9 Këshilla për Qimet e Trupit për Lëkurë të Lëmuar si në Reklama

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Prania e qimeve në trup është krejtësisht normale, por nuk përshtatet me shumicën e standardeve të bukurisë.

Përmendja e parë e depilimit daton në kohët e Egjiptit të Lashtë – më pas qimet e padëshiruara u hoqën duke përdorur pastën e sheqerit. Që atëherë, kozmetologjia ka avancuar shumë, por qimet e trupit janë ende një shqetësim për shumë prej nesh.

Ne vendosëm të sfidojmë problemin e flokëve të padëshiruar dhe gjetëm disa truke që mund të shndërrojnë ritualet tuaja të kujdesit.

Lëvorja acide ndihmon në heqjen e qimeve të rrënjosura

© Depositphotos.com

Pas rruajtjes dhe llojeve të tjera të depilimit, shpesh ndodh një efekt anësor i pakëndshëm – qimet e rrënjosura.

Ato shfaqen kur gjëndra bllokohet nga qelizat e vdekura të lëkurës dhe qimet nuk mund të depërtojnë. Për ta bërë më të lehtë, dermatologët rekomandojnë përdorimin e produkteve të kujdesit me acid. Ato shpërndajnë butësisht shtresat e sipërme të epidermës, duke ndihmuar që flokët të rriten në drejtimin e duhur. Përveç kësaj, lëkurat acidike bëjnë një punë të shkëlqyer me njollat ​​e moshës që mund të shfaqen për shkak të qimeve të rrënjosura.

Ju mund ta përgatisni butësisht lëkurën për depilim me pluhur enzimë

© Depositphotos.com

Një alternativë e shkëlqyer për ata që, për një arsye ose një tjetër, nuk mund të përdorin peeling me acid, do të jetë pluhuri enzimë. Ai kombinon enzimat aktive që shpërbëjnë natyrshëm qelizat e vdekura të lëkurës dhe grimcat eksfoluese që ndihmojnë në largimin e tyre. Pas një kujdesi të tillë, gjasat e qimeve të rrënjosura minimizohen.

Ju mund të zvogëloni dhimbjen nga epilimi nëse e bëni procedurën në ditë të caktuara të ciklit

Trupi femëror reagon ndryshe ndaj dhimbjeve në periudha të ndryshme të ciklit menstrual. Ditët veçanërisht të ndjeshme janë pak para dhe gjatë menstruacioneve. Kjo është koha më e pafavorshme për epilim. Është më mirë të kryhet procedura në fazën folikulare, menjëherë pas përfundimit të ciklit.

Koha e depilimit të lehtë duhet të fillojë në vjeshtë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Heqja e qimeve me dritë ( lazer) është një nga mënyrat më të besueshme për të hequr qimet e padëshiruara. Me ndihmën e tij, ju mund të shpëtoni prej tyre për një periudhë prej 2 deri në 6 vjet. Vërtetë, për të marrë një rezultat të tillë, kërkohet një kohë prej 4-6 procedurash.

Rekomandohen seancat e depilimit me laser në intervale prej 6 javësh. Kjo do të thotë se lufta kundër vegjetacionit të panevojshëm në trup do të zgjasë rreth 9 muaj. Nëse filloni një seancë në verë, mund të pendoheni për vendimin tuaj. Lëkura e trajtuar me lazer është veçanërisht e ndjeshme ndaj diellit, që do të thotë se ekziston një rrezik i lartë i njollave të moshës. Ata që e fillojnë në vjeshtë po bëjnë gjithçka siç duhet. Mund ta bëni pikërisht në kohë për sezonin e nxehtë.

Flokët e errët mund të lyhen në vend që të hiqen

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Së bashku me depilimin dhe epilimin, ju mund të luftoni flokët e padëshiruar me ndihmën e ngjyrosjes. Kjo metodë është më e përshtatshme për zbardhjen e pushit në fytyrë ose në duar. Dhe efekti i tij zgjat rreth 2 javë.

Duhet të kujdeseni për qimet e trupit me ndihmën e kozmetikës speciale

 

View this post on Instagram

 

A post shared by badgalriri (@badgalriri)


Nuk ka asgjë të keqe të kesh qime në trup: të gjithë i kanë ato. Dhe shumë të famshëm kanë kohë që po përpiqen të popullarizojnë refuzimin e depilimit. Prandaj, markat progresive kanë zhvilluar produkte të veçanta të kujdesit që ndihmojnë në hidratimin dhe gjendjen e imeveq, duke i lënë ato me shkëlqim dhe të buta.

Ekziston vetëm një mënyrë për të hequr qafe flokët e padëshiruar përgjithmonë

© Depositphotos.com

Ndër metodat e shumta të heqjes së qimeve, vetëm një mund të heqë qafe qimet e padëshiruara përgjithmonë – elektroliza . Heqja e qimeve me lazer, natyrisht, do të japë gjithashtu një efekt të qëndrueshëm, por mund të kërkohen procedura shtesë për ta ruajtur atë. Një avantazh tjetër i elektrolizës është se mund të përdoret për të luftuar çdo qime, madje edhe ato shumë të lehta. Por është e rëndësishme të mos harroni për kundërindikacionet dhe të konsultoheni me një specialist përpara se të bëni një takim me mjeshtrin.

Brisku duhet të ndryshohet pas çdo 10 përdorimesh

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Brisqet shtëpiake janë bërë prej çeliku inox martensitik, një metal i ngurtësuar që përdoret gjithashtu për të bërë instrumente kirurgjikale, çelësa dhe takëme. Por, pavarësisht qëndrueshmërisë së dukshme, ato konsumohen shpejt, duke ndërvepruar me flokët. Dhe madje edhe brisku më i mprehtë dhe më i besueshëm shkon larg nga të qenit aq efektiv pas 5-10 përdorimeve.

Vaji i rrojës mund të përdoret për lëkurë të ndjeshme

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Rreth 50% e grave dhe pothuajse 40% e burrave besojnë se kanë lëkurë të ndjeshme që reagon ashpër ndaj manipulimeve të ndryshme kozmetike, duke përfshirë rruajtjen. Për të ndihmuar në lehtësimin e shqetësimit, kompanitë inovative kanë zhvilluar vajra speciale rroje që zbutin kashtet dhe e bëjnë atë më të zhdërvjellët për briskun, duke krijuar gjithashtu një pengesë mbrojtëse në lëkurë.

Çfarë trukesh jetësore përdorni për t’u marrë me qimet e padëshiruara?