Personat që Këndojnë Janë më të Lumtur dhe më të Shëndetshëm, Këto Janë 8 Arsyet Pse…

Rreth 85% të njerëzve u është thënë nga prindërit, miqtë ose partnerët e tyre se ata nuk mund të këndojnë dhe nuk duhet ta hapin kurrë gojën në publik për të kënduar. Por edhe nëse jeni njëri prej tyre, nuk ka asnjë arsye pse të ndaloni së kënduari në makinë, dush ose në rrugë.

Thuajini të dashurve tuaj se kjo ju bën më të lumtur dhe përmirëson shëndetin tuaj, dhe ka prova shkencore për këtë.

Ne zbuluam se si të kënduarit ndikon në mënyrë direkte në disponimin tuaj dhe pse ju bën të ndjeheni më mirë.

Mund të forcojë sistemin tuaj imunitar.

© A Star Is Born / Warner Bros. Pictures

Sipas studimit, këndimi mund të forcojë sistemin tuaj imunitar duke rritur prodhimin e Imunoglobulinës A. Gjithashtu, si një aktivitet aerobik, këndimi përmirëson rrjedhën e ajrit në traktin tuaj të sipërm të frymëmarrjes, kështu që ka më pak mundësi që bakteret të shfaqen të shkaktojnë një ftohje apo grip.

Mund të zëvendësojë një stërvitje të thjeshtë.

© alexramos10 / pixabay

Nëse jeni shumë dembel për të shkuar në palestër, mund të provoni të këndoni. Sigurisht, nuk do t’ju japë një formë ideale të trupit, por do t’ju ndihmojë të përmirësoni qarkullimin e gjakut dhe të tonifikoni muskujt tuaj të barkut dhe ndërkostal, edhe kur jeni ulur. Përveç kësaj, mushkëritë dhe zemra juaj do të marrin një stërvitje të vogël gjithashtu.

Kjo mund të ju ndihmojë të bëni shoqëri.

© Glee / 20th Television

Pavarësisht nëse këndoni në një kor, apo thjesht kënaqeni duke kaluar natën duke kënduar karaoke me miqtë tuaj, një nga përfitimet shëndetësore të të kënduarit me një grup njerëzish është se mund të përmirësojë jetën tuaj shoqërore. Kombinimi i këndimit dhe angazhimit shoqëror mund t’ju japë një ndjenjë të përkatësisë dhe mirëqenies, si dhe aftësi të përmirësuara shoqërore.

Mund të ju ndihmojë të flini më mirë.

 

Ekspertët e shëndetit besojnë se këndimi mund të zvogëlojë shpeshtësinë dhe ashpërsinë e gërhitjes dhe të përmirësojë gjumin tuaj. Ata arritën në këtë përfundim pasi mësuesi i këndimit, Alise Ojay, krijoi një seri ushtrimesh të thjeshta vokale për të ndihmuar një mik të ndalonte së gërhituri.

Rezulton se këndimi mund të ndihmojë në pastrimin e sinuseve tuaja dhe forcimin e muskujve të dobët të fytit dhe qiellzës, të cilët janë zakonisht shkaku kryesor i gërhitës dhe apneas së gjumit.

Mund të ju ndihmojë të jetoni më gjatë.

© 500 Days of Summer / Dune Entertainment

Një studim i kryer nga Harvard dhe Yale tregoi se këndimi në kor rriti jetëgjatësinë e njerëzve që jetojnë në New Haven, Connecticut. Studiuesit besojnë se të kënduarit i ka ndihmuar këta njerëz të jetojnë më gjatë, sepse promovon një zemër dhe mendje të shëndetshme dhe përmirëson sensin tuaj të përgjithshëm të mirëqenies.

Mund të ju ndihmojë të mposhtni depresionin.

© Bohemian Rhapsody / 20th Century Fox

Këndimi mund të konsiderohet një anti-depresiv natyral. Kjo për shkak të çlirimit të endorfinave,të cilët janë hormonet që shoqërohen me ndjenjën e kënaqësisë dhe perceptimin e zvogëluar të dhimbjes. Këto kimikate të trurit të të ndjerit mirë mund t’ju sjellin humorin dhe t’ju bëjnë të lumtur.

Mund të zvogëlojë nivelet e stresit.

Një hormon tjetër i lëshuar gjatë këndimit është oksitocina. Çlirimi i këtij hormoni zvogëlon stresin dhe ankthin dhe shton vetëbesimin, duke na bërë të ndjehemi më të lidhur me botën përreth nesh.

Mund të ju ndihmojë të dukeni më të rinj.

© God Help the Girl / Creative Scotland

Këndimi përfshin pothuajse çdo grup muskulor të pjesës së sipërme të trupit tuaj, nga stomaku deri tek fytyra. Kështu që, kur këndoni këngën tuaj të preferuar, muskujt tuaj të fytyrës realizojnë edhe një stërvitje të vogël. Trajnimi i këtyre muskujve mund t’ju ndihmojë të dukeni më të rinj dhe më të gjallë.