Një eksplorues britanik qëndroi 60 ditë në rrugë si lypës i rremë, dhe zbuloi gjëra që askush nuk i di!

Ed Stafford është një ish-kapiten i ushtrisë britanike, një aventurier dhe një eksplorues. Për projektin e tij të ri dokumentar televiziv 60 Ditët në Rrugë për Channel 4, ai la djalin, gruan dhe shtëpinë e tyre komode për 2 muaj, në mënyrë që ai të mund të jetonte jetën e një personi të pastrehë.

Ai duhej të jetonte pa ushqim, pa para dhe pa strehim në mes të dimrit. Duke bërë këtë, ai donte të kuptonte se pse njerëzit përfundojnë në rrugë dhe si arrijnë të mbijetojnë.

Neve na u duk me të vërtetë interesant eksperimenti i Stafford-it dhe dëshirojmë t’ju tregojmë për të në këtë artikull.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Channel 4 (@channel4) in data:

Problemi i strehimit nuk është i rëndësishëm vetëm në vendet në zhvillim. Sipas hulumtimit të vitit 2018, 320,000 vetë në Britaninë e Madhe nuk kanë shtëpi, që është përafërsisht një në çdo 200 vetë. Më shumë se gjysma e këtyre njerëzve jetojnë në Londër dhe shumë prej tyre janë ish-ushtarakë.

Ed Stafford, i cili aktualisht është 43 vjeç, vendosi të zbulojë pse këta njerëz përfundojnë në rrugë. Për ta bërë këtë, ai jetoi në rrugët e Londrës, Mançesterit dhe Glasgout për 60 ditë.

Përvoja e re ekstreme

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Ed Stafford (@ed_stafford) in data:

Ed ka bërë shumë gjëra në jetën e tij, ai eci përgjatë gjithë gjatësisë së lumit Amazon (rreth 4.000 kilometra) dhe ai u shfaq në Librin Guinness të Rekordeve Botërore në vitin 2012 për të qenë njeriu i parë që kishte bërë ndonjëherë një udhëtim të tillë .

Kur filmuan për një projekt të Discovery Channel, Ed duhej të jetonte në ishullin Orolua (një ishull i Fijianit të pabanuar) pa ushqim, ujë, rroba apo mjete për 60 ditë.

Ndonjëherë, guximi i tij dështoi dhe ai ishte gati të qante për problemin më të vogël. Por ishte jeta një njeriu të pastrehë që u bë më nervozuese dhe e frikshme për të.

Ai shtoi 5 kilogramë

© 60daysonthestreets / Instagram

Jeta e një njeriu të pastrehë ishte më e dobishme sesa Ed mendonte se do të ishte. Në vetëm një natë, ai arriti të fitonte rreth £100-200, më shumë se mesatarja e Londrës mund të fitojë në një punë të rregullt.

Nuk kishte mungesë të ushqimit: vullnetarët i dhanë hamburger falas dhe ushqime të tjera të shpejta për të pastrehët dhe sasia e ushqimit ishte shumë më tepër se sa u nevojitet njerëzve.

Në Glasgow, për shembull, Ed numëronte 26 vullnetarë që jepnin ushqim, ndërsa ishin vetëm 2 burra të pastrehë. Njëri nga të pastrehët madje u ankua se kishte ngrënë tepër.

Pavarësisht nga shqetësimet e tij fillestare se ai do të vdiste nga uria dhe do të humbte peshë, Ed do të shtonte 5 kilogramë gjatë projektit të 60 ditëve. Testet më vonë treguan se ai do të kishte probleme me zemrën nëse do vazhdonte të hante në këtë mënyrë.

Megjithatë, Ed mori një rrezik dhe u përpoq të ushqehej nga një kosh plehrash. Ai gjeti sallatë mjaft të mirë aty. Për fat të keq, ai nuk mundi ta shijonte siç duhet këtë drekë, sepse ai gjeti një pjesë çamçakëzi të përdorur brenda ushqimit.

Gjithashtu, Edit iu desh të lahej me ujin e marrë nga fuqitë e tualetit. Të qenit brenda një kabineti tualeti ishte i vetmi vend ku ai mund të zhvishej plotësisht dhe të pastronte trupin e tij nga kruajtja.

