9 Rregulla Restorantesh që të Mos Keni Siklet Kur Ushqeheni

©Depositphotos.com

Sot nuk është më e mundur të befasosh askënd me pjata të huaja. Japoneze, italiane, gjeorgjiane – mund të njiheni me çdo kuzhinë në restorantet e qytetit tuaj.

Por nëse e gjithë vëmendja juaj drejtohet vetëm se si të mos e përplasni veten dhe të gjithë përreth, atëherë nuk do të jeni në gjendje të merrni kënaqësi nga ushqimi.

Ne kemi përpiluar udhëzime që do t’ju ndihmojnë të “përballeni” me pjatat dhe të dukeni mirë në çdo restorant.

Salce soje

Mos e mbushni tasin me salcë soje deri në buzë. Japonezët rekomandojnë që të derdhni vetëm pak dhe ta shtoni kur të keni nevojë përsëri.

Xhenxhefil

©Depositphotos.com

Disa njerëz në Perëndim pëlqejnë të vendosin copa xhenxhefili në sushi ose role. Në fakt, xhenxhefili duhet të hahet në mes të vakteve. Ndihmon për të freskuar gojën dhe për të lënë aromën e pjatës së mëparshme.

Wasabi

©Depositphotos.com

Dashamirët e pikanteve janë mësuar të shtojnë sasi të mëdha wasabi në ushqimin e tyre. Por në këtë rast, shija delikate e kuzhinës aziatike humbet. Shtoni wasabi në salcën e sojës dhe trazojeni. Ose përhapeni atë në sushi ose rrotullën në një shtresë të hollë.

Sashimi

©Depositphotos.com

Merrni shkopinj sashimi (ushqimi japonez duhet të hahet me shkopinj ose duar, jo me pirun). Zhytni buzën e peshkut në salcë soje, nuk keni nevojë ta zhytni të gjithën. Mos e kafshoni peshkun – duhet ta hani të tërin.

Sushi

©Depositphotos.com

Përdorni një shkop për të kthyer sushin në anën e tij. Merrni sushi me shkopinjtë tuaj me një shkop në anën e peshkut dhe tjetrin në oriz. Zhytni sushi në salcën e sojës në mënyrë që të ndeshë vetëm peshqit. Kështu japonezët besojnë se do të ndjeni shijen e vërtetë të kësaj pjate.

Rrolls

©Depositphotos.com

Merrni një copë rrotull me shkopinj ose me duar, jo me një pirun. Zhytni skajin e rrotullës në salcë soje. Mos e vendosni rrotullën në një tenxhere, mos e fshini në të dy anët.

Makarona

©Depositphotos.com

Mbështillni disa fije spageti në një pirun (jo më shumë se tre, përndryshe do të keni “bishta” të gjata të varura nga goja juaj). Ju mund ta bëni këtë me një lugë nën pirun, mund të përdorni anët e pllakës.

Adjarian Khachapuri

©Depositphotos.com

Jo të gjithë e kuptojnë se si ta hani këtë pjatë të kuzhinës gjeorgjiane në mënyrë që djathi dhe mbushja e vezëve të mos ju njollosin duart dhe fytyrën. Prisni copa nga njëra anë dhe zhyteni në mbushje. Kur të mbetet vetëm pjesa qendrore e khachapuri, rrotullojeni atë dhe hajeni.

Burger

©Depositphotos.com

Shpesh përmbajtja e burger derdhet, duart bëhen pis, rrobat dhe gjithçka përreth. Për të parandaluar që kjo të ndodhë, nuk keni nevojë të prishni pamjen e burger-it duke e prerë atë në copa dhe duke e kthyer në një sallatë. Thjesht priteni në gjysmë. Gjysma është shumë më e përshtatshme për t’u mbajtur në duart tuaja, dhe mbushja e çmuar nuk do të bjerë.