Shkencëtarët Shpjeguan Çfarë Ndodh në Trupin Tuaj Kur Ecni Çdo Ditë

©shutterstock

Ushtrimi është thelbësor për shëndetin fizik dhe mendor të një personi. Po sikur të mos kesh kohë? Epo, e vërteta është se stërvitja e mirë nuk ka pse të përfshijë seanca intensive dhe të gjata në palestër. E gjithë ajo çfarë ju duhet të bëni është një shëtitje çdo ditë. Në fakt, vetëm gjysmë ore ecje çdo ditë mund t’ju ndihmojë të ndiheni më mirë dhe të bëni ndryshime pozitive në shëndetin tuaj.

A nuk mendoni se ju duhet kjo? Epo, mendojeni këtë: sa aktivitet fizik ju duhet të bëni në ditë? Për një të tretën e të gjithë njerëzve, përgjigjja është “jo mjaftueshëm” çdo javë – dhe për 95% të njerëzve, ushtrimi i çdo lloji nuk është as një përpjekje ditore.

Mos u shqetësoni! Siç kemi thënë, nuk është e nevojshme të bëni stërvitje serioze ose të shpenzoni të gjithë energjinë tuaj duke u ushtruar për të marrë përfitime.

Shkencëtarët shpjegojnë se çfarë ndodh me trupin tuaj kur ecni çdo ditë

Përmirësim i shikimit

Po, është sigurisht e habitshme, por a e dini se shëtitjet e rregullta mund të bëjnë mrekulli për shikimin tuaj? Megjithëse ushtrimi nuk është domosdoshmërisht i lidhur ngushtë me sytë tuaj, vizioni juaj ende mund të përfitojë nga ecja e përditshme.

Një gjendje që ndihmohet shumë nga shëtitjet e rregullta është glaukoma. Kjo gjendje ndodh pjesërisht për shkak të presionit të vendosur në sy, dhe ecja mund të ndihmojë në uljen e këtij presioni. Presioni i gjakut që rrethon sytë duhet të jetë në një nivel të shëndetshëm për të shmangur sëmundjen.

Duke marrë parasysh ashpërsinë e glaukomës dhe numrin në rritje të vazhdueshme të rasteve – që vlerësohet se do të godasë 111.8 milion individë midis moshës 40 dhe 80 vjeç deri në kohën kur arrijmë në vitin 2040 – nuk është për tu habitur që dëshironi të merrni masa paraprake ndaj saj. Ecja është një mënyrë e shkëlqyeshme për ta bërë këtë.

Ecja është e aftë të ulë rrezikun e përgjithshëm të zhvillimit të kësaj gjendjeje të syve me 73%. Si e tillë, është e sigurt të thuhet se funksionimi i syve në mënyrë pozitive dhe me vizion të mirë mund të jetë rezultat i një aktiviteti të rregullt fizik.

Shëndet më i mirë i zemrës

Si një ushtrim, ecja ofron përfitime të panumërta për një larmi arsyesh. Një nga anët e saj më të dukshme dhe tërheqëse është aftësia e tij për të ulur rrezikun e zhvillimit të një sërë gjendjesh kardiovaskulare.

Në thelb, ecja çdo ditë mund të përmirësojë shëndetin e zemrës suaj. Studimet kanë zbuluar një numër të gjërave në lidhje me ecjen si një ushtrim dhe gjendjes së sistemit kardiovaskular të një personi. Këtu janë disa zona të lidhura me zemrën që gëzojnë përfitime pozitive nga shëtitjet e përditshme:

  • Ulja e presionit të gjakut
  • Qarkullim më i mirë i gjakut
  • Ritëm më i fortë i zemrës
  • Bilanc më i mirë i kolesterolit
  • Bilanc më i mirë i yndyrës
  • Qarkullimi i përmirësuar i oksigjenit
  • Organe më të forta
  • Ulja e rrezikut të goditjes në tru
  • Reduktimi i rrezikut të problemeve koronare
  • Ulje e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe dështimit

Forcim i kockave dhe kyçeve

Mosha është faktori më i madh në degjenerimin e eshtrave dhe nyjeve, por mund të prekë edhe njerëzit e të gjitha moshave. Për më tepër, një nga mënyrat më të mira për të parandaluar degjenerimin në lidhje me moshën është duke u siguruar që vazhdimisht po i shtoni forcën e këtyre rajoneve. Duke ecur çdo ditë mund ta bëni këtë. Ja si:

A) Densiteti i kockave

Shumë prej nesh humbasim densitetin e kockave ndërsa plakemi. Kjo ju bën më të ndjeshëm ndaj dëmtimit ose zhvillimit të sëmundjes. Aktiviteti i rregullt fizik mund të ndihmojë në mbajtjen e kockave të forta pasi ato mbështesin peshën tuaj.

