9 Lloje Këpucësh që Tërheqin Shumë Vëmendje Sepse Duken të Shtrenjta

Me siguri ka nga ata që besojnë se vetëm ato këpucë që kanë një çmim përkatës duken vërtet të shtrenjta.

Sidoqoftë, nuk është aspak e nevojshme të shpenzoni gjysmën e pagës në këpucë në mënyrë që të gjithë rreth tyre të mendojnë se sa të mrekullueshme duken dhe sa mirë janë bërë.

Vetëm disa pika kryesore do të ndihmojnë për të kursyer para në portofolin tuaj dhe në të njëjtën kohë të krijoni një imazh një milion dollarësh.

Ne kemi kuptuar të gjitha nuancat që lidhen me këpucët dhe jemi të gatshme t’ju tregojmë se çfarë duhet t’i kushtoni vëmendje kur zgjidhni.

Nëse është e mundur, atëherë duhet të zgjidhni këpucë kamoshi

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Kamoshi është ndoshta i vetmi material që nuk do të japë koston e këpucëve, sepse gjithmonë duket i shtrenjtë dhe i rëndësishëm. E njëjta gjë nuk mund të thuhet për lëkurën artificiale. Një fund tepër i shkëlqyeshëm është një shenjë e këpucëve të lira që mund të shihen nga një distancë. Përveç kësaj, kamoshi mban ngjyrën me kalimin e kohës, që do të thotë se nuk keni pse të ndërroni këpucë ose çizme çdo sezon.

Copat e “leshta” duken në modë dhe të shtrenjta

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Espadrilët me thembra të sheshta janë të dashura për shumë femra që preferojnë këpucë të rehatshme. Këtë sezon, dizajnerët propozuan ta çonin këtë model në një nivel të ri duke i shtuar një thembra një tjetër model. Për një pamje të sofistikuar, preferenca duhet t’u jepet modeleve klasike në platformë, të cilat nuk kanë një bollëk dekori. Në këtë rast, ngjyra mund të jetë e çdo lloji.

Një takë e lartë është një nga shenjat kryesore të këpucëve të lira

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Moda tani është e tillë që prania e një take në këpucë menjëherë fillon të zvogëlojë koston e çdo imazhi. Kjo është veçanërisht e vërtetë për modelet me një tak të fshehur. Këpucët pa takë duken më të sofistikuara. Sidoqoftë, vërehet se nëse është e papërshtatshme të veshësh këpucë me thembra të sheshta, atëherë mund të kthehesh te modelet në takë, por atëherë lartësia duhet të jetë rreth 1 cm.

Dekori zinxhir do të shtojë elegancë për çdo palë

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Modelet klasike pa detaje të panevojshme me linja lakonike gjithmonë i tejkalojnë këpucët me shumë pajisje. Dhe edhe nëse këpucët “e pastra” duken mirë në vetvete, një zinxhir i vogël mund t’u shtojë atyre elegancë të veçantë. Për më tepër, vetë zinxhiri mund të jetë i çdo madhësie, ai mund të zbukurojë me elegancë pjesën e sipërme të çizmës. Është vërejtur se versioni “ari” duket veçanërisht elegant.

Është më mirë të zbatoni trendin në këpucë përmes detajeve.

© AGCreativeLab / Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Nëse trendi aktual i modës ka tërhequr vëmendjen, atëherë nuk duhet të nxitoni tek majat. Për të mos u dukur qesharake, nuk duhet të blini një model në të cilin trendi pasqyrohet në çdo detaj. Këpucët transparente ishin të njohura disa sezone më parë. Dhe nëse blini, do të ishte e vlefshme të merrni palën tuaj atje ku ka një element transparent, për shembull, në zonën e fiksuesit ose një shirit afër gishtave. Ky model duket më i shtrenjtë se sandalet plotësisht transparente.

Nëse ka dekor në pjesën e sipërme të këpucës, atëherë ajo shpejt do të bëhet e papërdorshme.

Në këpucë me cilësi të lartë, prodhuesi nuk do të vendosë dekor në majë të zonës së përparme. Një material i mirë, për shembull, lëkura e vërtetë, tenton të shtrihet, kështu që thjesht mund të varet nën dekorin e qepur. Përveç kësaj, me kalimin e kohës, mund të formohen vrima në pikat e lidhjes për të njëjtën arsye.

Këpucët me thembra të duhura duken të shtrenjta dhe me cilësi të lartë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Kur blini këpucë me thembra, duhet t’i kushtoni vëmendje mënyrës së bashkimit të thembrës. Në dizajnin e saktë, e gjitha është e vendosur nën thembra. Ka raste kur thembra vetë është më afër buzës së këmbës, në modele të tilla ajo gjithmonë shkon anash, dhe nuk bie në një vijë të drejtë.

Hijet neutrale gjithmonë duken më të shtrenjta

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Një opsion universal është të keni detaje ngjyrë bezhë dhe të zezë në veshjet tuaja: është pothuajse e pamundur të thuash me çfarë çmimi janë blerë. Vlen gjithashtu t’i kushtohet vëmendje sezonalitetit. Pra, hije të errëta do të duken më fitimprurëse në periudhën vjeshtë-dimër, dhe ato me të hapura – në pranverë-verë.

Nëse i doni me shkëlqim, atëherë nuk duhet të zgjidhni këpucë me kristale.

© s_bukley / Depositphotos.com , © s_bukley / Depositphotos.com

Kristalet në këpucë, ndryshe nga aksesorët e ngjashëm në një fustan, duken të lira. Plus, bizhuteri të tilla janë rrallë me cilësi të lartë, për shkak të së cilës këpucët ose do të duhet të riparohen ose të hidhen. Një përfundim jo më pak elegant dhe festiv do të japë modele të hijeve metalike.