Këto Dukuri Natyrore Ndodhin Vetëm në Një Kohë të Caktuar të Vitit

© laughingmango / Getty Images © Shutterstock

Shkëmbinj që udhëtojnë vete, një shkretëtirë që lulëzon, një liqen me pamje të huaj ose dielli që nuk perëndon kurrë. Mund të duket gjithçka si një skenë e një filmi fantazi, por në të vërtetë ndodh në planetin tonë në varësi të sezonit. Qëndroni me ne për të mësuar më shumë rreth këtyre dhe fenomeneve të tjera natyrore që mund t’i shihni me sytë tuaj, nëse planifikoni udhëtime paraprakisht.

Do të shikoni këtë kalendar të fenomeneve natyrore që mund t’ju vijnë në ndihmë kur planifikoni udhëtimin tuaj të ardhshëm.

Janar: Flluska të ngrira nën Liqenin Abraham

© Natheepat Kiatpaphaphong / Getty Images © Shutterstock

Çfarë: Në verë Liqeni Abraham duket si çdo liqen tjetër në planetin tonë. Ajo që mund të shihni këtu në dimër, është magji e pastër. Bakteret që jetojnë në fund të liqenit lëshojnë sasi të mëdha të gazit metan, që ngrin në shtylla vezake nën sipërfaqen e kristaltë të liqenit.

Ku: Liqeni Abraham, Alberta, Kanada Kur: Dhjetor – Shkurt

Shkurt: Rrjedhje zjarri Yosemite

© Ted Soqui / Getty Images © Shutterstock

Çfarë: Ne të gjithë njohim ujëvara, dhe shumë prej nesh i kemi parë ato. Po në lidhje me rrjedhjet e zjarrit? Ato gjithashtu ekzistojnë. Epo, të paktën njëra prej tyre, e ndodhur në Parkun Kombëtar Yosemite. Vetëm në fund të shkurtit, rrezet e diellit kanë këndin e duhur për të ndriçuar në një mënyrë të tillë që të duket se nuk është ujë, por zjarr që bie poshtë malit.

Ku: Lugina e Yosemite, Parku Kombëtar Yosemite, California, USA Kur: gjysmën e dytë e shkurtit

Mars: Murmuritje gargujsh

© Tom White / Getty Images © Shutterstock

Çfarë: Gargujt mblidhen në tufa të madhësive të jashtëzakonshme dhe kryejnë truket e mahnitshme të ajrit në masë. Ata zhyten dhe rriten në unison, sikur të ishin një organizëm i madh, jo një mijë zogj të veçantë. Sipas ekspertëve, gargujt grumbullohen në këto formacione të mahnitshme për të shkëmbyer informacione dhe për të mashtruar grabitqarët me lëvizjet e tyre hipnotizuese.

Ku: në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar Kur: Janar – Mars

Prill: Wisteria lulëzon

© Yoshiro Hoshino / EyeEm / Getty Images © Shutterstock

Çfarë: Me siguri keni dëgjuar për festivalet japoneze të Cherry Blossom, por kjo nuk është lulja e vetme, sezoni i lulëzimit i të së cilës do të thotë diçka për japonezët. Gjatë një muaji në pranverë ju mund të shijoni ecjen nëpër tunele magjike Wisteria të formuara nga qindra bimë, ngjyrat e të cilave ndryshojnë nga e kuqja dhe vjollca në të verdhë dhe të bardhë. Nëse dëshironi të shihni një përrallë me sytë tuaj, kjo është ajo që po kërkoni.

Ku: në të gjithë Japoninë Kur: mesi i prillit – mesi i majit

Maj: Sinkronia e xixëllonjave

Çfarë: Sinkronia e xixëllonjave mund të gjendet vetëm në disa vende të planetit tonë, gjë që e shndërron pamjen e tyre në një aventurë të vërtetë. Gjatë periudhës të tyre të çiftëzimit, mijëra xixëllonja mblidhen duke ofruar një shfaqje vezulluese njëkohësisht çdo disa sekonda.

Ku: Parku Kombëtar i Madh i Smoky Mountains, USA Kur: maj – qershor

Qershor: Ngjitja e dhive

© Lajos Sidlovszky / EyeEm / Getty Images © Shutterstock

Çfarë: Dhitë që ngjiten nëpër pemë duken disi surrealiste, por ky fenomen i çuditshëm natyror ka një shpjegim logjik. Pemët në të cilat ngjiten këto dhi nuk janë të rastësishme, ato janë pemë argani, frutat e të cilave piqen rreth muajit qershor. Dhitë e uritura tërhiqen nga ky ushqim dhe ndonjëherë mund të shihni një duzinë prej tyre të varura në një pemë.

