Si Ndryshon Lëkura Juaj në Varësi të Gjendjes Tuaj

©depositphotos

Sigurisht, të gjithë e dinë se mund të ndryshojë ngjyrën, strukturën dhe pamjen e saj, pas diellit, për shembull.

Por disa reagime të tjera, të tilla si skuqja ose krijimi i gungave, mund të na japin një kuptim më të thellë se si funksionon trupi ynë.

Për të mësuar më shumë rreth lëkurës ne gjetëm disa përgjigje për shumë pyetje për të gjitha gjërat që bën lëkura jonë çdo ditë.

Lëkura jonë rinovohet plotësisht çdo muaj.

Ju ndoshta e dini tashmë që lëkura juaj është e përbërë nga miliarda qeliza, kështu që nuk ky nuk është ndonjë sekret. Sidoqoftë, nga ai numër jashtëzakonisht i lartë, rreth 30,000 deri 40,000 qeliza humbasin në formën e shtresave. Dhe kjo ndodh vetëm në një minutë.

Pra, në thelb, nëse do të shtonit peshën e lëkurës që keni humbur gjatë 4 viteve e gjysmë të fundit, do të përfundonit me rreth 18 kg shtresa të lëkurës! Sigurisht, ju vështirë se mund ta vini re këtë në jetën tuaj të përditshme.

Lëkura e vdekur thjesht bie pa bërë një tingull ose pa lënë gjurmë. Thjesht bëhet pluhur, i cili përbën shumë nga ato që pastroni kur po pastroni shtëpinë.

Kjo mund të ju bëjë që të pyesni veten se çfarë ndodh kur e humbasim atë lëkurë. Siç rezulton, lëkura ka të bëjë me rigjenerimin. Me fjalë të tjera, shumica e njerëzve thjesht e rinovojnë plotësisht lëkurën pas 2 javësh deri në një muaj. Kjo gjithashtu do të thotë se shumica e lëkurës që është e dukshme për syrin e lirë është në të vërtetë gati për t’u zhveshur.

Nëse e shihni që kjo është pak e mërzitshme thjesht mendoni për faktin se zhveshja kaq shumë e lëkurës është gjithashtu ajo që lejon plagët tona të shërohen kaq shpejt.

Një dobësi? Kjo është edhe arsyeja pse ngjyra e marrë në diell nuk zgjat shumë …

Pse skuqemi

Skuqja është një përgjigje e natyrshme që ne nuk mund ta kontrollojmë. Është mënyra në të cilën trupat tanë reagojnë pa qenë ne në gjendje të bëjmë asgjë për ta parandaluar atë. Ju madje mund të thoni se sa më shumë duam të fshehim se kemi turp për diçka, aq më shumë skuqemi.

Kur ne ndiejmë turp ose keqardhje, adrenalina në trup rritet, zemra rreh më shpejt dhe njeriu merr frymë rëndë. Enët e gjakut zgjerohen në mënyrë që gjaku shtesë që pompohet të mund të rrjedhë më shpejt. Sigurisht, në fytyrën tuaj, janë venat në faqet që janë duke u zgjeruar, dhe kjo është ajo që e bën fytyrën tonë befas, dhe për keqardhjen tonë, të kuqe të pa shpresë.

Në një farë mënyre, kur skuqeni, ju po hiqni dorë që të pranoni se keni bërë diçka që nuk do të donit ta bënit dhe ndjeheni i turpëruar prej kësaj. Skuqja mund të jetë gjithashtu një mënyrë e pavullnetshme për të thënë se ju vjen keq kur keni bërë diçka që shoqëria nuk pajtohet me të.

Pse disa njerëz kanë quka

Melanina është lojtari kryesor këtu dhe qukat janë pjesët e lëkurës tuaj me një përqendrim më të lartë të melaninës që nuk shpërndahet në mënyrë të barabartë, por përkundrazi, në grupe të vogla. Sidoqoftë, mekanizmi mbetet i njëjtë: zonat e lëkurës me një përqendrim më të lartë të melaninës bëhen aktive kur ekspozohen në rrezet e diellit. Kjo është edhe arsyeja pse disa quka shpesh shfaqen gjatë verës dhe më pas zhduken gjatë dimrit.

Është interesante se qukat duket se shfaqen më shpejt se sa njollat e rregullt kryesisht sepse ato grupohen në zona të vogla të trupit, duke i bërë ato më të dukshme në kontrast. Por melanina është në të vërtetë aktive në të gjitha llojet e lëkurës në çdo kohë.

Pse lëkura bëhet e kuqe kur digjemi nga dielli

Melanina, edhe një herë, është përgjegjëse për lëkurën e rrezitur. Ngjyra e këndshme e puthur nga dielli për të cilën dëshirojmë të gjithë nuk është asgjë më shumë sesa reagimi i lëkurës ndaj asaj që ajo konsideron si një sulm nga rrezet ultraviolet.

Melanina vepron si një lloj pengesë dhe rrit përqendrimin e saj, duke përthithur këto rreze për të shmangur dëmtimet e pariparueshme.

Por jo të gjitha llojet e lëkurës prodhojnë të njëjtën sasi të melaninës. Ndonjëherë sasia e prodhuar nuk është e mjaftueshme për të parandaluar që rrezet UV të arrijnë shtresa më të thella të lëkurës sonë. Në atë rast, ato shtresa përfundojnë duke u dëmtuar, dhe ne e quajmë atë një djegie nga dielli.

Djegiet nga dielli ndodhin kur koha që e kalojmë të ekspozuar ndaj diellit, ose mënyra me të cilën e bëjmë, tejkalon kapacitetin mbrojtës të kësaj pengese natyrore. Lëkura e lehtë tashmë mund të digjet në rreth 15 minuta ndërsa lëkura e errët mund të ekspozohet në të njëjtin rrezatim për periudha më të gjata pa i ndodhor ndonjë gjë.