B) Shpina

Kur vuani nga dhimbjet e shpinës, kjo mund të çojë në një përqendrim të zvogëluar, paaftësi për të kryer detyrat e përditshme dhe ulje e mendimeve pozitive. Fatkeqësisht, nuk është ide e mirë për të bërë lloje të stërvitjes intensive. Vrapimi dhe ngritja e peshës ka të ngjarë të mos jenë në listë, dhe as vrapimi.

Ju mbetet të ecni – dhe për fat të mirë, është një formë shumë pozitive e aktivitetit fizik, edhe për ata me këtë dhimbje. Ecja çdo ditë mund të ndihmojë në sigurimin e një farë mënyre të lehtësimit të dhimbjes nga dhimbja kronike e shpinës, duke ju ndihmuar të menaxhoni sikletin në mënyrë më produktive.

Kurrizi

Kjo lidhet me dhimbjen e shpinës. Ecja ndihmon për të rritur qarkullimin e shëndetshëm të gjakut, duke ju lejuar të shijoni fleksibilitet më të mirë rreth zonës së pjesës së poshtme të shpinës. Kjo për shkak se rrjedhja e gjakut rreth shpinës ka tendencë të rritet shumë me ushtrimin.

D) Këmbët
Mirë, pra, teknikisht, kjo nuk është domosdoshmërisht vetëm për forcën e nyjeve dhe kockave. Por për këmbët tuaja për tu forcuar dhe për të ndërtuar muskuj dhe durim kur ecni rregullisht – veçanërisht nëse ecni në malore. Kjo, nga ana tjetër, zvogëlon problemet tuaja me dhimbjen e kyçeve dhe rreth këmbëve.

E) Ngurtësi

A keni tendencë t’ju krijohen nyje të ngurta që e bëjnë të vështirë lëvizjen? Ecja aktive për gjysmë ore çdo ditë mund të ndihmojë në zbutjen e nyjeve. Edhe pse kjo nuk mund të kurojë sëmundje serioze si artriti, sigurisht që mund të ndihmojë në zbutjen e simptomave.

F) Rreziku i frakturës së poshtme

Do të thotë që nëse nyjet, kockat dhe muskujt tuaj janë të gjitha më të fortë, ju keni një shans më të ulët për të pësuar lëndime. Frakturat mund të ju lënë pa levizur me lehtësi për muaj të tërë, kështu që ulja e shanseve tuaja për të marrë një frakturë mund të jetë një motivues i madh për të ecur.

Ndryshimi pozitiv mendor

Të gjithë kërkojmë shëndet më të mirë mendor dhe dëshirojmë të jemi të lirë nga mendimet dhe çrregullimet negative. Ecja është një mënyrë e shkëlqyeshme për të rritur këtë përfitim.

Besojeni ose jo, ecja mund të ketë efekte të mëdha në shëndetin tuaj mendor. Ja si:

A) Depresioni

Studimet tregojnë se ata që ecin shpesh gjatë javës – madje edhe me vetëm 200 minuta aktivitet fizik – përjetojnë një lehtësim të disa simptomave të depresionit klinik të diagnostikuar. Gjatë tre viteve, përfitimet pozitive mbetën për sa kohë që ky zakon vazhdoi.

Vlen të përmendet se studimi në fjalë u krye posaçërisht për gratë, dhe për këtë arsye mund të mos jetë plotësisht i vërtetë për disa. Sidoqoftë, studimi sugjeron që të dyja gjinitë përfitojnë deri diku nga ecja e rregullt.

B) Stresi

Nëse nuk kënaqeni duke ecur me energji për qëllime të fitnesit, një shëtitje me intensitet të ulët në një park është më se e mjaftueshme për t’ju ndihmuar. Të jesh jashtë dhe të rrethohet nga gjelbërimi në të vërtetë mund të ju ndihmojë të ndiheni më të qetë.

Sipas një studimi të Journal of Physiological Anthropology, të qenit rreth natyrës dhe të ecësh të paktën edhe 20 minuta mund të ulë nivelet e kortizolit të pranishëm në tru. Kortizoli është një neurotransmetues i stresit, dhe prodhimi i tepërt mund të çojë në ankth, ulje të mendimit pozitiv dhe çështje të tjera.

Ecja është gjithashtu e aftë t’i sjellë trurit një gjendje të qetë. Ajo e bën këtë duke stimuluar qeliza nervore të caktuara që punojnë për të ndihmuar në qetësimin e shqisave.

C) Humori

Kur ecni, hormone pozitive të njohura si endorfina prodhohen gjithnjë e më shumë. Kjo ju ndihmon të ndiheni më të lumtur dhe me energji gjatë pjesës tjetër të ditës. Në fakt, edhe personeli i zyrës zbulon se shëtitjet gjysmë ore i bëjnë ata më të etur për të vazhduar punën e tyre!

