“Pse Britanikët ngasin në anën e majtë…”/ 10 Gjëra Normale në Vendet e Tjera që Shqetësojnë të Huajt

© depositphotos.com © depositphotos.com

Dallimet kulturore ndonjëherë mund të çojnë në situata të turpshme ose konfuze.

Imagjinoni të lindni në Britani të Madhe, Indi ose Australi dhe të udhëtoni kudo tjetër. Ju mund të pyesni veten pse njerëzit ngasin në anën e majtë të makinës. Në anën tjetër, nëse nuk jeni italian, mund të shijoni një kapuçino të këndshme pas drekës, e cila në Itali mund të jetë po aq e tepruar, sikur të ishit duke ngrënë një tas me drithëra pas një bifteku.

Ne kemi përpiluar disa nga gjërat më karakteristike që mund t’ju habisin kur vizitoni një vend tjetër.

Britanikët vozisin në të majtë

Pyetja e vërtetë është pse njerëzit nuk ngasin më në të majtë. Në fakt, kur kalërimi ishte akoma në modë, duhej të vendosej shpata në të majtë, që do të thotë se ishte më e lehtë të kishite trafik në të majtë. Vetëm pas revolucionit francez dhe me shpikjen e vagonave të mallrave, vozitja në të djathtë u bë gjithnjë e më popullore, sepse vendi më i mirë për t’u ulur për të kontrolluar këto bisha të fuqishme ishte në anën e pasme të kalit mëngjarash.

Në vend që të thonë “cheese”, holandezët thonë “qesh me zogun e vogël” (laugh at the little bird).

Çdo vend ka një shprehje të ndryshme kur i kërkon dikujt të buzëqeshë para kamerës. Ndërsa shumica e vendeve që flasin gjuhën spanjolle thonë “uiski”, në Hollandë “qesh me zogun e vogël” është një shprehje e zakonshme, sepse fotografët e vjetër vendosnin një zog sipër kameras.

Japonia përdor semaforët blu.

© Antti T. Nissinen / Flickr © depositphotos.com

Në Japoninë e lashtë, ekzistonin vetëm 4 ngjyra themelore: e zezë, e bardhë, e kuqe dhe blu. Çdo gjë e gjelbër përshkruhej duke përdorur fjalën blu, ose “ao”. Fjala “midori”, që do të thotë “mbin”, filloi të përdoret për të përshkruar jeshilen, por ishte dhe ende konsiderohet një hije e së kaltrës.

Kur përgjigjeni në telefon në Hollandë nuk thoni përshëndetje.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Edhe pse shumica e gjuhëve përdorin disa “përshëndetje” të ndryshme për t’iu përgjigjur telefonit, në Hollandë kur merrni telefonin duhet të thoni “me + emrin tuaj” në mënyrë që njerëzit të mund t’ju identifikojnë menjëherë.

Në Ekuador, kamionët e plehrave luajnë muzikë të ngjashme me kamionët e akullores në Amerikë.

© shutterstock.com © shutterstock.com

Siç mund ta shikoni, kamionët e plehrave në Ekuador kanë një tingull shumë të veçantë. Disa njerëz e kanë krahasuar atë me tingullin e kamionit të akullores nga vendet e tjera.

Transporti publik është falas në Luksemburg.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Pavarësisht se Luksemburgu është një vend kaq i vogël, ai vuan nga një problem i tmerrshëm i trafikut. Kjo mund të jetë për shkak se rreth 180,000 punëtorë që jetojnë jashtë vendit shkojnë për të punuar atje çdo ditë. Transporti falas mund të ndihmojë në zgjidhjen e kësaj çështje, duke ofruar njëkohësisht një alternative më të gjelbër.

Mund të ecni në të gjithë Monakon, nga Veriu në Jug, për rreth 50 minuta.

© Google Maps

Në Monako, duke qenë vendi i dytë më i vogël i pavarur në botë, mund të kalohet për rreth 50 minuta nga Veriu në Jug. Është afërsisht e njëjta madhësi sa Parku Qendror i Nju Jorkut, me një sipërfaqe prej 1,95 km km (0,75 milje katrorë).

Në Kinë mund të diplomohesh për “Studime Sytjenash”.

© Bahman Adlou / Unsplash © Michael Dam / Unsplash

Zyrtarisht i quajtur “Specializmi i Veshjeve Intime”, Universiteti Politeknik i Hong Kongut e filloi këtë program gradualisht. Kjo për shkak se shumë sytjena nga kompani si Victoria’s Secret dhe La Senza janë bërë në Kinë.

Rrugët e Kosta Rikës nuk kanë emra.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Deri në vitin 2010, rrugët e Kosta Rikës nuk kishin asnjë emër, që do të thotë se kur duhej të dërgonit diçka atje, në vend të një adrese të duhur, do të përdorni monumente të famshme ose monumente të tjera si referencë. Kjo përfshin shënjestra që nuk janë më atje. Disa mendojnë se është një mënyrë për të kujtuar të kaluarën e Kosta Rikës.

Në Itali kapuçino supozohet të konsumohet në mëngjes.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Në Itali, qumështi rrallë konsumohet si pije pas mëngjesit, sepse konsiderohet të jetë shumë i rëndë. Ky rregull i pashkruar ndikon qartë në zakonet e kafesë. Kapuçino me një pastë llogaritet si një mëngjes i tërë. Qumështi në kafe pas drekës ose darkës nuk konsumohet.

Nëse jeni beqarë kur mbushni 25 vjeç në Danimarkë, ju lyejnë me kanellë.

© Shutterstock.com © thestevenalan / Flickr

Dikur, shitësit e erëzave të cilët ushëtonin ishin të njohur si  beqarë famëkeq. Ata u quajtën pebersvend (pebermø për gra) dhe sot nderohen duke mbuluar njëzet e pesë vjeçarët e pamartuar me kanellë, një erëz popullore në kuzhinën daneze. Në moshën 30 vjeç, sulmi i kanellës përmirësohet në speca …