Pse duhet t’i hiqni gjithmonë bizhuteritë tuaja para se të shkoni në shtrat

© Depositphotos.com , © Shutterstock.com

Tashmë është fakt, shumë njerëz kanë një bizhuteri të veçantë për të cilën kujdesen aq shumë saqë nuk duan kurrë ta heqin. Dhe nganjëherë ne jemi tepër të rraskapitur për të hequr të gjitha ato unaza dhe byzylykë para se të biem në shtrat.

Por është e rëndësishme të dimë se ka disa anë negative që vijnë me të mbajturit e bizhuterive gjatë pushimit tonë të natës.

Ne vendosëm të zbulojmë pse fjetja me bizhuteri mund të mos jetë e sigurt për shëndetin tuaj dhe gurët tuaj të çmuar!

Do të jetë më e vështirë të hiqni unazën tuaj në mëngjes.

© Shutterstock.com , © Shutterstock.com

Ju mund të keni vërejtur që duart dhe gishtat tuaj duken pak më të mëdhenj në mëngjes. Kjo pasi, kur shtrihemi të palëvizshëm natën, lëngjet mblidhen brenda indeve dhe na bëjnë të zgjohemi me duar paksa të fryra. Nëse bini në gjumë ndërsa mbani një unazë, do të jetë shumë më e vështirë ta hiqni atë në mëngjes.

Për të hequr unazën nga gishtat tuaj të fryrë, do të duhet të përdorni sapun të lëngshëm ose vaj perimesh për ta ndihmuar atë të rrëshqasë, ose madje ta fusni dorën në ujë akulli për të zvogëluar ënjtjen.

Mund të prishë gjumin tuaj

© Shutterstock.com

Fjetja me bizhuteri mund të ndërhyjë në pushimin tuaj gjatë natës, veçanërisht nëse keni tendencë të lëvizni shumë. Zinxhirët mund të ngatërrohen në flokët tuaj ose të mbështillen rreth qafës tuaj, duke prishur gjumin tuaj. Nëse gjerdani juaj i preferuar ka sharm, ato mund t’ju zgjojnë ndërsa flini. Nëse nuk mund ta imagjinoni ndarjen me bizhuterinë tuaj të preferuar gjatë natës, zgjidhni stilet që nuk ju shqetësojnë gjumin, si gjerdanët e bërë nga materiale të buta, fleksibël.

Mund të irritojë lëkurën tuaj

© Shutterstock.com

Disa materiale që përdoren për të bërë bizhuteri, të tilla si nikeli, mund të shkaktojnë reaksione alergjike dhe ta bëjnë lëkurën tuaj të skuqur dhe të kruhet. Dhe ndërsa ari dhe argjendi duken si një mundësi e sigurt, ato shpesh përmbajnë metale të tjera. Nëse keni lëkurë të ndjeshme, të prirur ndaj alergjive, sigurohuni që bizhuteria juaj të jetë prej ari 14k ose më e lartë. Sa më i lartë të jetë, aq më i pastër është ari dhe ka më pak të ngjarë të shkaktojë reaksion.

Llapat e veshit tuaj mund të bien

Ndërsa gjumi me vathë të vegjël mund të jetë i vështirë, gjumi me ato më të mëdhenj, më të rëndë mund të ju plakë dhe të zgjasë llapat e veshit. Këto e humbin elasticitetin e tyre me kalimin e kohës, dhe nëse nuk u jepni kohë të pushojnë dhe të marrin frymë natën, ato mund të bien.

Mbajtja e vathëve gjatë natës gjithashtu mund t’i bëjë ato të nuhasin keq. Kur sebumi i sekretuar nga lëkura juaj përzihet me qelizat e vdekura të lëkurës dhe bakteret, dhe kjo mund t’i bëjë me erë të keqe.

Mund të shkaktojë grumbullim bakterial

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Nëse nuk i hiqni bizhuteritë tuaja për t’i pastruar siç duhet, ato mund të bëhen terren për ndotje dhe baktere. Unazat që vijnë në kontakt të ngushtë me lëkurën formojnë kurthe lagështie, duke krijuar mjedisin perfekt për rritjen e baktereve.

Nuk është mirë për bizhuteritë tuaja!

© Depositphotos.com

Edhe pse shumë njerëz janë mësuar të flenë me unazën e fejesës ose unazën e martesës, është më mirë t’i hiqni para gjumit. Nëse keni një gjumë të paqëndrueshëm, ju mund të godisni bizhuteritë tuaja në shtratin ose komodinën tuaj. Kur rrotulloheni gjatë gjumit, bizhuteri mund të kapin pëlhurën, e cila mund ta dëmtojë atë. Fjetja me bizhuteri mund ta shuajë shkëlqimin gjithashtu, pasi djersitemi ndërsa flemë, dhe djersa mbi bizhuteri mund ta shurdhërojë shkëlqimin e tyre.