më. Përfundim: shtoni sode dhe acid direkt në brumë në mënyrë që dioksidi i karbonit të lirohet tashmë gjatë pjekjes. Atëherë biskota do të rritet.

Matni peshën me lugë, gota dhe gota

© Depositphotos.com

Nëse po flasim për sasinë e majonezës në sallatë, atëherë kjo metodë mund të funksionojë, por padyshim jo gjatë pjekjes. Pastiçierët më të mirë në botë në të gjitha shfaqjet e kuzhinës përsërisin pa u lodhur se sa i rëndësishëm është çdo gram, dhe ne ende përdorim recetat e gjyshes. “3 vezë, një gotë miell, një gotë sheqer” dhe gishtat e kryqëzuar. Është më mirë të mos e rrezikoni atë dhe të blini një peshore kuzhine ose enë speciale matëse.

Vendosni më pak sheqer dhe zëvendësoni gjalpin me vaj perimesh për ta bërë ëmbëlsirën “më të shëndetshme”

© Depositphotos.com

Ky është në fakt një keqkuptim shumë i zakonshëm. Ne shkëmbejmë qumështin e lopës me miell tërshëre, gjalpë me vaj perimesh, zvogëlojmë sasinë e sheqerit në recetë dhe besojmë fort se i kemi bërë produktet tona të pjekura më të shëndetshme.

Mjerisht, rezultati ka të ngjarë të jetë katastrofik, sepse të gjitha proceset kimike të brumosjes së brumit janë ndërprerë.

Skuqni gjithçka në tigan të teflonit në mënyrë që të mos digjen

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Tava me veshje jo-ngjitëse është e përshtatshme në mënyrë ideale për përgatitjen e vezëve të fërguara, um … Këtu, mbase, dhe të gjitha. Detyra kryesore e një shtrese të tillë është të parandalojë që ena të nxehet shumë, por në fund të fundit, është temperatura e lartë që është e nevojshme për të skuqur një biftek ose perime wok. Përfundim: keni nevojë për një kore karamel – përdorni tiganë prej metali të rëndë ose gize. Në kundërshtim me mitet e njohura, asgjë nuk digjet mbi ta.

Bukë torte me krem

© Depositphotos.com

Krem kosi është shumë i lëngshëm. Nëse vendosni pak nga ajo, ajo thjesht do të absorbohet në ëmbëlsira, nëse shumë – ëmbëlsira do të “notojë”. Prandaj, lini krem kosi për adhuruesit e tij, dhe përdorni krem karamel, gjalpë ose ganache për biskota.

Kriposni perimet dhe më pas skuqini

© Depositphotos.com

Perimet dhe kërpudhat përmbajnë shumë ujë, dhe kripa, siç e dini, tenton ta nxjerrë atë edhe më shumë nga ushqimi. Lërini perimet të kullojnë ujin e tepërt, kullojeni atë, prisni derisa perimet të skuqen pak, dhe vetëm atëherë kripë.

Brumosim shumë brumin e petullave

© Depositphotos.com

Brumi i petullave nuk duhet të jetë shumë “i butë”. Duhet të gatuhet me shumë kujdes, duke lënë sa më shumë parregullsi ose gunga. Idealisht, të gjithë përbërësit duhet të prekin vetëm njëri-tjetrin – atëherë brumi do të marrë frymë, dhe petullat do të dalin me shtresën e bukur.

Vendosni gjithçka që është në tigan menjëherë

© Depositphotos.com

Para se të zieni mishin ose shpendët, duhet të skuqni lehtë copat në një tigan në mënyrë që korja e kaftë e artë të mbyllë lëngun brenda. Dhe ne e marrim të gjithë mishin në të njëjtën kohë, e vendosim në tigan dhe presim. Sidoqoftë, nëse tepsia është e mbingarkuar, temperatura në të bie, korja nuk ka kohë të formohet dhe i gjithë lëngu del jashtë. Pas kësaj, ju mund ta mbani mishin në tigan për të paktën 3 orë, ai do të mbetet ende i thatë dhe i fortë. Përfundim: merrni kohën tuaj dhe skuqni gjithçka në grupe të vogla.

Skuqni pulën, mishin e derrit dhe biftekët në vaj ulliri

© Depositphotos.com

Vaji i ullirit ka një temperaturë mjaft të ulët djegieje, kështu që fillon të pijë duhan para se mishi ynë të godasë në tigan. Së pari, është pa shije, dhe së dyti, nuk është aspak e sigurt. Prandaj, për tiganisje, ju duhet të përdorni një vaj tjetër (për shembull, vaj luledielli), dhe stekën e përfunduar e sezoni me një pikë vaj ulliri.