Lëkura jonë është plot me baktere.

Gjatë jetës tuaj të rritur, deri në 1.000 lloje të ndryshme të baktereve mund të gjenden duke jetuar në lëkurën tuaj. Këto organizma, të cilat krijohen nga trupi ynë, zakonisht janë të mira dhe shpeshherë të nevojshme. Ato ndihmojnë në luftimin e patogjenëve të tjerë që mund të jenë të dëmshëm për ne – dhe ne jemi të ekspozuar ndaj tyre çdo ditë. Por në kushte të caktuara siç janë faktorët mjedisorë, plakja, stresi, ankthi dhe ekspozimi i tepërt në diell, ato baktere të mira mund të kthehen kundër nesh dhe të shkaktojnë probleme të ndryshme të lëkurës. Dermatiti, puçrrat dhe rosacea janë ndër problemet më të zakonshme.

Pse na bëhet lëkura me puçkurriza

© Prostock / Depositphotos, © Cherry-Merry / Depositphotos

Ju mund të gjurmoni puçkurriza edhe tek kafshët. Ne e trashëguam këtë prej tyre si një mekanizëm mbrojtës për të luftuar të ftohtin. Çdo flok është i lidhur me lëkurën nga një muskul i vogël që mund të kontraktohet. Kur kjo të ndodhë, flokët “ngrihen”.

Leshi i kafshëve gjithashtu shpohet kur ndjehen të kërcënuar. Kjo është arsyeja pse një mace me gëzof të trashë dhe një shpinë të harkuar, për shembull, duket më e madhe, dhe kjo mund të jetë e dobishme kur duhet të trembin një armik.

Puçkurrizat mund të ndodhin edhe gjatë kohës së ushtrimeve fizike, madje edhe për aktivitete të vogla. Kjo për shkak se ushtrimi fizik aktivizon sistemin tuaj nervor simpatik, ose instinktiv. Ndonjëherë, ato mund të dalin pa asnjë arsye fare.

Lëkura dhe truri janë një kur bëhet fjalë për emocione.

Njerëzit kanë shumë receptorë të lëkurës që na ndihmojnë të perceptojmë se çfarë po ndodh në pjesën e jashtme dhe të brendshme të trupit tonë. Shumica e këtyre receptorëve gjenden në lëkurë. Ata janë pjesërisht përgjegjës për të na bërë të provojmë të ftohtin, nxehtësinë dhe shumë gjëra të tjera që ne përjetojmë çdo ditë.

Kjo lidhje mund të shihet kur na krijohen puçkurriza, për shembull. Siç e përmendëm në një pikë të mëparshme, të dridhura mund të perceptohen si të këndshme kur stimuli është një përkëdhelje, ose si kërcënim kur frikësohemi nga diçka. Kjo mund të lidhet me aftësinë tonë për të dalluar të dy situatat. Truri ynë na lejon të racionalizojmë situatën dhe ta provojmë në atë mënyrë.

Pse lëkura e gishtave rrudhet në ujë

Shtresa e jashtme e lëkurës është e mbuluar nga një vaj i veçantë që përveç hidratimit dhe mbrojtjes së lëkurës, e bën atë të papërshkueshëm nga uji. Kur lajmë duart, mund të shohim lehtësisht se uji nuk depërton në lëkurë, por përkundrazi, rrëshqet. Kjo për shkak se vaji funksionon si një pengesë që parandalon që lëkura të veprojë si një sfungjer që thith menjëherë çdo lëng. Por kur zhytim gishtat në ujë për një kohë të gjatë, si kur notojmë ose bëjmë një dush relaksues, ai vaj zhduket. Atëherë uji mund të depërtojë lehtësisht në shtresën më të jashtme të lëkurës, dhe si rezultat, fillon të thithë ujë.

Ekzistojnë disa teori që mund të shpjegojnë pse krijohen rrudhat e lëkurës, por ende nuk ka ndonjë përfundim të qartë. Një teori thotë që është një mënyrë për tu përshtatur me mjedisin. Objektet e lagura janë të vështira për t’u kapur dhe lëkura e rrudhur mund ta bëjë detyrën pak më të lehtë.

Lëkura, thonjtë dhe flokët janë të gjithë pjesë e të njëjtit ekip.

Flokët dhe thonjtë janë në fakt vetëm 2 lloje të ndryshme të lëkurës. Ata janë më shumë si zgjatje të lëkurës dhe kanë për qëllim të mbrojnë disa pjesë të trupave tanë. Flokët rriten kudo në trup, përveç buzëve tona, të pasmeve të veshëve, pëllëmbëve të duarve, thembrave të këmbëve, kërthizës dhe indit mbresë. Dhe thonjtë ofrojnë mbrojtje ndaj të gishtërinjve.

Çuditërisht, as flokët dhe as thonjtë nuk janë qeliza të gjalla, kështu që ju mund të pyesni veten pse ato akoma rriten çdo ditë. Por fakti është, ata në të vërtetë nuk e bëjnë. Kur krijohet lëkura e re (e cila është e gjallë), ajo nxit qelizat e vdekura. Ato qeliza të vdekura kanë qenë lëkurë. Është ky proces që i bën flokët tuaj të “bëhen më të gjatë” edhe pse thjesht po shtyhen.

Një proces i ngjashëm ndodh me thonjtë. Qelizat e lëkurës rriten dhe grumbullohen në skajet e gishtërinjve tanë, duke rezultuar në një shtresë të trashë keratine. Këto janë thonjtë tanë. Fakti që flokët dhe thonjtë janë bërë nga qeliza të ngordhura shpjegon pse nuk ndiejmë dhimbje kur i shkurtojmë.