D) Rënie e funksionit njohës

Demenca dhe Alzheimeri janë sëmundje të frikshme me të cilat përballen shumë individë të moshuar. Rreziku i zhvillimit të këtyre çrregullimeve degjenerative rritet ndërsa plakeni. Për fat të mirë, ecja e përditshme mund të ndihmojë në uljen e këtij rreziku. Studimet kanë zbuluar gjithashtu se mund të bëjë të njëjtën gjë për sëmundjet e tjera që lidhen me trurin, siç janë goditjet në tru.

Në përgjithësi, ecja është gjithashtu e mirë për funksionin e përgjithshëm njohës. Kjo ndihmon përqendrimin dhe kujtesën tuaj, dhe ju mban të vëmendshëm në mënyrë që të merrni vendime më të mira dhe të mendoni në mënyrë kritike.

Humbja e peshës

Nëse keni hulumtuar mënyra për të humbur peshë, me siguri nuk jeni të befasuar kur dëgjoni që ecja e vogël e përditshme mund të ndihmojë të largoni ato kilogramë shtesë. Edhe pse është një ushtrim i thjeshtë, ajo i jep një grusht të fuqishëm kalorive duke i djegur! Ja se si ndodh kjo:

A) Metabolizmi

Kur ecni, trupit tuaj i duhen më shumë energji për të vazhduar më tej. Nëse ecni me një ritëm të shpejtë, metabolizmi i trupit tuaj do të rritet, në mënyrë që të ndihmojë trupin tuaj të përdorë depot e tij të energjisë. Më pas mund të shijoni më shpejt norma metabolike për disa orë më pas.

Mënyra më e mirë për të marrë këtë efekt pozitiv është të ecni me një ritëm të moderuar, ose, edhe më mirë, të ecni në malore me përpikëri.

B) Yndyrnat

Yndyra nuk është domosdoshmërisht një përbërës i keq, por një tepricë e depozitimit të yndyrës brenda trupit është kryesisht përgjegjëse për shtimin e peshës dhe mund të jetë potencialisht e rrezikshme për trupin.

Përveç kësaj, shumë njerëz nuk ndihen rehat me barkun e tyre dhe kërkojnë të humbasin në mënyrë specifike yndyrën e barkut. E tëra çfarë ju duhet të bëni për të filluar këtë përpjekje është të filloni të ecni! Sidoqoftë, vini re se duhet të ecni me ritëm të shpejtë në mënyrë që ritmi i zemrës të rritet dhe frymëmarrja të thellohet.

C) Tretja

Pas një vakti, shkoni për një shëtitje të ngadaltë por të qëllimshme për të ndihmuar në stimulimin e tretjes në trupin tuaj. Kjo lejon që trupi juaj të fillojë të tretë siç duhet dhe në mënyrë efikase atë që keni ngrënë, në një mënyrë pozitive, në vend që të ruajë të gjithë vaktin si yndyrë.

Studimet kanë treguar që një shëtitje rrit shpejtësinë e lëvizjes së ushqimit nëpër trup dhe stomak, dhe shumë kërkime të tjera mbështesin këtë koncept.

D) Ndërtimi i muskujve

Pavarësisht se është një ushtrim me intensitet shumë të ulët, ecja me sukses angazhon një larmi të gjerë të muskujve të ndryshëm, duke lejuar një stërvitje të plotë të trupit. Sigurisht, nuk është aq efektive sa stërvitja e forcës ose stërvitjet me intensitet të lartë, por sigurisht që mjafton nëse jeni të interesuar të bëheni pak më të fortë!

E) Sheqeri në gjak

Sheqeri në gjak, ose glukoza në gjak, duhet të ekuilibrohet në një nivel të arsyeshëm për të parandaluar çështje të tilla si rezistenca ndaj insulinës dhe diabeti tipi 2. Shumë sheqer në gjak gjithashtu mund të çojë në shtim të mundshëm të peshës.

Ecja pasi të keni konsumuar ushqim ka treguar që ul me sukses nivelet e glukozës në gjak, duke e bërë një trup më të shëndetshëm në përgjithësi.

Sigurisht, mbani në mend se shëtitjet e përditshme funksionojnë më mirë me metodat e tjera të humbjes së peshës, të tilla si një dietë e ekuilibruar, e shëndetshme dhe ndoshta disa forma shtesë të ushtrimit. Sidoqoftë, për ta ​​nisur me këmbën e duhur, të ecni çdo ditë është sigurisht një praktikë e mirë.

Jo të gjithë kanë kohë për të shkuar në palestër. Por për vetëm 30 minuta në ditë, ju mund të përmirësoni shumë shëndetin tuaj vetëm duke bërë një shëtitje. Ju mund ta bëni këtë gjatë pushimit tuaj të drekës, pas një vakti, apo edhe thjesht për të kaluar kohën. Ju do të mahniteni se sa veprimtari fizike e thjeshtë mund të jetë për ju!