9 Gjërat që Mund të Shikoni Vetëm në Japoni edhe Nëse Udhëtoni Tërë Botën

©depositphotos

Shumë elemente nga kultura japoneze janë huazuar edhe në jetën tonë tashmë: shumë njerëz shikojnë seriale televizive anime dhe japoneze, ata hanë wok dhe Sushi si dhe dëgjojnë këngë nga këngëtarë japonezë.

Dhe madje një gjë e tillë në dukje e zakonshme si karaoke e ka origjinën në Japoni.

Sidoqoftë, ka ende disa gjëra që mund të shihen vetëm në Tokën e Diellit që po Lind. Ne kemi zbuluar se cilat gjëra kulturore nuk mund të shihen askund përveç se në Japoni.

E para

«Kur ​​shihni dritën e gjelbër, filloni të kaloni rrugën,» këtë e mësuam kur ishim fëmijë. Por në disa vendkalime për këmbësorë në Japoni, ju nuk do të shihni një dritë të gjelbër. Përkundrazi, ju do të shihni lepurin Miffy – një personazh i krijuar nga Dick Bruna, autor i librit për fëmijë. Por, si u bë ky personazh pjesë e kulturës japoneze? Përgjigja është e thjeshtë: Miffy duket shumë si fytyra e markës së famshme “Hello Kitty”.

 E dyta

Ne jemi mësuar të ulemi në karrige në kafene dhe bare lokale. Por japonezët janë mësuar me një nivel të lartë komoditeti kudo që të jenë. Pra, karriget në kafenetë japoneze duken shumë më tepër si kolltuqe të ulëta në të cilat mund të shtriheni. Evropianët e quajnë këtë pjesë të mobiljeve Izakaya.

E treta

Për të ulur stresin dhe për të larguar dhimbjen e kokës, ne shpesh përdorim masazhues specialë të cilët kanë një dizajn shumë të thjeshtë. Në Japoni, ekziston një variant më kreativ dhe “dembel” – pajisje elektrike që duken si oktapodë shumëngjyrësh.

E katërta

Pringles kanë qenë shumë të njohura në një numër të çmendur të vendeve për shumë vite. Por në Japoni, Pringles është një markë makaronash që njerëzit në këtë vend i hanë shumë shpesh.

E pesta

Duket se është krejt normale që ne të ndalemi pranë kafes më të afërt për të pirë një filxhan kafe ose thjesht të ulemi vetëm në tryezë gjatë pushimit tonë të drekës. Por në kafene japoneze, vizitorët që janë vetëm marrin Moomins të mëdha prej pelushi, në mënyrë që të mos ndjehen të trishtuar.

E gjashta

Shumica e makinave shitëse të kafesë në të gjithë botën janë shumë të ngjashme – të gjitha kanë disa butona për zgjedhjen e një pije dhe gota tradicionale letre. Në Japoni, një shërbim që ju lejon të porosisni një kafe në një aplikacion dhe ta merrni nga një dyqan në një kohë të caktuar po bëhet gjithnjë e më popullor. Në vend të gotave prej letre ose plastike, ka shishe me etiketa shumëngjyrësh që mund t’i personalizoni.

Shtatë

A keni ngrënë biskota të famshme në formë të kafshëve? Është gjithmonë kënaqësi të vendosni dorën në çantë e tyre dhe të përpiqeni të merrni me mend se cilën “kafshë” keni zgjedhur- një krokodil apo një breshkë? Apo ndoshta një luan? Dhe në Japoni, ata kanë të njëjtat gjëra, por me Pokémons.

Tetë

Në pjesën tjetër të botës, në vitet e reja dhe në Krishtlindje, njerëzit gatuajnë shumë ushqime të shijshme dhe bëjnë një festë të madhe. Kjo është ajo që ndan një vakt të rregullt nga një festë. Kjo është e çuditshme, por në Japoni, njerëzit kanë një qëndrim tjetër ndaj këtyre gjërave: natën e Krishtëlindjes, ata duan të hanë pulë nga KFC, e cila zëvendëson gjelin tradicional të Krishtlindjes.

Nëntë

Nëse hani shpesh Sushi, mund të keni vërejtur që orizi shpesh bie nga copa e peshkut sapo ta merrni me shkopinj. Sidoqoftë, nuk ka një problem të tillë në Japoni sepse ato kanë një recetë të veçantë: orizi përzihet me një salcë që përmban sheqer, kripë dhe uthull orizi.