Disa prej tyre fitojnë £100 – dhe pastaj shkojnë në shtëpi për të bërë një dush të ngrohtë

Ed mendoi se dikush që do ta kishte trurin në rregull nuk do të vendoste të kalonte netë në të ftohtin ngrirës, ​​por në realitet shumë njerëz të pastrehë preferonin të jetonin në strehimore të përkohshme.

Një nga lypësit mund të fitonte £20 për rreth 20 minuta duke thënë se ai kishte nevojë për këto para për të paguar për strehimin e tij, por pastaj ai do të kthehej dhe do t’i shpenzonte të gjitha në drogë.

Dhe për habinë e tij, Edi nuk ishte i vetmi lypës i rremë. Disa kishin shtëpi të tyre, por ata ende punonin në rrugë për të bërë para të lehta. Ata luteshin për të holla për të jetuar dhe më pas i shpenzonin të gjitha në drogë dhe alkool.

Një nga këta lypës të rremë, Darren, tha se mund të fitonte deri në 600 euro për një natë duke kërkuar para nga konsumuesit e dehur të alkoolit. Por zakonisht ai shkonte në shtëpi për të ngrënë darkë dhe për të bërë një dush të nxehtë pasi kishte mbledhur 100 £.

Një tjetër lypës i rremë mori një apartament nga qeveria pasi ai ishte liruar nga burgu. Ai do të merrte një punë në fillim. Por punëdhënësit e tij i ofruan atij £8 në orë, e cila atij iu duk e papranueshme. Pra, ai zgjodhi një mënyrë më të lehtë për të fituar para për të jetuar.

Sipas Ed, edhe njerëzit që janë vërtetë të pastrehë nuk kanë nevojë për të holla aq sa kanë nevojë për mbështetjen psikologjike për të qenë në gjendje të përshtaten në shoqëri. Ai gjithashtu tha se përkundër faktit se ai gjeti disa miq të mirë në rrugët e Londrës, ai kurrë nuk do t’u jepte fletushka as lypësve të vërtetë, as atyre të rreme.

Si përfundojnë në rrugë?

Ed dhe shoqja e tij e re Dina në strehën e tyre

Pavarësisht nga vështirësitë e jetesës në rrugë, deri në fund të eksperimentit, Ed filloi të gëzonte lirinë e tij në këtë jetë të re që nuk kishte orar ose kufizime. Megjithatë, ai theksoi se edhe ata që kishin pranuar jetën e tyre si të pastrehë, nuk dëshironin të qëndronin aty përgjithmonë.

Disa prej tyre ishin arratisur nga prindërit e tyre të varur nga drogat, ose kishin ikur për shkak të dhunës në familjet e tyre.

Në Mançester, Ed takoi Dinën, e cila ishte nëna e 6 fëmijëve. Ajo tha se kishte qenë modele, e cila bëri fushata për Debenhams dhe M & S. Jeta e saj shkoi në drejtimin e gabuar kur ajo ishte 13 vjeçe. Prindërit e saj u divorcuan dhe ajo qëndroi me nënën, e cila ishte e varur nga droga.

Kur Dina ishte 15 vjeçe, ajo u dashurua me një djalë që u bë babai i fëmijëve të saj. Aktualisht, fëmijët e saj jetojnë me babain e tyre, ndërsa ajo duhet të jetojë në një strehë të përkohshme të bërë nga çadra dhe karroca të vjetra. Përkundër faktit se Dina është e droguar, asaj i mungojnë shumë fëmijët e saj.

Dina ishte e lumtur ta ftonte Edin në strehën e saj dhe madje edhe të ndante biskotat e saj me të.

Dina duke tharë çorapet e saj në murin e një stacioni policor

Gjatë eksperimentit, Ed u përball me shumë agresion dhe varësi nga droga, ai dëshmoi një luftë midis 2 lypësve për një vend më të mirë dhe ai u kërcënua gjithashtu nga policia për t’u arrestuar për lypje.

Njëherë, çadra e tij e gjumit u lag, sepse dikush e përdori atë dhe ky nuk ishte skenari më i keq, pasiqë ishin djegur çadrat e disa njerëzve të tjerë të pastrehë.

Pas pak, Edi u kthye në vendin ku u ndërtua streha e Dinës dhe u zhduk së bashku me pronarin e saj.

Kush duhet të kujdeset për të pastrehët, sipas mendimit tuaj? Ndoshta ju keni dëshmuar një histori interesante tuajën? Ndajeni atë me ne në komentet e mëposhtme.