Çfarë Mund të Bëni me 1 USD Nëpër Botë

©imgur©depositphotos

Bëhuni gati: ne jemi duke udhëtuar nëpër botë pa lënë vendet tona. Sfida jonë ishte të gjejmë gjithçka që këto vende mund të na japin për vetëm 1 USD, dhe ne u habitëm plotësisht.

Ne dëshirojmë t’ju tregojmë të gjitha gjërat që mund të blejmë vetëm për një dollar në të gjithë botën, dhe disa prej tyre janë vërtet të pabesueshme.

Filipinet

Nëse jeni të lodhur pas një udhëtimi të gjatë në Filipine, një masazh këmbësh është gjithçka që ju nevojitet. Ju mund të merrni një masazh 20-minutësh në Cebu dhe të largoheni duke u ndjerë të rifreskuar.

Stamboll

Nëse po shkoni në Stamboll, duhet të provoni çajin e tyre tradicional turk. Është pija e nxehtë më e konsumuar në këtë vend dhe mund të gjeni shumë versione të saj për më pak se një dollar.

Vietnam

© depositphotos.com

Këto kapele konike njihen si “nón lá” dhe janë bërë me kashtë ose me dyshek. Blerja e një të tille si suvenir për të dekoruar shtëpinë tuaj ose për ta bërë si një dhuratë janë 2 mundësi të shkëlqyera.

Gjermani

Nuk është e lehtë të gjesh gjëra me më pak se 1 dollarë në Evropë, por nëse papritmas kupton se ke harruar pastrueset e veshëve në shtëpi ndërsa je në Gjermani, mund të blesh 400 prej tyre në treg.

Malajzi

© depositphotos.com

Për të kursyer hapësirë në bagazhet tuaja, një këshillë e mirë është të mbani më pak rroba dhe të gjeni një shërbim lavanderie afër destinacionit tuaj.

Indi

© andyiscoming / reddit

Një mënyrë e shkëlqyeshme për të lëvizur gjatë udhëtimit është të përdorni transportin publik pasi që mund të vizitoni disa vende në mënyrën më ekonomike. Në Indi, tarifa minimale për të blerë një biletë metro është 10 rupi, ekuivalenti i 13 cent, kështu që zgjedhni metronë përderisa ka një mënyrë të lirë për të lëvizur.

Venezuelë

© depositphotos.com

Venezuela ka çmimet më të lira të benzinës në botë, duke kushtuar 20 cent për litër. Pra, nëse po planifikoni një udhëtim rrugor në këtë vend, mbushja e rezervuarit të makinës suaj me 5 litra gaz do të jetë mjaft e përballueshme.

Koreja e Jugut

© pixabay.com

Karaoke është e përhapur në Korenë e Jugut, prandaj përpiquni të rezervoni disa nga koha juaj e udhëtimit për t’u zhytur në kulturën koreane dhe të këndoni disa melodi. Këshilla jonë për ju është të gjeni makineritë e karaokës me monedhë dhe të këndoni 2 këngë për 1 dollar.

Portugali

© PablitoNJ / reddit

Marrëdhënia midis njerëzve portugezë dhe kafesë filloi që në shekullin XVIII dhe tani është e pamundur të dilni në rrugët e Portugalisë pa parë një ose më shumë njerëz duke pirë kafe. Nëse hasni në një kafene, mos hezitoni të ndaloni dhe ta provoni.

Kroaci

© 1tsalwayssunny / reddit

Kroacia ka akulloren më të mirë në botë dhe ia vlen të provohet, edhe nëse shkoni atje në dimër. Mund të gjeni dyqane të vogla që shesin një lugë akullore për 6 kuna, ose 94 cent.

Hungari

© depositphotos.com

Gjetja e një vendi parkimi që nuk kushton sa një pasuri e tërë mund të jetë e vështirë në shumë vende, por në Budapest, është e mundur të parkoni makinën tuaj deri në 4 orë pa thyer bankën.

Singapor

© depositphotos.com

Me temperaturën që kurrë nuk ulet më poshtë se 26ºÇ, gjetja e një pishine publike për tu frekuentuar kur jemi në Singapor gjithmonë tingëllon si një ide e mirë. Ka shumë mundësi për të zgjedhur, veçanërisht nëse nuk doni të paguani shumë.

Zvicra

© theventide / reddit

Zvicra nuk është një vend i njohur për çmimet e saj të lira, por është mirë të dish që me vetëm 1 dollarë, nuk do të vdesësh nga etja ndërsa ndodhesh atje. Ju mund të blini 1.5 litra ujë dhe të keni akoma pak kusur për ta marrë në shtëpi.

Brazil

© depositphotos.com

Nëse nuk doni të shëtisni me çantën tuaj të shpinës ndërsa jeni në Brazil, mund të gjeni dollap me kyç në stacionit të autobusit për ta mbajtur atë të sigurt gjatë ditës. Thjesht vishni bikini dhe shkoni në plazh.

Tajlandë

© pexels.com

Është gjithmonë mirë të keni një kartë të parapaguar të telefonit celular kur udhëtoni, dhe në Tajlandë, kjo mund të jetë mjaft e lirë. Në rast urgjencash ose malli për shtëpinë, mund të flisni lirshëm për 16 minuta ndërsa jeni atje.