Ku: Marok Kur: Qershor

Korrik: Dielli i mesnatës

© steinliland / Getty Images © Shutterstock

Çfarë: Dielli i mesnatës është një fenomen fantastik që mund të shihni gjatë verës kudo që është në jug të Rrethit Antarktik dhe në veri të Rrethit Arktik, dhe Norvegjia është një nga vendet që mund ta shijoni. Aksi i rrotullimit të Tokës është i përkulur, gjë që bën që Poli i Veriut të jetë në kënd drejt Diellit gjatë verës. Krijon një efekt të mahnitshëm që mund ta shihni vetëm në këtë zonë – për disa javë në verë, dielli nuk perëndon kurrë.

Ku: Norvegji Kur: Qershor – Gusht

Gusht: Liqeni me pika i Osoyoos

© laughingmango / Getty Images © Shutterstock

Çfarë: Në muajt e verës, kur temperatura është e nxehtë, ky liqen ndryshon ngjyrat dhe madje edhe formën e tij. Ndërsa uji avullon, ne mund të shohim formime rrethi shumëngjyrësh të kripës dhe mineraleve të tjera në fund të liqenit, gjë që e bën të gjithin të duket si modeli i lëkurës së leopardit. Në vapën e sezonit të verës liqeni mund të bëhet plotësisht i bardhë.

Ku: Kolumbia Britanike, Kanada Kur: Korrik – Gusht

Shtator: Liqeni i Kripur i Yuncheng

© Shutterstock © Shutterstock

Çfarë: Ujërat e këtij liqeni kinez mund të tregojnë spektrin e plotë të ngjyrave nga jeshile dhe e verdhë deri në të kuqe të ndezur dhe të purpurt. E gjitha ndodh falë një gamë të gjerë algash që lulëzojnë në liqen. Liqeni gjithmonë duket spektakolar, por periudha më e mirë për ta parë është në vjeshtë, kur ngjyrat janë më të ndritshme.

Ku: Yuncheng, Kinë Kur: Shtator – Tetor

Tetor: Ylberi i lëngshëm i Cano Cristales

© Kike Calvo / Getty Images © Shutterstock

Çfarë: Këtu është një pamje tjetër befasuese që është shkaktuar nga lulëzimi i algave. Cano Cristales është një lum në Kolumbi që duket si një ylber i lëngshëm i cili mund të shfaqë një gamë të gjerë ngjyrash nga jeshile dhe e kuqe në blu dhe të zezë. Ju mund ta admironi këtë pamje nga maji deri në dhjetor, por ngjyrat më të ndritshme mund të shihen në vjeshtë.

Ku: Kolumbi Kur: Tetor – Nëntor

Nëntor: Lulëzimi i shkretëtirës Atacama

© Shutterstock © Shutterstock

Çfarë: Rërë, rërë kudo. Kjo është ajo që shumica prej nesh imagjinon kur dëgjojmë fjalën “shkretëtirë”. Sidoqoftë, kjo nuk është e vërtetë për të gjitha shkretëtirat, dhe shkretëtira Atacama është një prej tyre.

Edhe pse ky vend është jashtëzakonisht i thatë, ai mund të kthehet në një batanije që lulëzon brenda natës pas një shiu të fortë. Vini re, megjithatë, që shkretëtira lulëzon vetëm çdo 4 ose 5 vjet, dhe herën e fundit ajo ndodhi në 2017.

Ku: Kili Kur: Shtator – Nëntor

Dhjetor: Gurë lundrues

© AGUSTIN PAULLIER / Getty Images © Shutterstock

Çfarë: Shkëmbinjtë në Luginën e Vdekjes herë pas here duket se rrëshqasin në të gjithë zonën e shkretë vetë, pa fuqi të aplikuar dhe pa litarë të bashkangjitur.

Si ndodh kjo? Gurët me vela janë studiuar që nga vitet 1900 dhe shkencëtarët besojnë se lëvizjet e çuditshme të këtyre gurëve janë rezultat i një ekuilibri të përsosur të ujit, akullit dhe erës që ndodh në muajt e dimrit. Fletët e holla të akullit formohen nën gurë dhe i shtyjnë ato përpara, kur shfaqet edhe një erë e lehtë.

Ku: Death Valley, California, USA Kur: Dhjetor – Shkurt

A keni parë ndonjëherë ndonjë nga këto fenomene? Cilin nga këto do të dëshironit të shihni dhe pse?